Гірничий комбайн

Гірничий комбайн (рос. комбайн горный, англ. continuous miner, mining combine, cutter-loader, power-loader, shearer, нім. Bergbaukombine f, Schrämmaschine f, Schrämlademaschine f, Schrämlader m) — комбінована гірнича машина, яка виконує операції відділення від масиву корисної копалини, породи (чи того й того разом) та навантаження їх на транспортні засоби. Основними частинами гірничих комбайнів є барові, шнекові або інші робочі органи.

Прохідницький комбайн біля I навчального корпусу ДонНТУ
Видобувний гірничий комбайн
Пульт управління гірничим комбайном.

Для проведення гірничих виробок використовується прохідницький комбайн, а для виймання корисної копалини — комбайн видобувний. К. г. поділяють на флангові, які застосовуються в довгих очисних вибоях на пологих і крутих пластах, і фронтальні — в коротких очисних і підготовчих вибоях на пластах з кутом падіння до 8-10о.

Флангові комбайни — машини циклічної дії; рухаються вздовж вибою по ґрунту або рамі вибійного конвеєра і послідовно виймають смуги корисної копалини.

У залежності від ширини останніх розрізняють такі флангові К. г.:

  • широкозахопні (шир. смуги 1–1,8 м)
  • вузькозахопні (до 1 м).

Сучасні шахти оснащуються, як правило, вузькозахопними очисними К. г., що дають змогу здійснювати безстоякову підтримку покрівлі біля грудей вибою, використовувати пересувні вибійні конвеєри і пересувне механізоване кріплення. До основних переваг комбайнів (у порівнянні з буропідривною виїмкою) належать: скорочення числа і тривалості, підвищення інтенсивності виконання операцій гірничих робіт, полегшення праці робітників, підвищення її продуктивності й безпеки та ін. Застосування К. г. для проходки дає змогу поліпшити якість робіт, значно підвищує швидкість проходження, забезпечує стабільну форму і розміри виробок, підвищує їхню стійкість, скорочує обсяги породи, яка виймається, трудові й матеріальні витрати на кріплення і перекріплення, полегшує встановлення стандартного кріплення.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.