Деньє

Деньє́ (фр. denier від лат. denarius — денарій) французька середньовічна розмінна монета.

Деньє (денарій) Карла Великого

Історія

Назва наслідувала римський денарій. З одного фунта чистого срібла випускали 240 денаріїв (деньє) вагою близько 1,3 грам.

12 деньє становили рахункову одиницю солід (соль). Найдрібнішою монетою був обол = 1/2 деньє.

За Карла Великого (768—814 роки) вага деньє збільшилася до 1,7 г. Але потім поступово вага і якість деньє стали знижуватися. В кінці Х століття він знову важив близько 1,2-1,3 грам, але проба срібла впала до 416-ї — деньє став білонною монетою.

У XII—XIII століттях у Франції існували відподно дві різні монетні системи, щої засновані на паризькому і турському ліврах. Їм відповідали паризький і Турський деньє.

Карбували також монету подвійний деньє, а в XIV столітті з'явилася монета номіналом 3 деньє Ліард.

У XVI столітті випущено перші мідні монети деньє і подвійний деньє. Мідний деньє важив трохи більше 1,5 г (діаметр 18 мм), подвійний деньє — понад 3 г (діаметр 20 мм). Номінал був позначений на реверсі: DENIER TOVRNOIS, DOVBLE TOVRNOIS . Мідний деньє на той час став найдрібнішою монетою Франції.

У другій половині XVII століття з міді стали карбувати також Ліард (= 3 деньє) і монету 4 деньє. У роки Семирічної війни (17561763 роки) мідний деньє був випущений в останній раз, цього разу в герцогстві Брауншвейг-Люнебург в 1758 році: це була монета для виплати платні французьким військам.

Див. також

Джерело

  • 3варич В. В. Нумізматичний словник. Львів: «Вища школа», 1978, 338 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.