Гуарані (група народів)

Ґуарані (ґуарані-мбуя та ґуарані-чіріґуано) — група індіанських народів у Парагваї, Аргентині, Бразилії, Болівії та Уругваї.

Ґуарані
Кількість до 5 млн.
Ареал  Парагвай
 Аргентина
 Бразилія
 Болівія
 Уругвай
Мова ґуарані, іспанська, португальська
Прапор ґуарані

Склад

У Аргентині живе індіанський народ ґуарані-мбуя — південне відгалуження народів тупі-ґуарані андо-екваторіальної мовної родини. Чисельність у Аргентині (провінції Місьйонес, а також частково провінції Коррієнтес, Чако та Формоса) — до 4 тисяч чоловік, живуть також у Парагваї і Бразилії. Загальна чисельність — понад 16 тис. чоловік.

Мова

Саме ґуарані-мбуя значно вплинули на формування сучасної метисизованої нації парагвайців; останніх нерідко зараховують до індіанців, в основному через мову парагвайську ґуарані, яка до речі, є державною і рідною для більш ніж 50% населення Парагваю, і яка на 3/4 лексично споріднена з мовою ґуарані-мбуя.

Історія

З ґуарані-мбуя пов'язаний дуже цікавий історичний факт — існування у прикордонній зоні Аргентини, Бразилії та Парагваю (традиційна назва регіону, що збереглася в назвах провійнцій і штатів цих суміжних країн, Місьйонес) єзуїтської індіанської республіки, що тривало від часу заснування 1-ї редукції (поселення) у 1609 році і аж до кінця 18 ст., коли спочатку у 1750-у спільною угодою Португалія та Іспанія поділили землі Сімох східних місій, а потім зруйнували їх, а населення забрали в рабство. Держава єзуїтів являла собою подобу соціальної утопії, коли близько 200 єзуїтів управляли в тисячу разів більшою масою індіанців, встановивши особливий режим соціальної справедливості.

До приходу європейців ґуарані-мбуя утворювали докласову спільноту з організацією влади у формі родової общини. Великий вплив на суспільство ґуарані-мбуя мали жерці пайє. Традиційна релігія шаманізм і культ предків.

Народ ґуарані, що крім північно-західних провінціях Аргентини (Жужуй і Сальта) проживає у Болівії, тому їх нерідко називають східно-болівійськими ґуарані. В Аргентині — 15 тис. осіб. Вважається, що за походженням чіріґуано — це нащадки племен центральних регіонів Болівії і Перу, які прийшли у сучасні райони проживання в середині 2-го тисячоліття і сприйняли місцеву мову і культуру.

Галерея

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.