Голова-ландшафт

Голова-ландшафт - графічний твір митця на ім'я Венцель Холлар.

Венцель Холлар, «Голова-ландшафт»
нім. Landschafts-Kopf
Творець: Венцель Холлар
Час створення: 1570
Розміри: см
Техніка: гравюра на металі


Як майже всі маньєристи (в тому числі і Арчімбольдо, Джуліо Романо, Джованні да Болонья, Челліні ) Венцель Холлар мав непогану освіту, хоча й поступався попередникам в обдаруванні та віртуозності виконання своїх робіт. Займався він і самоосвітою, що надавало можливість пристосовуватися до різних умов під час його вимушених подорожей по європейським країнам ( Богемія-Чехія, Англія, Голландія, знову Англія ). Більшість його графічних творів - спокійні й майже традиційні зображення будівель, вітрильників чи портретів. Знав Венцель Холлар ( як і художник Момпер ) і чудернацькі портрети Арчімбольдо, створені з квітів, птахів чи тварин.

Гра зі змістами, з формами почалася давно, ще в Німеччині, де створювали медалі-перевертні. Подібні зображення мали як «звичне» зображення, так і приховане. Під час німецької Реформації і народження лютеранства отримала розповсюдження медаль з обличчям папи римського. Але при обертанні медалі догори дригом, зображення перетворювалось на диявола чи шута. Мали розповсюдження і гравюри з обличчям папи, складеного з різних речей, але без сатиричного навантаження, просто як екзотика чи вияв віртуозності митця-гравера ( Гравер Тобіас Штіммер, портрет папи римського з речей, 1577 рік ).

Це ж наштовхнуло Момпера на створення пейзажів за рецептами Арчмбольдо, коли одне зображується з деталей іншого, несхожого, незвичного за формою.Так виникла серія « Пори року» або «Сезони», де художник подав алегоричні зображення сезонів через чудернацькі пейзажі.Це водночас пейзажі і чоловічі обличчя, створені з пагорбів, скель, хижок, мостів, струмків і дерев. В алегорії зими присутня навіть невелика каплиця. Це був приклад гри інтеллекту, гри зі змістами, натяками через зображення одного на зовсім інше, милування алегоріями, які так полюбляли стилі маньєризм і бароко.

Доклав до цієї манери зусиль і гравер Венцель Холлар, створивши аркуш «Голова-ландшафт», призначений лише для поціновувачів екзотичних речей та як ще один експонат кабінету курйозів.

Джерела

  • Hocke G.R. Die Welt als Labyrinth. Manier und Manie in der europaischen Kunst. — Hamburg, 1957—1959. — T. 1-2.
  • Briganti G. La Maniera italiana. — Roma, 1961.
  • Shearman J. Mannerism. — Harmondsworth, 1967.
  • Würtenberger F. Der Manierismus. Der europäische Stil des sechzehnten Jahrhunderts. — Wien, 1979.
  • Pinelli A. La bella maniera. — Torino, 1993.
  • Barilli R. Maniera moderna e manierismo. — Milano, 2004.
  • Тананаева Л. И. Некоторые концепции маньеризма и изучение искусства Восточной Европы конца XVI и XVII века // «Советское искусствознание». — М.: 1987. — Вып. 22. — С. 123—167.
  • Тананаева Л. И. Рудольфинцы: Пражский художественный центр на рубеже XVI—XVII вв. — М.: Наука. — 1996.
  • Чекалов К. А. Маньеризм во французской и итальянской литературах. — М.: ИМЛИ РАН, Наследие. — 2001.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.