Гіаліновий хрящ

Гіаліновий (склоподібний) хрящ (лат. cartilago hyalinis) — міцний і пружний хрящ, склоподібний через вміст в ньому гомогенної основної речовини, багатої протеогліканами. Містить значну кількість міжклітинної речовини, тому розташований там, де особливо важливими є міцність і пружність. Гіаліновий хрящ є складовою суглобових і реберних хрящів, а також хрящів носа, гортані, епіфіза довгих трубчастих кісток, хрящів трахеї і бронхів[1].

Гіаліновим хрящем вкрита суглобова поверхня епіфізів. Він забезпечує підгонку дотичних суглобових поверхонь, амортизацію, зменшує тертя зчленованих суглобових поверхонь. Товщина хряща залежить від функціонального навантаження на нього і в різних суглобах коливається від 1 до 7 мм.

Гіаліновий хрящ ребра кроля (препарат забарвлений гематоксиліном та еозином)

За своїми фізико-хімічними властивостями гіаліновий хрящ складається з гелю, що містить 70-80 % води, 10-15 % органічних речовин і 4-7 % мінеральних солей. Суглобова поверхня хряща гладка і в умовах норми зволожена синовіальною рідиною. Хрящ не має власної судинної мережі і нервів та харчується, переважно, з суглобової рідини.

Див. також

Примітки

  1. (рос.) Барановский Д.С., Демченко А.Г., Оганесян Р.В., Лебедев Г.В., Берсенева Д.А. Получение бесклеточного матрикса хряща трахеи для тканеинженерных конструкций. — Вестник Российской академии медицинских наук, 2017. Т. 72, № 4. С. 254–260. ISSN 2414-3545. DOI:10.15690/vramn723.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.