Дамба-Доржо Заяєв

Пандіто Хамбо-лама I Дамба-Доржо Заяєв (Дамба-Даржан Заяєв, 17101776) бурятський релігійний діяч, перший голова буддистів Східного Cибіру в 1764—1776 роках[1].

Дамба-Доржо Заяєв
1-й Пандіто Хамбо-лама
Наступник: Содномпіл Хетехейн
 
Діяльність: Лама
Народження: 1710(1710)
улус Цаган-Челутай, нині Кяхтинський район
Смерть: 1776(1776)
урочище Талин Харгана, нині Селенгинський район
Батько: Зая Сахулаков
Священство: гелонг

Перший бурятський лама, який отримав повну класичну буддійську освіту в Тибеті. Розповсюджувач буддизму в Бурятії, засновник Цонгольского дацану.

Біографія

Народився в 1710 році на східному березі річки Чикой, біля підніжжя гори Хуугтей-Хаан, в родині сонгольського нойона Зая Сахулакова. У 1725 році відправився в Улан-Батор, потім в Пекін і через прикордонне місто Сінін — в Тибет. Дорогою до Лхаси здійснив паломництво до місця народження Цонкапи в Кумбумі.

З 1734 року впродовж семи років навчався на факультеті Гоман-дацан монастиря-університету Палден Дрепунг, одного з трьох великих монастирів школи Гелуг. Отримав обітниці бгікшу від Панчен-лами Лобсана Еше. У 20-річному віці отримав обітниці бгікшу від Далай-лами VII Келсанга Г'яцо. Досконало оволодівши знаннями «10 буддійських наук», у віці 25 років успішно склав іспити на ступінь геше (бур. гэбшэ) — «доктора буддійської філософії». У 1732 році повернувся на малу батьківщину.

У 1741 році удостоєний аудієнції імператриці Єлизавети Петрівни, яка дала офіційну згоду на його прохання дозволити вільно поширювати буддизм серед бурятів. У 1757 році став настоятелем (ширеете) Цонгольського (Хілгантуйського) дацану.

Під час царювання Катерини II, 22 червня 1764 року, за клопотанням нойонів Селенгинских родів, вийшов указ Прикордонної канцелярії про затвердження Дамба-Доржо Заяєва на посаді «Головного Пандіто Хамбо-лами всіх буддистів, що мешкають на південній стороні Байкалу» і головного над усіма ширеете Селенгинських дацанів.

У 1767 році він був одним з членів комісії, скликаної Катериною II для розробки проекту нових законів Російської імперії. У 1775 році взяв участь в складанні Селенгинського укладу, одного з перших документів звичаєвого права.

У період правління Д.-Д. Заяєва були побудовані 10 великих і 6 малих дацанів. Найбільший з них — резиденція Пандіто Хамбо-лами Цонгольскій дацан «Балдан Брайбун», названий на честь тибетського монастиря Палден Дрепунг.

Помер в 1776 році в місцевості Талин Харгана поблизу міста Новоселенгинська.

Пам'ять

У 2008 році в місцевості Талин Харгана, що знаходиться в Селенгинському районі Бурятії, на відстані 7 км на північ від селища Новоселенгинська, поблизу автодорогт А340 встановлена ступа, присвячена першому Пандіто Хамбо-ламі . Створюється великий буддійський комплекс. У 2012 році, за підтримки президента Росії В. В. Путіна, розпочато зведення храму Дацана Білої Тари (бур. Цаган Дара Эхэ) Ацайського дацану.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.