1763

Геополітична ситуація

Султаном Османської імперії є Мустафа III (до 1774). Під владою османів перебувають Близький Схід та Єгипет, Середземноморське узбережжя Північної Африки, частина Закавказзя, значні території в Європі: Греція, Болгарія і Сербія. Васалами османів є Волощина та Молдова.

Священна Римська імперія охоплює крім німецьких земель Угорщину з Хорватією, Трансильванію, Богемію, Північ Італії, Австрійські Нідерланди. Її імператор Франц I (до 1765). Марія-Терезія має титул королеви Угорщини. Королем Пруссії є Фрідріх II (до 1786).

У Франції править Людовик XV (до 1774). Франція має колонії в Північній Америці та Індії. В Іспанії Карл III (до 1788). Королівству Іспанія належать південь Італії, Нова Іспанія, Нова Гранада та Віце-королівство Перу в Америці, Філіппіни. У Португалії королює Жозе I (до 1777). Португалія має володіння в Бразилії, в Африці, в Індії, в Індійському океані й Індонезії.

На троні Великої Британії сидить Георг III (до 1820). Британія має колонії в Північній Америці, на Карибах та в Індії. Північ Нідерландів займає Республіка Об'єднаних провінцій. Вона має колонії в Північній Америці, Індонезії, на Формозі та на Цейлоні. Король Данії та Норвегії Фредерік V (до 1766), на шведському троні сидить Адольф Фредерік (до 1771). На Апеннінському півострові незалежні Венеціанська республіка та Папська область. Король Речі Посполитої Август III помер, у країні безкоролів'я (до 1764). У Російській імперії править Катерина II (до 1796).

Україну розділено по Дніпру між Річчю Посполитою та Російською імперією. Гетьман України Кирило Розумовський. Нова Січ є пристановищем козаків. Існує Кримське ханство, якому підвладна Ногайська орда.

В Ірані фактично править династія Зандів при номінальному правлінні сефевіда Ісмаїла III. Значними державами Індостану є Імперія Великих Моголів, Імперія Маратха. Зростає могутність Британської Ост-Індійської компанії. У Китаї править Династія Цін. В Японії триває період Едо.

Події

В Україні

У світі

 • Семирічна війна:
  • 10 лютого укладено Паризьку мирну угоду між Великою Британією та Португалією з одного боку і Францією та Іспанією з іншого. Франція віддала Британії Канаду. Британія отримала також Західну Флориду від Іспанії, але повернула Кубу.
  • 15 лютого укладено Губертусбургський мир між Пруссією з одного боку та Австрією й Саксонією з іншого. Разом із Паризькою мирною угодою це поклало кінець війні.
 • 16 квітня прем'єр-міністром Великої Британії став Джордж Гренвіль.
 • 23 квітня журналіста Джона Вілкса заарештували за наклеп на короля Великої Британії Георга III. Його справа стала важливою для встановлення свободи слова в Британії.
 • 27 квітня індіанський вождь Понтіак зібрав раду вождів, на якій переконав вождів 17 інших племен піднятися на повстання проти британців. 7 травня атакою на форт Детройт почалася війна Понтіака.
 • 7 липня Британська Ост-Індійська компанія оголосила повалення наваба Бенгалії Міра Касіма.
 • 5 жовтня помер польський король Август III. В країні почався період безкоролів'я аж до обрання нового монарха наступного року.
 • Почалася російсько-черкеська війна.

Наука та культура

Засновані

 • Квебек (1763-1791)
 • Британська Західна Флорида

Зникли

Народились

див. також Категорія:Народились 1763

Померли

див. також Категорія:Померли 1763

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.