Детектив (фах)
Детекти́в (англ. detective, від лат. detectio — розкриття) — фахівець з розслідування злочинів; агент розшукової поліції, слідчий. В його обов'язки входить збір доказів і надання їх судовим органам.
Законодавство
До цього часу Закон про детективну діяльність ще не прийнятий, хоча обговорення проєкту закону[1] почалося в Верховній Раді в 2007 році. Всеукраїнська асоціація приватних детективів створена в травні 2012 року, разом з тим законодавство ані регулює приватну детективну діяльність, ані забороняє.[2]
Схожі професії
Детекти́в — посада в поліцейських структурах країн, організованих на основі англосаксонської системи права. На таку посаду призначають осіб з офіцерським званням, але звертаються «офіцер» не до них, а тільки до нижніх чинів поліції, оскільки в англійській мові звернення «офіцер» перш за все має значення «чиновник» або «державний службовець». В Україні посада детектива введена зі створенням Національного антикорупційного бюро.
Приватний детектив — особа, яка здійснює детективну (розшукову) діяльність і надає детективні послуги приватним (індивідуальним) чином. Приватний детектив, хоч і називається детективом, не є державним службовцем, тому його правове становище дещо інше: він свого роду фрилансер, який здійснює підприємницьку діяльність на свій ризик. Це, з одного боку, дає приватному детективу деяку свободу дій, але, з іншого боку, — приватний детектив не наділений тими імперативними повноваженнями, які мають його колеги з державних і муніципальних структур. Часто приватні детективи працюють у взаємодії з правоохоронними структурами.
Детектив у культурі
Діяльність детективів романтизована і героїзована однойменним жанром літератури і кінематографа, в якому особистість детектива в більшості випадків є головною фігурою розповіді. У подібних творах головному герою зазвичай приписуються якості, які виділяють його серед колег. Основою сюжетної лінії зазвичай виступає боротьба зі злочинністю, яку доповнюють можливі особисті проблеми головного героя і його взаємини з оточуючими людьми.
У зв'язку з тим, що твори детективного жанру мають спрямованість на широку аудиторію, реалістичність того, що відбувається, приноситься в жертву видовищності і сюжету. Професійний правоохоронний службовець помітить у відповідних книгах і фільмах безліч помилок, здебільшого юридичного характеру.
Образ детектива, який розслідує злочин, дуже популярний в культурі. Існує величезна кількість літературних творів і кіно на цю тему. Багато з героїв таких творів стали виключно популярні в масовій культурі.
Одним із перших творів подібного роду є розповідь Едгара По «Вбивство на вулиці Морг». Важливу роль у розвитку та становленні жанру зіграли образи Шерлока Холмса, комісара Мегре, Еркюля Пуаро.
Вигадані детективи
- Шерлок Холмс — персонаж книг письменника Артура Конан-Дойла, англійський приватний детектив, який вважається найвидатнішим детективом в історії літератури. В колишньому СРСР він став відомий завдяки серії фільмів Ігоря Масленникова «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона», а також деяким мультфільмам за мотивами серії книг.
- Комісар Мегре (персонаж серії книг Жоржа Сіменона)
- Еркюль Пуаро (персонаж серії книг Агати Крісті)
- Міс Марпл (персонаж серії книг Агати Крісті)
- Брати Колобки — Шеф і Колега (у творах Успенського — Колобок і Булочкін, також «Брати Пілоти») — персонажі серії книг Едуарда Успенського «Брати Колобки»
Примітки
- У Комітеті з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності завершується розробка проєкту закону про детективну діяльність
- Янукович освободил Евтушенко от должности главы Госагентства по управлению нацпроектами. УНІАН. 25 липня 2011. Архів оригіналу за 31 серпня 2012. Процитовано 31 травня 2021. (рос.)
Посилання
- Проект Закону про приватну детективну (розшукову) діяльність № 3726 від 28.12.2015