Гіп, гіп, ура! (картина)

Гіп, гіп, ура! (англ. Hip, Hip, Hurrah!) картина данського художника Педера Северіна Крейєра (1851—1909) 1888 року.

«Гіп, гіп, ура! »
(«Бенкет скагенських художників»)
англ. Hip, Hip, Hurrah!
Творець: Педер Северін Крейєр
Час створення: 1888
Розміри: 134,5 × 165,5 см
Висота: 134,5±0,1 см
Ширина: 165,5±0,1 см
Матеріал: олія на полотні
Жанр: портрет і груповий портретd
Зберігається: Швеція
Музей: Художній музей (Гетеборг)
 «Гіп, гіп, ура! »
(«Бенкет скагенських художників»)
у Вікісховищі

Історія створення

Педер Северін Крейєр. «Художник Оскар Бйорк», ескіз до картини

Поштовхом для створення картини був невеличкий бенкет, котрий відбувся в саду біля будинку художників Міхаеля та Анни Анкер. Серед запрошених на бенкет був і художник Фріц Столтенберг з Німеччини, що мав фотоапарат і зробив фото присутніх. Вечірка в саду Міхаеля та Анни Анкер особливо сподобалась художникові Северіну Крейєру. На другий день він знову прибув у сад і почав працювати над новою картиною. Це не дуже віталося володарями садибки, бо Северін Крейєр мав хаотичну поведінку і приходив коли завгодно, то покидаючи створення картини, то знову беручись за неї. Молодята щойно оселились в маєтку і жадали спокою. Між володарями і Крейєром пройшла перша сварка. Нарешті Крейєр був вимушений припинити атаки на приватний сад родини Анкер і переніс працю над картиною у власну студію.

Праця над композицією розтяглась на чотири роки. Створенню картини передували численні ескізи, а, головне, окремі портрети запрошених на давній бенкет. Портрети у ескзах, виконані у спрощеній манері, мали всі ознаки техніки імпресіонізму, з котрою Крейєр був знайомий ще в часи праці в паризькій майстерні Леона Бонна. Довга праця над картиною мимоволі сприяла змінам і додаткам, котрих не було під час реального бенкету. Серед додатків — пишні рослини, котрих ще не було в реальному саду. Частка персонажів втратила капелюхи. На інший бік перемістили постать художника Оскара Бйорка, ніж він був на ескізі. Меншою на чотири роки була і донька Анни Анкер — Хельга, коли художник почав працювати над картиною.

Готова картина виконана в реалістичній манері, де старанно відтворені всі портрети і пишна рослинність без спрощень і хаотичної художньої манери пізніх імпресіоністів. Високо обдарованому Северіну Крейєру вдалося добре передати спонтанність почуттів присутніх і оптимістичний настрій товариства, нечастий серед скагенських художників, як то засвідчили пізніше історики і аналіз біографій митців.

Композиція картини довлі оригінальна. Вона була продовженням традиції зображень товариств художників у неофіційному спілкуванні, відому за твором данського художника Вільгельма Бендца (« Художники в кімнаті для куріння тютюну», 1828 р.) Власну майстерність у створенні групового портрету в черговий раз продемонстрував і Педер Северін Крейєр, що поставив перед собою складне завдання і вдало його розв'язав, нехай і за чотири роки.

Опис твору

Біля столу з білою скатертиною скупчилася кампанія скагенських художників. Щойно оглосили тост і чоловіки вигукнули «Гіп, гіп, Ура!», що і надало назву картині. Кампанію чоловіків стримано підтримала і невелика купка жінок. Спиною до глядачів сидить Марта Моллер-Юхансен, дружина художника Вігго Юхансена. Малу доньку підтримує володарка саду Анна Анкер. Поряд із нею сидить місцева вчителька Хелен Крістенсен, що була і органісткою у місцевій церкві. Під час створення картини Северін Крейєр мав роман з вчителькою, тому приховав її обличчя, аби не афішувати власних з нею стосунків. На картині також художники Вігго Юхансен, Кристіан Крог, автопортрет Северіна Крейєра, брат Анни Анкер — Дайн з капелюхом на голові, бородань Міхаель Анкер, Оскар Бйорк з чорним капелюхом і Торвальд Нісс в білому одязі.

Скагенські художники і кіно

Реальні події перебування художників у селі Скаген в художній інтерпретації стануть сюжетом для кінострічки, котру створив режисер Крьол Греде 1987 року.

Провенанс (історія побутування)

На етапі ескізів твір побачив багатий колекціонер Понт Фюрстенберг зі Швеції. Ще до закінчення картини від домовився з автором і придбав її. Готовий твір роками прикрашав картинну галерею Фюрстенберга, а потім був переданий у подарунок у Художній музей міста Гетеборг.

Музей Скагена має ескіз до композиції, створений 1888 року.

Джерела

  • Berman, Patricia G. (2007). In Another Light: Danish Painting in the Nineteenth Century. Vendome Press. ISBN 978-0-86565-181-4.
  • Stephen Farthing, ed. (2006). 1001 Paintings You Must See Before You Die. London: Quintet Publishing Ltd. ISBN 1844035638.
  • Harmony in Blue: PS Krøyer's Poetic paintings from the 1890s. Skagens Museum. 2001. ISBN 87-91048-03-6.
  • Svanholm, Lise (2001). Northern Light — The Skagen Painters. Gyldendal. ISBN 978-87-02-02817-1.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.