День перемоги (Азербайджан)
День Перемоги (азерб. Zəfər Günü) — державне свято в Азербайджані, який відзначається 8 листопада, на честь перемоги Азербайджану в Другій карабаській війні. Засноване указом президента Азербайджану від 2 грудня 2020 року, свято відзначається в день взяття Шуші.
День перемоги | |
---|---|
Офіційна назва | азерб. Zəfər Günü |
Місце | Азербайджан |
Засновано | 2020 |
Дата | 8 листопада |
Історія
27 вересня 2020 року в спірному Нагірно-Карабахському регіоні, який фактично контролювався самопроголошеною та невизнаною Республікою Арцах, але де-юре частиною Азербайджану, почалися бої[1]. Азербайджанські сили вперше просунулися в районах Фюзулі та Джебраїл, зайнявши відповідні адміністративні центри[2]. Звідти вони рушили до Гадрута[3]. Азербайджанські війська почали інтенсивніше наступати після взяття Гадрута близько 15 жовтня вірмени почали відступати, тоді азербайджанці взяли під свій контроль Зангелан і Кубадли. Почався наступ на Лачинський корридор[4], азербайджанці також просунулись в Шушинський район[5].
Після захоплення Шуші, друге за величиною місто в Нагірному Карабаху, угода про припинення вогню була підписана між президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, прем'єр-міністром Вірменії Ніколом Пашиняняном, і президентом РФ Володимиром Путіним, закінчивши всі бойові дії в регіоні з 00:00, 10 листопада 2020 року за московським часом[6]. Згідно з угодою, ворогуючі сторони залишатимуть під контролем свої території, які зараз перебувають у межах Нагірного Карабаху, тоді як Вірменія поверне Азербайджану прилеглі території, які вона окупувала в 1994 році. Азербайджан також отримає доступ до своїх земель — Нахічеванський ексклав, який межує з Туреччиною та Іраном[7]. Приблизно 2000 російських солдат були розміщені як миротворчі сили вздовж Лачинського коридору між Вірменією та Нагірним Карабахом на термін не менше п'яти років[8].
Організація свята
Станом на 2 грудня 2020 року президент Азербайджану, Ільхам Алієв підписав розпорядження про створення Дня Перемоги як державного свята в Азербайджані. День підписання угоди про припинення вогню, що закінчує війну, та набуття нею чинності за азербайджанським часом, 10 листопада, повинен був відзначатися в Азербайджані як День Перемоги[9]. Наступного дня це рішення було скасовано. Натомість, дата святкування свята було змінено на 8 листопада, в день захоплення Шуші. 8 грудня було оголошено, що новій станції в Бакинському метро була запропонована назва «8 листопада» за пропозицією Алієва[10].
Див. також
Примітки
- Armenia and Azerbaijan erupt into fighting over disputed region of Na…. archive.is. 27 вересня 2020. Процитовано 8 квітня 2021.
- As fighting rages, what is Azerbaijan’s goal? | Eurasianet. eurasianet.org (англ.). Процитовано 8 квітня 2021.
- Karabakh: the battle for Hadrut and why it’s important. archive.is. 9 листопада 2020. Процитовано 8 квітня 2021.
- Despite Ceasefire, Fate Of Nagorno-Karabakh May Turn On The Lachin Co…. archive.is. 2 грудня 2020. Процитовано 8 квітня 2021.
- Azerbaijan says key Karabakh town captured, Armenia says it didn't ha…. archive.is. 28 листопада 2020. Процитовано 8 квітня 2021.
- Nagorno-Karabakh: Russia deploys peacekeeping troops to region. BBC News (en-GB). 10 листопада 2020. Процитовано 8 квітня 2021.
- Kramer, Andrew E. (10 листопада 2020). Facing Military Debacle, Armenia Accepts a Deal in Nagorno-Karabakh War. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 8 квітня 2021.
- AFP, Hervé Bar for (10 листопада 2020). Russian Peacekeepers Head to Nagorno-Karabakh After Peace Deal. The Moscow Times (англ.). Процитовано 8 квітня 2021.
- Qarabağ müharibəsi: 8 noyabr Azərbaycanda zəfər günüdür - BBC Azərbaycanca. BBC News Azərbaycanca (az-AZ). Процитовано 8 квітня 2021.
- İlham Əliyevin təklifi ilə yeni metrostansiya "8 noyabr" adlanacaq, Baş infeksionist Təyyar Eyvazov: "Epidemioloji vəziyyət pisləşməkdə davam edir". BBC News Azərbaycanca (азерб.). Процитовано 8 квітня 2021.