Державний музей нового західного мистецтва

Державний музей нового західного мистецтва (рос. Государственный музей нового западного искусства, ГМНЗИ) виник в Москві в результаті об'єднання 1-го та 2-го Музеїв нового західного живопису, існував в період від 1923 до 6 березня 1948 року.

Державний музей нового західного мистецтва
Государственный музей нового западного искусства
Будівля, в якій розміщався музей
55°44′28″ пн. ш. 37°35′34″ сх. д.
Тип художній
Країна  Росія і  СРСР
Розташування Москва,  РРФСР
Адреса Москва, вул. Пречистенка, 21
Засновано 1918
Закрито 1948
Сайт newestmuseum.ru
Державний музей нового західного мистецтва (Росія)

 Державний музей нового західного мистецтва у Вікісховищі

Передісторія

Перший музей нового західного живопису створений на основі колекції С. І. Щукіна і відкритий в 1918 році в колишньому будинку Щукіна (Великий Знаменський провулок, № 8), являв собою зібрання творів західноєвропейського (переважно французького) живопису і скульптури, починаючи від 60-х рр. XIX ст. (Едуар Мане, П'єр-Огюст Ренуар, Едгар Дега, Клод Моне, Вінсент ван Гог, Поль Гоген, Каміль Піссарро, Анрі де Тулуз-Лотрек, Поль Сезанн, Анрі Матісс, Пабло Пікассо, Огюст Роден та ін.)[1].

Другий музей нового західного живопису створений на основі колекції І. А. Морозова і відкритий в 1919 році в будівлі міської садиби Морозова (вулиця Пречистенка, 21).

Злиття і подальша історія

В 1923 обидва музеї об'єднали під загальною назвою Музей нового західного мистецтва, який у 1925 перетворився на філію Музею витончених мистецтв. В 1928 році всі фонди музею були зосереджені у одній будівлі за адресою вулиця Пречистенка, 21. З цього часу протягом 20 років беззмінним керівником музею був Борис Терновець[2].

У 1948 р Державний музей нового західного мистецтва був ліквідований як «розсадник низькопоклонства перед упадочною буржуазною культурою», а його експонати були поділені між Пушкінським музеєм і Ермітажем.

Наталя Семенова, історик мистецтва і біограф С. Щукіна пише: «В 1930—1931 роках як першу порцію нового мистецтва Ермітаж отримав 79 картин. Друга дісталася йому зовсім випадково: з ГМНЗІ відібрали для продажу більше сімдесяти картин, але покупців не знайшли. Нікого не обходило, що картини видавалися з Москви: щоб не морочитися з упаковкою, імпресіоністів із постімпресіоністами відправили з Німеччини разом зі старим живописом прямісінько в Ленінград. Ну, і втретє Ермітаж отримав кращу і більшу частину шедеврів ГМНЗІ виключно через нерішучість московських кураторів, які злякалися залишити формалістичні шедеври Пікассо і Матісса у столиці, біля самих стін Кремля»[3].

Ідея відновлення

Директор Державного музею образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна Ірина Антонова лобіювала проект відтворення ГМНЗІ в Москві, і пропонувала використовувати для нього будівлю садиби Голіциних, що належить ГМИИ[4]. Відтворення музею передбачало повернення в Москву частини колекції ГМНЗІ, переданої Ермітажу. Директор Ермітажу Михайло Піотровський виступив з різкою критикою цього проекту[5].

Ідея отримала широке обговорення після «прямої лінії» Путіна навесні 2013 року. Після того як Антонова озвучила свою пропозицію на всю країну, Путін їй відповів, що підтримає будь-яке рішення з питання відродження музею, але після попереднього опрацювання професійним співтовариством. Проти передачі колекції виступив директор Ермітажу Піотровський, а в Санкт-Петербурзі був організований збір підписів проти передачі частини ермітажної колекції в Москву. У квітні 2013 року в числі доручень, які президент Росії Володимир Путін підписав за підсумками «прямої лінії», було названо пропозицію уряду розглянути питання про доцільність відтворення музею в Москві[6]. Через кілька місяців Антонова перестала бути директором музею, замість неї була призначена Марина Лошак.

У підсумку в травні 2013 року міністр культури РФ Володимир Мединський повідомив, що передачі колекції не буде, однак буде створений віртуальний музей[7]. В квітня 2014 року Мединський повідомив, що відкриття віртуального музею відбудеться в листопаді[8].

Примітки

  1. Музей нового западного искусства. Архів оригіналу за 23 січня 2013. Процитовано 7 березня 2013.
  2. Советская скульптура. В Государственном музее нового западного искусства. Архів оригіналу за 13 жовтня 2014. Процитовано 7 березня 2013.
  3. Операция ликвидация. Как уничтожали Музей западного искусства // Сноб (рос.)
  4. Пресс-конференция директора Государственного музея изобразительных искусств имени А. С. Пушкина, заслуженного деятеля искусств России Ирины АНТОНОВОЙ на тему: О возрождении Музея нового западного искусства. Архів оригіналу за 16 грудня 2014. Процитовано 6 травня 2013.
  5. Интервью Михаила Пиотровского, президента Союза музеев России, директора Государственного Эрмитажа. Архів оригіналу за 17 травня 2013. Процитовано 6 травня 2013.
  6. РИА Новости (рос.)
  7. Виртуальный ГМНЗИ заработает в этом году // РИА Новости
  8. Путина пригласили на открытие виртуального музея импрессионистов // РИА Новости (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.