Гонитва
Гонитва або тренд або лихоманка — будь-який вид колективної поведінки, що розвивається в культурі, поколінні чи соціальній групі, спонукання якої протягом скінченного періоду часу з ентузіазмом наслідує група людей.
Явище є схожим на звичку чи звичай, проте не є таким тривалим. Гонитва часто виникає внаслідок діяльності чи поведінки, які в певній групі однолітків сприймаються як популярні чи захопливі, чи які вважаються «крутими» через часту появу в соціальних мережах[1]. Вважають, що гонитва «зачепилась» тоді, коли кількість людей, що до неї приєднались, зростає настільки, що може вважатись вартою уваги. Лихоманки часто зводяться нанівець щойно пропадає відчуття новинки.
Огляд
Суть поводження в конкретній гонитві може бути будь-якою та може полягати в незвичному використанні мови, виразному вбранні, масових дієтах та шахрайстві типу фінансових пірамід. Окрім загального відчуття новинки, гонитви можуть бути спровоковані масовим маркетингом, емоційним шантажуванням, тиском з боку однолітків, чи бажанням бути «струйовим». Серед інших джерел гонитви можуть бути відомі зірки.
Попри те, що термін тренд або тенденція є взаємозамінним словом, гонитвою загалом вважають швидку та короткотривалу поведінку, тоді як тренд розвивається у відносно постійну зміну[2].
В економіці термін вживають подібним чином. Гонитви (англ. fads) є серединними відхиленнями від внутрішньої вартості, спричинені соціальними чи психологічними силами на кшталт тих, що творять «моду» в політичній філософії та консюмеризації[3].
Див. також
- Ефект приєднання до більшості
- Кулхантинг
- Google Trends
- Перелік інтернет-мемів
- Ринковий тренд
- Меметика
- Тиск однолітків
- Соціальна манія
- 15 хвилин слави
- Вірусні меми
Примітки
- Kornblum (2007), p. 213.
- Arena (2001), p. 341.
- Camerer (1989).