Скагенські художники (Данія)
Скагенські художники (Данія) ( англ. Skagen Painters ) — вільне товариство художників зі скандинавських країн, що роками працювали і відпочивали у селі Скаген на північному узбережжі Ютландії.
Загальна характеристика
Скагенські художники не були єдиною ідейною течєю і не створили власної програми чи маніфесту або окремого стилю. Це було вільне товариство митців на відпочинку, що дещо розрізнялись художніми манерами, працювали у різних жанрах і були поєднані у товариство клопотами художника Педера Северіна Крейєра. Вони відійшли від жорсткої стилістики академізму і його надуманих сюжетів, що панували в Данській королівській академії мистецтв чи у Шведській королівській академії мистецтв. Знайомство з інтенсивними пошуками в мистецтві Франції сприяло підтримці новітніх тенденцій і обережному перенесенні їх в мистецтво скандинавських країн.
Більшість скагенських художників працювала в стилістиці реалізму з більшими чи меншими домішками помірного імпресіонізму, а згодом і обережними впливами модерну.
Передісторія
Художники прибували у Скаген як із самої Данії, так і з Норвегії, Німеччини, Швеції, Фінляндії, що надало товариству міжнародного характеру. Формально Скаген відіграв роль Барбізона для низки скандинавських художників в третій третині 19 століття і на початку 20-го.
Ідея створити товариство художників належала Педеру Северіну Крейєру. В молоді роки він відвідав селище Хорнбек, де збирались художники на відпочинок і необтяжливу працю влітку, а також деякі представники столичних інтелектуалів. Він сам вивчав практику художників Барбізонської школи. Дозвілля на узбережжі і необтяжлива праця влітку сподобались Крейєру і він переніс ці ознаки літнього дозвілля у Скаген. Раніше за нього у Скагені оселились молоді художники Анна і Міхаель Анкери, які і запросили його у гості. Про спокійний Скаген Крейєру розповідали також художник-мариніст Хольгер Драхманн та художники Карл Мадсен та Лауріц Туксен, що працювали тут ще у 1870-і роки. У червні 1882 року він і прибув у Скаген.
Село не відрізнялось тоді пожвавленим життям. Низку рибальських домівок доповнювали лише церква, крамниця з харчами і місцевий готель Брьондум. В готелі первісно і розміщались митці. Лише пізніше низка художників придбає тут помешкання і власні майстерні, перевезе дружин і дітей. Покинуті домівки ферми придбав у власність і сам Педер Северін Крейєр, де після ремонтів і пристосування під житло оселився з молодою дружиною.
Колонія художників у Скагені почала формуватися до переїзду тули Крайєра, але він сприяв узаконенню колонії і мимоволі став її неформальним лідером і як організатор, і як найбільш обдарований серед них.
Колонія художників у Скагені
Крейєр жартівливо називав колонію художників у Скагені — «Вечірня академія». Іноді їх називали «Північні ентузіасти».
Після сніданку художники або йшли працювати на пленері, або працювали у власних кімнатах готелю чи майстернях. Разом із мисцевими мешканцями ходили на полювання у дюни. Збирались за столом в обідню пору та вечорами. Тоді точилися розмови, спілкування і аналіз зробленого в малюнках чи в живопису (звідси жарт «академія»). Згодом аналіз зробленого за день став привідом для створення картини «Художні критики », котру розробляв Міхаель Анкер. Вечорами також грали у карти та пили вино.
З середини 1880-х років на практику у Скаген почали прибувати студенти художньої академії. Тоді Крейєр залучався до викладацької практики.
Серед митців, що відвідували Скаген, були як відомі у власних країнах митці, так і майстри, відомі в Європі. Серед них —
- Фрітц Таулов, х-к з Норвегії
- Педер Северін Крейєр, х-к
- Чарльз Лунд, х-к
- Вільгельм Петер, х-к
- Кристіан Крог, х-к з Норвегії
- Міхаель Анкер, х-к
- Анна Анкер, художниця
- Оскар Бйорк, х-к зі Швеції
- Карл Нільсен, данський композитор
- Анна Марі Нільсен, дружина композитора і скульпторша
- Георг Брандес, данський письменник
- Хольгер Драхман, данський письменник
- Фріц Столтенберг, х-к з Німеччини
- Юлій Фрідріх Рунге, х-к з Німеччини
- Еміль Бару, х-к з Франції
- Адріан Стокс, художник-пейзажист з Британії та інші.
Кристіан Крог
Художник з Норвегії Кристіан Крог (1852-1925) вперше відвідав Скаген 1879 року разом із Фріцем Тауловим. Він починав вивчати юриспруденцію, але мистецтво переважило. Крог навчався в художній школі в місті Осло, а потім в Карлсруе та у Берліні. Кристіан Крог цікавився побутом рибалок ще у Норвегії, що сприяло появі декількох картин з рибальською тематикою. На художню манеру і техніку Крога помітний вплив мали художня манера Педера Северіна Крейєра і знайомство з живописом Французів під час відвідин Парижа - Едуара Мане і тамтешніх імпресіоністів.
Лауріц Туксен
Лауріц Туксен походив з міста Копенгаген. Він закінчив Данську королівську академію, де навчався і Педер Северін Крейєр і де був серед найкращих студентів закладу. Стажувався з 1875 року в майстерні паризького художника Леона Бонна, з котрим працював і надалі. Перша дружина Туксена померла від туберкульозу. Лауріц Туксен узяв шлюб вдруге з пані Фредерікою Трешкоу з Норвегії. Вони оселились в Скагені 1901 року, де художник придбав будинок. В Скагені Лауріц Туксен створив низку портетів друзів і Фредеріки, декілька картин з побутом рибалок і пейзажів.
Але сучасники знали його як художника-портретиста королівських родин, бо серед його замовників були король Данії Кристіан IX, королева Британської імперії Вікторія, російський імператор Микола ІІ.
Педер Северін Крейєр
Власною обдарованістю серед товариства відрізнявся Педер Северін Крейєр. Він брався за створення як картин побутового жанру, так і за пейзажі, марини. Частка творів була створена на межі жанрів. Так, в картині «Рибальські човни в Скагені», 1884 р., ним були вилучені всі дріб'язкі деталі при збереженні ознак трьох жанрів ( Марина, натюрморт, побутовий жанр ).
Крейєр не зробив значної кар'єри як портретист, але його майстерність поціновували в Парижі, куди він неодноразово відбував з Данії, бо отримував замови на портрети в місті, де і без нього була армія непоганих потретистів. Буржуазна публіка Парижа поціновувала також швидкість, з якою працював Педер Северін Крейєр, бо не мучив довго сеансами позування. Швидше за Крайєра тоді працював лише швед Андерс Цорн.
Педер Северін Крейєр доживав віку у Скагені і був похований на місцевому цвинтарі.
Галерея творів скагенських художників
- Оскар Бйорк. «Тягнуть човен на берег», 1885
- Торвальд Нісс. «Узбережжя в Сагені», бл. 1889
- Художниця Анна Анкер. «Пані з книгою в інтер'єрі», 1905, музей Скагена, Данія
- Карл Лохер. «Узбережжя з дорогою до Скагена», бл. 1890
- Кристіан Крог. «Утомилася», 1885, Національний музей мистецтва, архітектури і дизайну, Осло, Норвегія
- Карл Лохер. «Село Скаген взимку», 1906
- Вігго Юхансен. «Розподіл риби, Скаген», 1885, музей Скагена, Данія
- Адріан Стокс. «Мисливці в дюнах Скагена», 1886, музей Скагена, Данія.
Музей Скагена
Музей Скагена був створений в їдальні готеля «Брьондум» у жовтні 1908 року. Далеко не всі картини і портрети, створені в селищі Скаген, залишились в місцевому музеї. Низка творів прикрасила як збірки (приватні і музейні) самої Данії, так і музеї в країнах Європи ( Париж, Мюнхен) і Сполучених Штатів. Музей Скагена має низку портретів, перш за все митців, що працювали в селищі, і твори в різних жанрах — пейзажі, сцени в інтер'єрах, побутовий жанр, натюрморт. Загальна кількість експонатів добігає 1800 зразків. Найбільш вартісні експонати музею були оцифровані, завантажені у інтернет і до них отримали доступ широкі верства прихильників мистецтв в усьому світі.
Джерела
- Olsen, Claus; Ireland, National Gallery of (1998). Krøyer and the artists' colony at Skagen. National Gallery of Ireland.
- http://books.google.com.ua/books?id=MFBVtB1CTvkC&pg=PA274&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false
Посилання
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Скагенські художники (Данія)