Фрилансер

Фрила́нсер або фріла́нсер (англ. freelancer — «вільний копійщик») — вільнонайманець, який сам шукає собі проєкти, може одночасно працювати на декілька фірм. Фрилансер виконує роботу без укладання довгострокового договору з роботодавцем, найманий тільки для виконання певного переліку робіт (позаштатний працівник). Також фрилансером є працівник, запрошений для виконання робіт в ході аутстафінгу. Будучи поза постійним штатом якої-небудь компанії, фрилансер може одночасно виконувати замовлення для різних клієнтів. В Україні фрилансерами переважно називають людей, що виконують будь-яку роботу через інтернет віддалено.

Історія

Слово freelancer складено з двох слів: англ. free — «вільний» та lancer, «копійщик» (кавалерист зі списом). В середні віки фрилансерами називали воїнів, що воюють за наймом. Зброя фрилансерів належала тільки їм, тобто «фрилансер» може бути перекладене і як «вільний стрілець». Слово freelancer вперше вжито Вальтером Скоттом у романі «Айвенго» — для позначення середньовічного найманого вояка.

Сучасність

Сучасні фрилансери працюють у більшості випадків через інтернет у таких видах діяльності як журналістика, програмування, адміністрування обладнання через інтернет, веб та графічний дизайн, переклад, консультування.

Фрилансер найчастіше сам пропонує свої послуги — через Інтернет, газетні оголошення або використовуючи «сарафанне радіо», тобто особисті зв'язки. Фриланс особливо поширений в таких областях діяльності, як журналістика (та інші форми діяльності, пов'язані з написанням текстів), комп'ютерне програмування і дизайн у всіх його проявах (реклама, вебдизайн, дизайн інтер'єру тощо), переклад, різного роду консультаційна діяльність, приватна фото- та відеозйомка.

Ринок фриланс-послуг у даний час вже досить розвинений у Європі і США і стрімко розвивається в Україні та країнах СНД, залучаючи все нових учасників як з боку виконавців, які пропонують свої послуги, так і з боку приватних осіб і організацій, готових до співпраці на віддаленій основі.

Поняття ринок фриланс-послуг є в українській мові не стільки виразним і встановленим, скільки ходовим і затребуваним. У цьому випадку, якщо у поняття фриланс немає власного слова, то таке поняття можна описати лише кількома зв'язними словами або виразом — робота на ринку (біржі) замовлень і послуг, індивідуальна трудова діяльність (ІТД).

Покоління міленіалів вважається найбільш схильним до віддаленої роботи та фрилансу. Згідно опитувань[1], за 2016—2017 роки кількість міленіалів, що працювали віддалено повністю або частково, зросла з 21 % до 64 %[2].

Плюси та мінуси фрилансу

Плюси

 • свобода вибору робочого завдання;
 • вільний графік;
 • відсутня транспортна проблема — фрилансер працює вдома, в нього немає необхідності кожен день добиратися в певне місце;
 • сприятливі умови праці — можна облаштувати робоче місце на свій смак;
 • звільнення не загрожує;
 • відповідальність лише за свої дії;
 • виконання лише власної роботи — ніхто не попросить «підмінити»[3];
 • можливості для міжнародної співпраці.

Мінуси

 • не завжди є гарантії отримання оплати за виконану роботу
 • нестабільність прибутків;
 • відсутність соцпакету;
 • відсутність оплачуваних вихідних і відпусток;
 • необхідність самому вести бухгалтерію і платити податки[4];
 • не завжди є відповідні пропозиції роботи щодо навичок;
 • додаткові витрати на робоче місце;
 • примарні можливості для якісного кар'єрного росту;

Фриланс в інтернеті

Широку поширеність фриланс отримав з розвитком інтернету: мережа і відповідні інформаційні та банківські технології дозволили деяким категоріям працівників зменшити частоту появи в офісах, або повністю перейти на роботу вдома.

В нинішній час в інтернеті сформувався стійкий прошарок фрилансерів, які заробляють на життя за допомогою віддаленої роботи. Фриланс поширений серед дизайнерів, програмістів, оптимізаторів, копірайтерів, перекладачів, учасників партнерських програм, інженерів-конструкторів. Працює багато спеціалізованих сайтів, покликаних допомогти фрилансерам знайти чергове замовлення.

Схема роботи фрилансера

Фрилансери можуть бути прикріплені до одної або кількох організацій-роботодавців, та/або розміщувати своє портфоліо на спеціалізованих сайтах для фрилансерів. Зазвичай, існують як сайти за спеціалізацією у напрямку перекладу, програмування, копірайтингу тощо, так і загальні сайти фрилансерів. З часом, фрилансер може накопичити базу клієнтів та працювати за індивідуальними замовленнями.

Див. також

Примітки

Література

 • Державне управління фрілансовою діяльністю в умовах розвитку національного ринку: монографія / О. Є. Кузьмін, О. Г. Мельник, О. С. Скибінський, Л. О. Саталкіна, Н. Ю. Реверенда; Нац. ун-т «Львів. політехніка». — Львів: Центр Європи, 2016. — 166 c. — Бібліогр.: с. 141—160.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.