Дембнікі (Краків)
Дембнікі (польск. Dzielnica VIII Dębniki) – VIII адміністративний район Кракова. Розташований на правому березі річки Вісли.Територія району обмежена вул. Монте-Кассіно від Грюнвальдського мосту[2], вул. Зелена , вул. Норімберська та річкою Вісла. В 1909 році Дембнікі були включені до території міста Краків як 11 кадастровий район[3].
Історія
Вперше Дембкіні згадується як окреме село в 1254 році коли частина села належала бенедектинському монастирю[3] . У наступному столітті Ельжбетта Угорська передала фільварок Рибаки костелу св. Михайла в Скалці. Село стало королівською власністю з другої половини 15-го століття і керувалося правителями Кракова (у 16 столітті Бонерами). З того часу в Дембніках діють кар'єри і цегельні заводи, найбільший з яких належав італійському архітектору.[3]З 17 століття почали з'являтися заміські будинки і вілли священнослужителів і придворних чиновників[3][3]. У XIX столітті село Рибаки злилися з Дембнікі. У західній частині села з другої половини ХІХ ст. Були створені промислові заводи, зокрема фабрики емальованого посуду,керамічна і металевих виробів.
У 1888 р.під час побудови краківської фортеці австрійці побудували на Віслі міст[3] окружної залізниці Краків – Бонарка, який був переобладнаний в дорогу у 1910 році . В 1945 році міст був підірваний німцями. В в 1952 році міст відновлений[3]. У 1890 році була побудована каплиця св. Петра і Павла (за проектом Я. Покутинського) у стилі неоренесансу. У 20-му столітті розвивався житловий район. У 1918 році орден салезіанців був перенесений до Дембнікі. Тут була розташована семінарія з церквою Пресвятої Богородиці Християнської Допомоги, а в 1930 році був зведений їхній релігійний будинок. На початку ХХ століття, після приєднання району до Кракова, виник проект перетворення Дембнікі в паркову зону. На жаль цей проект не був реалізований.
З 1938 року і до закінчення війни в будинку Фелікса Канцаєвського на вул. Тунієцька 10 жив Юзеф Кароль Войтила . На вул. Трояндова 11 мешкав духовний наставник молодого Кароля Войтили Ян Леопольд Тираноський[4].
У 1990 році був створений VIII адміністративний район Кракова Дембнікі. До його складу крім колишньої села з такою назвою, увійшли також включені до Кракова в 1941 році старовинні села: Костше, Бодзов, Скотнікі і Пиховіце.
Костьол св. Станіслава Костки в Кракові.
Кам'яний костьол конгрегації салезіанцев був побудована в 1932-1938 роках в стилі модерн. У 2002 році церкву відвідав папа римський Іоанн Павло II. Саме тут 3 листопада 1946 року він відслужив свою першу месу.
Школи
- Загальноосвітня школа № 33
- Загальноосвітня школа № 2
- Початкова школа з філіями № 30
- Школа № 151
- Гімназія № 22
- Гімназія № 23
- Школа зв'язку
- Спеціальний Навчально-Виховний Осередок для сліпих та слабозорих дітей.
Цікаві місця
- Центр Мистецтва і Японської Техніки Manggha"
- Стадіон і тенісні корти ТС Трамвай
- Дембніцький культурний центр "Веселка" - колишній будинок соціального житлового комплексу на вул. Празькій.
- Центральна Бібліотека.
- Читальний Зал Інформаційно-Бібліографії
- Будинок Соціальної Допомоги на вул. Празької 25
- Будинок Соціальної Допомоги. Брата Альберта.
- модерністська будівля проекту Чеслава Боратынского і Едварда Крейслера, була побудована в 1935-1938 роки.
- Вища духовна Семінарія Товариства Салезіанського разом з Церквою пресвятої діви МАРІЇ Допомоги Віруючим
- Каплиця св. Петра і св. Павла.
- Палац на вул. Тунієцькій 8.
- Дитячий садок. На вул Празькій 28, був створений в 1931 році. і,є ймовірно найстарішим в своєму роді садом в Польщі.
- на Дембніцькому Ринку та навколишніх вулицях знаходиться безліч історичних і архітектурних будівель.
- штаб-квартира Командування Спеціальних Військ на вул Тунієцька 15.
- Каплиця з XVII століття. Спочатку стояла на вул. Твардовського, в даний час знаходиться поруч з конгрес-Центром на вул. Конопницькій[5].
Література
- Краковская набережная. В Кракове (ru-RU). 25 квітня 2015. Процитовано 31 грудня 2018.
- Шукач | м. Краків. Грюнвальдський міст.. www.shukach.com. Процитовано 31 грудня 2018.
- Dzielnica VIII Dębniki | Kraków - O dzielnicy. www.dzielnica8.krakow.pl. Процитовано 31 грудня 2018.
- Духовний наставник Кароля Войтили — на крок ближче до слави вівтаря. credo.pro (англ.). Процитовано 31 грудня 2018.