Горохова каша

Горо́хова ка́ша каша, що готується з розвареного у воді гороху з додаванням вершкового масла та (або) приправ.

Горохова каша
Горохова каша з вершковим маслом
Тип Каша
Походження
Час приготування 1 година 30 хв.  2 години 0 хв.
Необхідні компоненти Горох, вершкове масло, сіль
Зазвичай використовувані компоненти Соняшникова олія, ріпчаста цибуля, чорний перець
92 ккал (385 кДж)
Харчова
цінність
(на порцію)
6,55 г
0,45 г
Глікемічний індекс 22 (низький)

Горохова каша може бути як самостійною стравою (часто вживається з обсмаженою на рафінованій соняшниковій олії ріпчастою цибулею, з додаванням чорного перцю), так і використовуватися як гарнір до риби та м'яса.

Властивості

Горохова каша — це дієтичний продукт, має велику харчову цінність і калорійність. Використовується спортсменами для відновлення сил і вегетаріанцями як джерело рослинних білків і замінник м'яса.

Також використовується віруючими в період релігійних постів, коли доступ до білків тваринного походження суворо обмежений.

Національна страва

Горохова каша є національною стравою в острівній державі Теркс і Кайкос — «грітс», що являє собою горохову кашу з морепродуктами, з додаванням молюсків, копченої риби або м'яса птиці, а також різноманітних овочів.

Горохова каша також вважається національною стравою Чехії.

Приготування

Рецепт простої горохової каші

Інгредієнти на дві порції:

Час приготування: 1,5—2 години (в залежності від якості гороху).

Спосіб приготування:
В. В. Похльобкін в книзі «Таємниці доброї кухні» стверджує, що варити цю кашу досить просто, але для приготування гарної горохової каші необхідно суворо дотримуватися основних правил:[1]

  1. Горох перебрати, промити і замочити в холодній воді на 8 годин;
  2. Воду злити, залити свіжою холодною водою так, щоб вода покривала горох на 1 сантиметр;
  3. Поставити на вогонь, довести до кипіння, перемішати, зняти піну, накрити кришкою, зменшити вогонь до мінімуму і варити на слабкому вогні, доки горох повністю не розвариться;
  4. Після того як горох розвариться, посолити кашу і зняти з вогню;
  5. Додати в кашу вершкове масло, перемішати і ретельно розім'яти до пюреподібного вигляду.

Особливості приготування:

  • Перед приготуванням горох попередньо замочують у воді для зняття специфічного горохового запаху (у процесі замочування з гороху сходить непомітна верхня плівка, що присохла до кожної горошини — ця плівка і є джерелом «горохового» запаху, в той час як власне самі ядра гороху запаху не мають).
  • Варіння гороху необхідно вести до повного википання води. Якщо горох зварився, а вода википіла не повністю, вогонь збільшувати не можна, інакше можна зіпсувати всю страву. Горох затвердіє, а білок відразу ж згорнеться, як у крутому яйці. Тому, якщо горох зварився, а вода залишилася, то воду потрібно просто злити, а краще дати википіти самій, відкривши кришку каструлі, не збільшуючи вогню. Під час варіння не можна доливати в горох холодну воду — тільки окріп, інакше страва буде несмачною.
  • Солити горох можна лише в самому кінці варіння, після того, як горох повністю розвариться (в солоній воді горох розварюється повільніше).
  • Одночасне варіння гороху з порізаною цибулею прискорює розварення гороху. На 200 гр. гороху треба мінімум 1 середня цибулина. Цибулю треба додавати в середині процесу варіння (наприклад, якщо варите горох 1 годину, цибулю додаєте через 30 хвилин).
  • Якщо ви варите горох пів-дня, а він все не розварюється, то у вас - старий горох. Він лежав десь на складах роками і перевищився термін його зберігання, або він зберігався при дуже низькій вологості. Горох дуже висохнув і замочування у воді мало допоможе. Не дуже старий горох можна розварити десь за 1-1,5 години до пастоподібного стану. Для цього треба використовувати посуд з товстого алюмінію або з чавуну: гусятниця, каструля з чавуну, чавунна сковорода з важкою кришкою і т.д. Такий посуд стабільно підтримує максимальну температуру варіння, що не можуть звичайні каструлі.

Причини, чому горох погано розварюється або не розварюється: порушені терміни та умови зберігання (підвищена сухість повітря). В роздрібній торгівлі горох часто продається у відкритих контейнерах, що через деякий час призводить до порушення умов зберігання. Частина такого гороху з-за дещо повільної реалізації залежується і поступово висихає до такого стану, що його не можна нормально зварити. Горох, який продається в герметичній упаковці не має таких проблем при умові, якщо до пакування були дотримані умови зберігання.

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.