Гоголь. Початок

«Гоголь. Початок» (рос. Гоголь. Начало) — перша частина російського кіносеріалу «Гоголь», знята режисером Єгором Барановим за мотивами творів М. В. Гоголя із збірки «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Головну роль зіграв Олександр Петров. Фільм вийшов в широкий прокат 31 серпня 2017 року[1].

Гоголь. Початок
рос. Гоголь. Начало
Жанр детектив, жахи,
драма
Режисер Єгор Баранов
Продюсери Олександр Цекало
Артур Джанібекян
Валерій Федорович 
Сценарист Олександр Цекало (ідея)
Тихон Корнєв
Кім Бєлов
На основі Вечори на хуторі біля Диканьки
У головних
ролях
Олександр Петров

Євген Стичкін
Таїсія Вилкова
Оператор Сергій Трофимов
Композитор Ryan Otter
Кінокомпанія «Середа»
Тривалість 100 хвилин
Мова російська
Країна Росія
Дата виходу 2017
Касові збори $ 7 757 988
IMDb ID 6628228
Наступний Гоголь. Вій
gogolvkino.ru

Слоган фільму: «Найтемніша ніч перед світанком».

«Гоголь. Початок» — перший з трьох фільмів проекту «Гоголь», першого серіалу Росії, який було вирішено випустити в кінопрокат[2].

Фільм «Гоголь. Вій» вийшов в прокат 5 квітня 2018 року[3], «Гоголь. Страшна помста» вийшов в прокат 30 серпня 2018 року[4]. Наступні три фільми розбиті на 6 годинних серій, які згодом, разом з двома іншими, що не виходили у прокат і не впливали на загальну драматургію, покажуть на телеканалі «ТВ-3»[5].

Сюжет

Перша половина XIX століття. Десь у згубному місці поблизу села Диканька лісові розбійники зустрічають страшного вершника верхи на коні з прихованим під чорним капюшоном особою. Несподівано зі спини в нього виростають роги і він з надприродною жорстокістю розправляється зі своїми жертвами холодною зброєю, залишаючи на місці злочину загадкову мітку. Цікавить вершника переважно їх здобич — дівчина, над якою він здійснять дивний обряд, пускає їй кров і здається поглинає її душу.

Глава перша. Вбивства в Диканьці

1829 рік. Юний Микола Васильович Гоголь служить судовим писарем у III відділенні Власної Його Імператорської Величності канцелярії в Санкт-Петербурзі (хоча у реальному житті Третє Відділення було не розшуково-кримінальним органом, а службою державної безпеки з досить широкими повноваженнями). Під час несення служби, найчастіше при вбивствах, Гоголя турбують приступи, під час яких його переслідують дивні марення, і в несвідомому стані він записує, здавалося б, безглузді речі.

Несподівано Гоголь знайомиться із знаменитим слідчим Яковом Петровичем Гуро, який відразу відзначає незвичайні властивості молодого писаря: його беззв'язні записи виявляються цінними підказками у розслідуванні, що допомагають дуже швидко викрити вбивцю. Увечері того ж дня, Гоголь, придушений критикою і невпевненістю у власному таланті, в сльозах і безсилої люті спалює усі куплені зразки свого першого наївно-романтичного твору «Ганц Кюхельгартен». Наступним ранком Гоголя відвідує Гуро, який теплим словом підтримує його і радить не падати духом після першої невдачі проби пера, також висловлює вдячність за короткотривалу співпрацю. Гуро збирається розслідувати таємничі вбивства дівчат у Полтавській губернії біля невеликого села Диканька. Гоголь, маючі вночі марева про цю подію, просить Гуро взяти його з собою як помічника та писаря, до того ж він родом із тих місць. Гуро, зацікавлений незвичайними здібностями юнака, з легкістю дає свою згоду і вони вирушають у дорогу.

Прибувши в Диканьку, Гоголь і Гуро починають розслідування. Вбивцю описують як Темного Вершника, причому забобонне населення вкрай неохоче допомагає слідству з Петербурга, особливо в особі місцевого слідчого Олександра Христофоровича Бінха. Там же Гоголь знайомиться з дружиною поміщика Данішевського Єлизаветою, шанувальницею його творчості, до якої починає відчувати (як він себе переконує) платонічні почуття. Знайомиться він і з самим поміщиком Данішевским, людиною дивним і загадковим, що живе з дружиною відокремлено від Диканьки, незважаючи на близьке сусідство. Під час одного з марев Гоголю з'являється Оксана (як виявляється пізніше, русалка). В обмін на допомогу Миколи (впізнати серед русалок відьму, що висмоктує з утоплених силу) вона обіцяє йому допомогти у розслідуванні. На здивування Гуро з'ясовується, що такі ж вбивства відбувалися 30 років тому і для їх розкриття не вчинялися ніякі дії.

Під час чергового марева Гоголю вдається впізнати серед русалок відьму, яка опинилася Ганной з гостьового двору. Вранці Гоголь і Гуро виявляють у занедбаному млині руку (русалки, роздираючи відьму на частини, відірвали їй руку). Гоголь і Гуро припускають, що знайшли Вершника і поспішають до гостьового двору, де виявляють Ганну; у неї відсутня саме та рука, яка була знайдена біля млина. Розлючена відьма легко розправляється з Гуро, після чого нападає на Гоголя, але її вбиває Бінх. Справа розкрита і можна повертатися в Санкт-Петербург. Вночі до нього приходить Оксана в образі Лізи і каже йому, що справжній вбивця на свободі, а Ганна була лише пособницею. У цей час в сараї по сусідству, що загорівся, Вершник б'ється з Яковом Петровичем Гуро, сарай валиться, і всі вважають, що Гуро і Темний Вершник загинули під його уламками. Однак останки Вершника знайдені не були. Гоголь вирішує залишитися і закінчити розслідування самостійно.

Вночі Вершник приходить до гробу Ганни і воскрешає її. Відьма благає у Вершника пробачення, говорячи про дивні здібності Гоголя, але Вершник глухий до її благань. З сараю, де тримають тіло Ганни, лунає крик відьми.

Глава друга. Червона свитка

Через кілька днів у Диканьці відбувається нове вбивство: баба Хавронья гине прямо під час побачення при свічках з Поповичем, своїм коханцем. Той залишається живий, але марить про свинячі голови і червоні свита, символ подружньої невірності, який чорт підкидає до порога. Вбивство ініційовано так, наче його зробив Темний Вершник, але Гоголь під час марення малює лист липи («липа» означає підробку), а прокинувшись швидко помічає, що знак Вершника в хаті Хавроньї намальований з помилкою. Коли в будинку виявляється знаряддя вбивства, провину бере на себе чоловік покійної.

На допомогу Гоголю приводять місцевого доктора Леопольда Леопольдовича Бомгарта — людини виключно наукового складу розуму, який заперечує існування нечистої сили. Розтин трупа показує, що баба Хавронья померла не від завданої рани, а від розриву серця через сильний переляк. Її привид починає з'являтися і погрожує пасербиці Парасці, у якої скоро весілля. Гоголя ж знову мучать марева про Оксану та Єлизавету: за словами русалки, щоб навчитися контролювати свій дар, Микола повинен відмовитися від людських прив'язаностей, в першу чергу, від почуттів до Лізи.

Розгадку Гоголь знаходить за допомогою коваля Вакули та доктора Бомгарта: свічка, куплена Параскою у циган (яка горіла під час побачення Хавроньї і поповича), начинена галюциногенами — Гоголь, ледве вдихнувши дим від цієї свічки, бачить один із своїх страхів: Пушкіна, що насміхається над ним, критики котрого своєї творчості він дуже боїться. Зрозумівши, що вбивця — це Параска, яка інсценувала напад Вершника, щоб мачуха не заважала їй вийти заміж. Гоголь викриває її та тікає в ліс. З допомогою чаклунства Параску ловить привид Хавроньї і віддає Вершнику як нову жертву. Гоголь, Яким, Вакула і доктор Бомгарт, намагаючись наздогнати дівчину, почувши її крик, хочуть допомогти, але шлях їм перегороджує вбита Хаврон'я і чаклунством підкидає і кружляє у повітрі. Лише завдяки свічці, запаленій не поміченим для Хавроньї доктором Бомгартом, героям вдається врятуватися. Також відбувається несподіване: привид Хавроньї, зустрівшись один на один з Гоголем, несподівано приходить в жах і з криком «Ні! Не підходь до мене! Темний…» зникає, залишивши Гоголя і його друзів у подиві. Але довго дивуватися не доводиться: Параска знайдена мертвою у човні біля берега річки, а на землі біліє моторошний символ Темного Вершника.

Наступним ранком на гостьовому дворі Гоголь збирає доктора Бомгарта, коваля Вакулу і свого слугу Якима — єдиних людей, кому він може довіряти у всій Диканьці; всі троє погоджуються надати йому допомогу в боротьбі зі страшним супротивником. Непомітно для всіх у старому дзеркалі з'являється усміхнена Оксана. З'ясовується, що серед речей Якова Петровича Гуро залишилася скриня, який той наказав віддати Гоголю в разі непередбачених обставин. Вакула легко розкриває замок скрині, ключа від якої ніхто не міг знайти. Доторкнувшись до замка, Гоголь отримує нове видіння: наступною жертвою Темного Вершника може стати Ліза. Усмішка сходить з обличчя Оксани, і вона зникає.

Глава і перший фільм закінчуються на сцені, де, здавалося б загиблий у пожежі Яків Петрович Гуро оглядає село Диканьку, стоячи на обриві.

У головних ролях

Актор Персонаж
Олександр Петров Микола Васильович Гоголь
Євген Стичкін Олександр Христофорович Бінх
Таїсія Вілкова Єлизавета (Ліза) Данішевська
Артем Ткаченко Олексій Данішевський
Катерина Бурлакова черниця
Сергій Бадюк Вакула
Ян Цапник Леопольд Бомгарт
Березня Тимофєєва Василина
Юлія Франц Оксана

Знімальна група

  • Автор ідеї Олександр Цекало
  • Автори сценарію — Наталя Меркулова, Олексій Чупов, Кім Бєлов, Тихон Корнєв, Філіп Коняшов, Олексій Караулів
  • Режисер-постановник — Єгор Баранов
  • Оператор-постановник — Сергій Трофимов, R. G. C.
  • Художники-постановники — Олена Жукова, Максим Сергєєв
  • Художники костюмів — Вікторія Ігумнова
  • Художник по гриму — Тамара Фрід
  • Супервайзер комп'ютерної графіки — Євген Барулін
  • Композитор — Rayn Otter
  • Звукорежисери — Михайло Алексєєнков, Олександр Чижов, Микита Єршов
  • Звукорежисер перезапису — Ігор Іншаков
  • Другий режисер по плануванню — Віра Крюкова
  • Другі режисери на майданчику — Олена Власова, Галина Стрижевська
  • Кастинг-директор — Алла Петелина
  • Маркетинг-директор — Лілі Шерозия
  • Арт-директор — Олександр Комаровський
  • Другі оператори — Павло Гусєв, Євген Кордунский
  • Бригадир освітлювачів — Максим Калмиков
  • Камермен — Дмитро Іванов
  • Механіки візку — Кирило Сільванович і Артем Карако
  • Постановник трюків — Сергій Головкін
  • Піротехніки — Павло Яковлєв, Олександр Яковлєв, Роман Кадиков
  • Музичний продюсер — Денис Дубовик
  • Продюсер постпродакшн — Максим Абрамов
  • Директор знімальної групи — Олексій Козлов
  • Креативний продюсер — Ілля Бурец
  • Провідний продюсер — Іван Самохвалов
  • Лінійні продюсери ТВ-3 — Дарина Вовчанська, Дарина Романська
  • Виконавчі продюсери ТВ-3 — Ольга Куренкова, Іван Голомовзюк
  • Виконавчий продюсер — Олександра Ремізова
  • Продюсери — Валерій Федорович, Євген Никишов, Олександр Цекало, Артур Джанібекян

Зйомки і виробництво

Зйомки фільму пройшли в 2016 році в Псковській області і Санкт-Петербурзі, де була створена декорація села Диканька[6].

Виробництвом фільму «Гоголь. Початок» займалася продюсерська компанія Олександра Цекало «Середа», генеральний директор ТВ-3 Валерій Федорович, генеральний продюсер «ТВ-3» Євген Никишов (на той момент Федорович і Никишов були продюсерами «ТНТ») і Артур Джанібекян. Виробництво однієї серії «Гоголя» обійшлося приблизно в 29 000 000 рублів, в той час як збори першої частини кіносеріалу склали 444 485 278 рублів[7].

Музика

# НазваАвтор Тривалість
1. «Бабу вам привёз... покуражиться...»  Ryan Otter 1:11
2. «В поисках истины..»  Ryan Otter 1:50
3. «Пять минут на сборы...»  Ryan Otter 2:05
4. «Совсем нет крови...»  Ryan Otter 0:50
5. «Чем больше страданий, тем лучше писатель»  Ryan Otter 1:39
6. «Путь, который ведёт к цели...»  Ryan Otter 1:32
7. «Перепёлочку попробуйте...»  Ryan Otter 2:49
8. «Пойдёшь вслед за мной на адскую сковородку   Ryan Otter 0:58
9. «Всё движется в серебряной воде...»  Ryan Otter 1:12
10. «Иди спать, а свои пошлые истории при себе оставь...»  Ryan Otter 1:21
11. «Вы единственные кому я могу доверять...»  Ryan Otter 1:46
12. «Гоголь»  Скруджи 4:00

Телепоказ

Прем'єра фільму в телевізійному ефірі відбулася 22 грудня 2017 року на телеканалі «ТВ-3»[8]. Показ пройшов з рейтингом 1,8 % і часткою 8,7 % цільової аудиторії «всі глядачі 14-44 років», що стало одним з кращих результатів для кіно на «ТВ-3» в 2017 році. Фільм зайняв 11 місце в топі найбільш рейтингових кінофільмів серед всіх телеканалів за період з 18 по 24 грудня 2017 року[9].

Премії та нагороди

  • У 2017 році фільм отримав премію фестивалю «Accolade Global Film Competition» в номінації «Award of Excellence» за видатний кінематографічний рівень[10][11] і премію фестивалю «The Indie Gathering International Film Festival» в номінації «TV pilot — foreign» за кращий зарубіжний пілот телевізійного серіалу[12].
  • У 2018 році фільм отримав спеціальний приз Асоціації продюсерів кіно і телебачення в номінації «За успішний кінопрокат телесеріалу»[13] і премію «Global Music Awards» за саундтрек (Ryan Otter)[14].

Факти

  • Спочатку Олександр Цекало пропонував «Першому каналу» здійснити зйомки фільму, але через прагнення каналу поставити на паузу костюмовані історичні драми фільм був знятий на гроші ТНТ[15], однак внаслідок рішення керівника субхолдингу «Газпром-Медіа Розважальне Телебачення» Артур Джанібекян звільнити ТНТ ефір від драматичних серіалів було вирішено перемістити телевізійну прем'єру фільму на канал «ТВ-3»[16], однак напередодні кінопрем'єри сиквела «Гоголь. Вій» ТНТ все ж поставив фільм в свою ефірну сітку 1 квітня 2018 року[17].
  • Композитор RyanOtter в шостий раз працює з режисером Єгором Барановим[18].
  • В основі сюжету лежать не тільки твори Миколи Васильовича Гоголя, а також ті легенди про його особистість, які зародилися ще за життя письменника.
  • У середині фільму Яків Петрович Гуро (герой Олега Меньшикова) запитує Гоголя: «А чи не випити нам по чарочці?». Це фраза іншого кіногероя Меньшикова — Костика з фільму «Покровські ворота»[19].
  • Сцена з вершником у нічному лісі, коли персонажі ховаються від нього за деревом, є явним відсиланням до схожої сцени з фільму «Володар перснів. Братство кільця», у якій хоббіти намагаються сховатися від назгула. Також можна виявити безліч відсилань до інших фільмів і серіалів на кшталт «Місто гріхів», «Зловісні мерці», «Легіон», «Стара-стара казка», «Смерть їй до лиця», «Смерть Холмса» і т. д.
  • В еротичній сцені Гоголь бачить то Лізу, то Оксану. Це пряме відсилання до фільму «Адвокат Диявола».
  • Це друга спільна робота Олександра Петрова та Олега Меньшикова; першій був фільм «Тяжіння»[20].

Примітки

  1. https://spbdnevnik.ru/news/2017-08-31/sozdateli-filma--gogol---klassika---eto-ne-to-chto-dolzhno-pylitsya-na-polke/
  2. Телеканал ТВ-3 покажет телесериал «Гоголь» сначала в кинотеатрах, а лишь потом на телеэкране. Ведомости. 22 лютого 2017.
  3. Продолжение «Гоголя» в кино вышло 5 апреля 2018 года. Бюллетень кинопрокатчика. 6 вересня 2017.
  4. https://kinobusiness.com/news/105-y-rossiyskiy-kinorynok-prezentatsiya-kompanii-karoprokat/
  5. Гоголь в кино. Эхо Москвы. 8 квітня 2018.
  6. Дом с привидениями и Диканька в Псковской области: где и как снимали сериал «Гоголь»
  7. Гоголь. Начало. Бюллетень кинопрокатчика.
  8. На ТВ-3 состоялась телевизионная премьера фильма «Гоголь. Начало». Вокруг ТВ.
  9. Кино на ТВ: «Гоголь. Начало» поддержал «ТВ-3». Как смотрели фильмы в эфире федеральных каналов на неделе с 18 по 24 декабря. Бюллетень кинопрокатчика.
  10. Winners February 2017. Accolade Global Film Competition. Архів оригіналу за 27 серпня 2017. Процитовано 31 травня 2018.
  11. Американский фестиваль Accolade Global Film Competition отдал первое место российскому сериалу «Гоголь». The Hollywood Reporter.
  12. 2017 Award Winners. The Indie Gathering International Film Festival.
  13. Объявлены лауреаты VI Премии АПКиТ. Ассоциация продюсеров кино и телевидения.
  14. Саундтрек к «Гоголю» наградили в США международной премией Global Music Awards. The Hollywood Reporter.
  15. Александр Цекало: «Прожекторперисхилтон» может вернуться. Metro. 2 листопада 2015.
  16. «Мы хотим вечно развиваться и вечно зарабатывать». Ведомости. 16 жовтня 2016.
  17. Телепрограмма ТНТ на 1 апреля 2018 года. ТНТ. Архів оригіналу за 15 травня 2018. Процитовано 31 травня 2018.
  18. Гоголь. Начало (2017). Киноафиша. 30 серпня 2017.
  19. «Гоголь. Начало»: Олег Меньшиков азартно потрошит трупы, а Александр Петров теряет сознание. Вокруг ТВ. 31 серпня 2017.
  20. Олег Меньшиков согласился на сериал ради «Гоголя». Комсомольская правда. 13 травня 2017.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.