Гомінідна тріада
Гомінідна тріада — сума трьох морфологічних ознак, що властиві тільки людині — викопним видам і сучасній.[1]
Концепція гомінідної тріади була запропонована у сфері палеоантропології В. П. Алексєєвим як необхідна сукупність морфологічних ознак викопних людей, що відділятимуть їх від найбільш близьких попередників. Такими ознаками є три системи:
- прямоходіння (чи біпедія);
- вільна кисть руки з протиставленим великим пальцем, що здатна до тонких трудових операцій;
- відносно великий високорозвинений мозок.
До гомінідної тріади додають ще одну ознаку — редуковані ікла, які не виступають за лінію інших зубів.
Ці системи формуються не одночасно, а на різних етапах еволюції.
Прямоходіння склалося у найближчих предків людини — австралопітеків протягом 4—2,5 млн років тому в результаті пристосування до життя на відкритій місцевості. Саме воно окреслило передумови для розвитку трудової діяльності, тому є вирішальною ознакою людини. Розвинена кисть сформувалася на межі пізнього і середнього палеоліту 300—200 тис. років тому, до часу становлення роду Homo. Високорозвинений мозок за масою наблизився до сучасного у пізніх палеоантропів 50—40 тис. років тому. Удосконалення його структури тривало протягом усієї історії роду Homo і продовжується в теперішній час.
Оскільки людина неможлива без певних соціальних і психічних ознак, гомінідну антропологічну тріаду доповнюють соціогенезною тріадою, яку складають:
- абстрактне мислення;
- друга сигнальна система (мова);
- свідома і цілеспрямована трудова діяльність, включаючи виготовлення знарядь праці.
Примітки
- Концепція гомінідної тріади була запропонована в той час, коли до родини гомінід відносили тільки викопних і сучасних людей. Пізніше викопних і сучасних людей було виділено до роду Homo в складі родини гомінід, а до самої родини включені орангутани, горили і шимпанзе, яких раніше виділяли в окрему родину Понгід.
Див. також
- Критерії людини
- Антропогенез
Джерела
- Алексеев В. П. Становление человечества: М.: Политиздат, 1984. — 462 с, ил.
- Алексеев В. П., Першиц А. И. История первобытного общества: Учеб. по спец. «История». — 5-е изд., испр. — М.: Высш. шк., 1999.