Гребінь (морфологія птахів)
Гребінь або гребінець — довгастий зубчастий м'ясистий наріст на голові деяких птахів, таких як свійські кури, індики і фазани. Часто називається «півнячим гребенем» — з огляду на те, що більше розвинутий він у самців. Гребінь є одним з м'ясистих наростів на голові птахів, разом з «сергами», «борідкою» та ін.
У курей гребінь, як правило, червоний (може бути чорним або темно-пурпуровим у деяких порід), в інших видів колір може варіювати від світло-сірого до темно-синього або червоного[1], гребені індиків мають забарвлення від яскраво-червоного до синього.
Форма
Форма і розмір гребеня є ознакою статевого диморфізму. Його колір може слугувати індикатором стану здоров'я і ступеня збудження птаха, що грає роль у виборі партнера[2]
У кулінарії
В італійській кухні курячі гребінці є важливим інгредієнтом відомого соусу «чибрео», що також включає курячу печінку, м'ясисті «сережки» і невідкладені яйця. Його подають з тальятеле і картопляними кільцями «чимабелла кон чибрео» (cimabella con cibreo)[3].
Інше
Деякі рослини отримали назву за схожість з півнячим гребенем: Celosia cristata і Erythrina crista-galli. В анатомії «півнячим гребенем» (crista galli) називається один з відростків решітчастої кістки черепа.
Див. також
Примітки
- Table of Contents (PDF). Архів оригіналу за 6 березня 2012. Процитовано 9 червня 2014.
- Jones, E.K.M. and Prescott, N.B., (2000). Visual cues used in the choice of mate by fowl and their potential importance for the breeder industry. World's Poultry Science Journal, 56: 127—138. DOI:10.1079/WPS20000010
- Giuliano Bugialli, The Fine Art of Italian Cooking, 1977, p. 88. ISBN 0-8129-1838-X