Декрет про мир (1917)

Декрет про мир 1917 — перший зовнішньо-політичний акт уряду Радянської Росії Ради народних комісарів. Проект підготовлений Володимиром Ульяновим, ухвалений 26 жовтня (8 листопада) 1917 року Другим Всеросійським з'їздом рад.

Текст Декрету, листівка 1917 року

Історія

Прийняттям цього документа керівництво РСДРП(б) виконувало обіцянку, яка була дана урядові Німеччини в обмін на фінансову та дипломатичну підтримку більшовиків і яка полягала в тому, що в разі приходу їх до влади буде припинено активні бойові дії на східному фронті й укладено сепаратний мир[1] і таким чином Росія буде виведена з війни (див. Перша світова війна).

Зміст

Декрет проголошував принцип мирного співіснування держав із різним суспільним ладом; пропонував усім воюючим державам та урядам негайно розпочати переговори про укладання миру без анексій і контрибуцій, на період переговорів увести перемир'я строком на три місяці. В документі декларувалася справедливість визвольної боротьби пригноблених народів, засуджувався колоніалізм і заявлялося про скасування практики таємної дипломатії, що використовувалася царським урядом та згодом Тимчасовим урядом. Для більшовиків вихід із війни був головним засобом боротьби за владу.

Див. також

Примітки

  1. Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 319. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.