Горшков Георгій Петрович

Гео́ргій Петро́вич Горшко́в (* 11 (24) квітня 1909(19090424), село Пудлівці, нині Кам'янець-Подільського району Хмельницької області — † 17 листопада 1984, Москва) — фахівець у галузі геології, геотектоніки, сейсмотектоніки.

Горшков Георгій Петрович
Народився 11 (24) квітня 1909
Пудлівці, Кам'янець-Подільський повіт, Російська імперія
Помер 18 листопада 1984(1984-11-18) (75 років)
Москва, СРСР
Поховання Кузьмінське кладовище
Країна  Російська імперія
 Російська республіка
 УНР
 СРСР
Діяльність геолог
Alma mater Санкт-Петербурзький державний гірничий університет
Галузь геологія
Заклад Московський державний університет імені М. В. Ломоносова
Ступінь доктор геолого-мінералогічних наук
Нагороди

Георгій Петрович Горшков народився в селі Пудлівці Кам'янецького повіту, Подільської єпархії (Україна), в сім'ї Петра Михайловича Горшкова — студента Санкт-Петербурзького Університету, а пізніше — професора Ленінградського Університету, з 1925 по 1963 рік (!) очолював кафедру геодезії і гравіметрії математичного факультету ЛДУ, і дружини його, Віри Семенівни Горшкової (Садовської). Кілька поколінь предків по лінії батька були кріпаками (столярами, теслями) поміщиків Ребіндера і походили з Володимирської губернії. Згадуючи про дитинство, Петро Михайлович з гіркотою признавався: «Бідніші за нас в церковно-приходській школі нікого не було». Його батько, Михайло Дмитрович, помер рано, залишивши вдову, безграмотну сільську жінку Феодосію Петрівну з шістьма дітьми на руках — від півтора до 15 років.

Сім'я Горшкова в той час, в 1890—1898 рр.., Жила під Харковом. Хата з глиняною долівкою була крита солом'яною стріхою. Пожежа, повінь — які тільки лиха не випадали на її долю. "Якорем нашого спасіння, — казав Петро Михайлович, — став мій старший брат Георгій (стало бути, майбутній дядько Георгія Петровича), у 1898 році закінчив Харківський університет і, як стипендіат Святійшого Синоду, отримав призначення на роботу викладачем математики в духовну семінарію в м.Кам'янець-Подільський. Старший брат був дуже суворий — і до себе, і до нас. Ми боялися його, — записував Георгій Петрович спогади батька, і тому остерігалися слідувати поганим прикладам, курити, грати в карти, красти, і це нас врятувало: приклад брата нам послужив добру службу ". Георгій Михайлович взяв із собою всю сім'ю і фактично замінив молодшим дітям батька.

В «випіс з метричної книги» (такий був правопис — «Випісь») за 1909 рік, підписаної дідом Г. П. Горшкова по лінії матері — протоієреєм Садовським, «дядько Єгор» (так звали його всі молодші родичі) записаний як «восприемник народженого», в один рядок з Феодосією Петрівною — бабусею Георгія Петровича. Згодом усі шестеро дітей малограмотного тесляра Володимирській губернії, людини, за розповідями, неабиякого, «вийшли в люди»: Микита став офіцером, Петро (батько Георгія Петровича) — астрономом, професором, депутатом Ленсовета, Георгій — заслуженим учителем РРФСР, двічі удостоєним ордена Леніна (а син його, Сергій Георгійович Горшков — наймолодшим адміралом флоту в історії Росії, головнокомандувачем ВМФ СРСР), Євдокія і Марія — викладачками, Іван — службовцям.

Шанобливе ставлення до освіти і знань в родині Горшкова образніше всіх висловив С. Г. Горшков, вимовивши якось запомнившуюся багатьом фразу: «Ну, що я — адмірал? Ось брат мій, професор, — це так!» Віра Семенівна Горшкова (Садовська), мама Георгія Петровича, — родом із сім'ї вже згаданого нами протоієрея Симеона Садовського з села Пудлівці. Навіть чисто зовні це була дивовижна пара: великий, високий, чимось схожий на запорізького козака з спускаються до підборіддя вусами, значний і виглядом, і низьким голосом, і неспішними манерами Петро Михайлович, і мініатюрна, тендітна, аристократична Віра Семенівна. Ймовірно, від неї Георгій Петрович успадкував дар оповідача. Її листи, написані каліграфічним почерком, ті, що й понині зберігаються в родині, — маленькі літературні шедеври, сповнені іронії та любові, свідчать про найглибшої інтелігентності і освіченості, що дозволили дати синові основи знань та прищепити інтерес не тільки до природничих наук, що став професією, але і до вітчизняної історії, архітектурі, музиці. До речі, і Петро Михайлович був прекрасним знавцем вітчизняної історії.

Засновник сейсмічного районування. Лауреат Державної премії СРСР (1980). Заслужений діяч науки РРФСР (1977). Доктор геолого-мінералогічних наук (1947). Професор (1948). Декан геологічного факультету Московського університету (1949—1953). Завідувач кафедри динаміченої геології Московського університету (1953—1983).

Двоюрідний брат адмірала Сергія Горшкова.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.