Горчинська Ванда Петрівна

Ванда Петрівна Горчинська (псевдо Домовина; нар. 5 липня 1924, м. Копичинці, нині Україна) українська медсестра, зв'язкова УПА. Орден княгині Ольги ІІІ ступеня (2018)[1].

Ванда Горчинська
Ванда Петрівна Горчинська
Народилася 5 липня 1924(1924-07-05) (97 років)
Баворівщина, Копичинці, Гусятинський район, Тернопільська область, СРСР
Громадянство  Україна
Національність українка
Нагороди

Життєпис

Ванда Горчинська народилася 5 липня 1924 року в місті Копичинцях Гусятинського району на Тернопільщині у cім'ї селян — українки Теклі Ухач і поляка Петра Горчинського.

Закінчила семирічну польську школу. Працювала санітаркою в районній лікарні.

У 18 років стала членкинею ОУН, мала псевдо «Домовина». Після невдалого замаху на офіцера НКВС перейшла у підпілля. Працювала зв'язковою, друкаркою, медсестрою Копичинецького надрайонного Українського Червоного Хреста — медичної служби, заступником керівника медслужби Пробіжнянського району. 12 березня 1946 року арештована. 23 липня засуджена до 15 років каторги з конфіскацією майна і п'яти років — поразки у політичних та громадських правах. Відбувала покарання у таборах Дудінки, Норильська, Тайшета і Мордовії. Учасниця Норильського повстання 1953 року. Батьків вивезли в Амурську область, де й померли. 8 квітня 1956 року вийшла на волю. Реабілітована 7 липня 1992 року.

У 2021 році публікація журналістів Христини Коціри та Богдана Кутєпова «Позивний „Домовина“. Історія арештантки» про Ванду Горчинську перемогла в конкурсі «Честь професії» у номінації «Найкращий репортаж»[2].

У 2020—2021 роках відбувалися зйомки чотирисерійного циклу телепередач «Жива УПА.Тернопільщина», одна із серій циклу присвячена життєвому шляху Ванди Горчинської.[3]

Родина

Чоловік — Роман Демчук, так само був засуджений на 25 років таборів. Покарання відбував у місті Інта, Республіка Комі, де працював на шахті. Виховали дочку Ярославу та сина Ігоря. У 1976 році повернулися в Копичинці. Помер 6 квітня 2013 року.

Нині Ванда Горчинська має трьох онуків і правнука.

Примітки

Джерела

Посилання

Зовнішні відеофайли
Жива УПА. Тернопільщина. Серія 3. Ванда Горчинська на YouTube // Sector Pravdy. — 2021. — 25 жовтня.
Історія упівки з Тернопільщини на YouTube // Суспільне Тернопіль. — 2021. — 12 жовтня.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.