Грабарка (притока Лісної)

Грабарка
Витік
• координати 50°08′35″ пн. ш. 27°50′30″ сх. д.
висота, м 251 м
Гирло
• координати 50°09′16″ пн. ш. 27°56′17″ сх. д.
висота, м 231 м
Басейн басейн Дніпра
Країни:  Україна
Довжина 8,5 км
Ідентифікатори і посилання

Граба́рка (інша назва Виспа) річка в Україні, в Романівському районі Житомирської області. Ліва притока Лісної (басейн Дніпра).

Опис

Довжина 8,5 км. Долина трапецієподібна, завширшки до 1 км. Заплава на окремих ділянках заболочена. Річище слабозвивисте, завширшки 1-2 м, в найширшій ділянці — до 220 м (ставок Виспа у Романові). Фактично на всій протяжності русло річки меліоративно змінено. Похил річки 2,35 м/км.

Притоки: Гнідовка (права).

Розташування

Протікає лише в межах Романівського району Житомирської області через (повз) такі населені пункти: Велика Козара, смт Романів. На північному сході від смт. Романів впадає у річку Лісну).

Грабарка на карті 1867 року

Грабарка бере початок на західній околиці села Велика Козара. Спочатку, у вигляді меліоративного каналу, тече на північний схід, збираючи воду із мережі меліоративних каналів у трикутнику населених пунктів Омильне, Велика Козара, Романів. В межах Романова формує каскад штучних ставків і потім впадає у річку Лісна.

Ставок Виспа

Ви́спа став, розташований на річці Грабарка у межах селища Романів. Ставок неправильної форми, по осі русла річки його довжина становить 850 м, найширше місце — 220 м. Складається із двох фактично відокремлених одна від одної частин — східної та західної, які з'єднуються вузьким (3-4 м) проливом посередині ставу. У східній частині ставу наявний штучний острів розмірами 115х115 м.

Ставок було створено на межі 18 і 19 ст. під час будівництва на березі річки маєтку графа Яна Каєтана Ілінського. Землю, що була зайвою під час робіт, використали для створення штучного насипу, який в наслідку і став островом, з польської wyspa, що і дало назву ставу. У 19 столітті у східній частині ставка був наявний ще один острівець з насадженнями пірамідальних тополь, який після руйнації маєтку з часом розмило водою.

Палац Ілінських на березі Виспи
Зображення ставка на карті маєтку Ілінських-Стецьких
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.