Дельта Німану

Дельта Німану (лит. Nemuno delta) дельта річки Німан басейну Балтійського моря, що формується мережею головного русла (Атмата) та великої кількості рукавів, проток і річкових каналів (Пакальне, Упайте, Скірвите, Ворусне тощо), створюючи польдери і водно-болотні угіддя[1]. Завдяки природним багатствам регіону розвивається екотуризм. У середині дельти знаходиться найбільший острів Литви Русне. На острові знаходиться найбільше село в дельті річки, з населенням 2,5 тис. жителів.

Дельта Німану
Німан
Німан
55°17′45″ пн. ш. 21°23′00″ сх. д.
Розташування: Литва
Площа: 239.5 км2
Заснований: 1993
Країна  Литва
Статус (до анулювання): рамсарська місцевістьd

 Дельта Німану у Вікісховищі

Водно-болотні угіддя

Атмата

Водно-болотні угіддя в дельті Німана знаходяться під охороною Рамсарської конвенції . З метою захисту дикої природи та сприяння науковим дослідженням в 1992 році був створений регіональний парк Дельта Німана[1] . Він займає 239,5 км² і складається з 14 заповідників, а також однієї водойми. Близько 20 % поверхні парку вкриті водою. З 1999 року, щороку у жовтні, Литовською асоціацією орнітологів[2] та адміністрацією регіонального парку організовується спостереження за птахами. Щороку дельта затоплюється, але найбільшою загрозою для неї є забруднення, розвиток сільського господарства, рибальства і туризму.

Під час весняного сезону розмноження дельту наповнює багато рідкісних видів птахів. Загальна кількість видів складає близько 200, з яких близько 40 внесені до Литовської Червоної книги вимираючих видів . Дельта також є важливою зупинкою для мігруючих птахів. Мільйони птахів, що представляють безліч видів, щорічно пролітають через ці райони. Серед них є види, яким загрожує зникненням, такі як: орлан-білохвіст, казарка білощока, журавлі, побережник чорногрудий або очеретянка прудка .

Головний дослідницький центр розташований на мисі Вент[3][4] . У 1929 році литовський зоолог Тадас Іванаускас створив станцію кільцювання птахів, одну з перших в Європі[5] . З'ясувалося, що птахи, окільцовані на мисі, мігрували до Ірану, Єгипту і навіть до Південної Африки .

Ссавці, що живуть у дельті Німана, включають: лисиці, бобри, лосі, дикі кабани і видри.

Іншим цікавим елементом дельти є озеро Крок-Ланка, розташоване біля гирла річки[4] . Воно виникло в результаті відокремлення від Куршської затоки . Це найбільше озеро, розташоване в дельті, що охоплює 7,93 км² і є єдиним озером морського походження в Литві.

Мис Вянце

Див. також

Джерела

  1. Litwa: przewodnik (пол.). Oficyna Wydawnicza "Rewasz". 1 січня 2005. ISBN 9788389188403.
  2. , BirdLife International, "Our Partners | BirdLife"
  3. , e-solution: Gaumina www.gaumina.lt, "Delta Niemna"
  4. LITWA. W DELCIE NIEMNA.
  5. "Bez Recepty": Wycieczka na Litwę. Архів оригіналу за 19 вересня 2016. Процитовано 21 травня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.