Декантер

Дека́нтер (англ. decanter, від to decant — «зливати з осаду») — це посудина, яка використовується для декантації (зняття з осаду) та аерації вина. Відрізняється від карафи (графина) ширшою нижньою частиною, яка забезпечує більшу площу поверхні вина для контакту з повітрям[1].

Декантер стандартної форми
Декантер із затичкою
Вільнодуті, колесообрізані карафи. Перша половина 11 століття. Викопані в Теппе Мадрасеху, Нішапур, Іран. Музей мистецтва Метрополітен

Традиційно виготовляється зі скла або кришталю. Його форма спроєктована таким чином, щоб забезпечувати максимальний контакт поверхні вина з повітрям, а об'єм, як правило, еквівалентний одній стандартній пляшці вина (0,75 літра).

Скляні графини для вина почали використовувати ще в Давньому Римі. Стандартну форму декантера, яка використовується у наш час, винайшли в епоху Відродження венеціанські майстри — виробники скла[2].

Декантер використовується в таких випадках:

  • У вині, яке витримувалось багато років, випадає осад винного каменю. Для відокремлення осаду, вино переливають у декантер, винний камінь залишається у пляшці.
  • Молоде, невитримане вино може бути різким на смак, для його пом'якшення потрібна аерація, яку проводять у декантері протягом кількох годин[3].
  • Декантер використовують для сервірування, у прозорому декантері можна гарно оцінити колір вина, а форма декантера естетично більш приваблива, ніж пляшка вина[4].

Однак ефективність декантації є предметом дискусій, деякі винні експерти стверджують, що тривалий вплив кисню насправді розсіює більше ароматних сполук, ніж стимулює.

Примітки

  1. What is the difference between a wine decanter and carafe?
  2. Robinson, Jancis (2006). The Oxford Companion to Wine (вид. Third). Oxford University Press. с. 223-225. ISBN 0-19-860990-6.
  3. Что такое декантер и зачем он нужен?(рос.)
  4. Robinson, Jancis (2003). Jancis Robinson's Wine Course (вид. Third). Abbeville Press. с. 20-25. ISBN 0-7892-0883-0.(англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.