Джоан Коллінз
Дама Джоан Генрієтта Коллінз (англ. Dame Joan Henrietta Collins; нар.. 23 травня 1933) — британська акторка, продюсерка, письменниця і колумністка.
Джоан Коллінз | |
---|---|
англ. Joan Collins | |
Дата народження | 23 травня 1933[1][2][…] (88 років) |
Місце народження | Лондон, Велика Британія |
Громадянство | Велика Британія |
Alma mater | Королівська академія драматичного мистецтва (1951)[3] і Francis Holland Schoold |
Професія |
актриса озвучування, мильних опер продюсерка |
Кар'єра | 1951 — нині |
Нагороди |
«Золотой глобус» (1983) |
IMDb | ID 0001058 |
joancollins.net | |
Джоан Коллінз у Вікісховищі |
Дитинство Джоан припало на період Другої світової війни. Вона дебютувала на театральній сцені в дев'ятирічному віці у п'єсі «Ляльковий дім», а після закінчила Королівську академію драматичного мистецтва в Лондоні і почала кар'єру в британському кіно. У віці 22-х років, Коллінз переїхала до Голлівуду і домоглася популярності завдяки ролям жінок-вамп у таких фільмах як «Дівчина в рожевій сукні» (1955) тощо[4]. Вона успішно знімалася у великому британському та американському кіно 1950-х і 1960-х, і менш успішно в 1970-х.
У 1981 році Коллінз почала грати свою найвідомішу роль — Алексіс Колбі у тривалому телесеріалі «Династія», яка принесла їй премію «Золотий глобус» у 1983 році[5]. Наприкінці вісімдесятих вона пішла по стопах своєї молодшої сестри Джекі Коллінз і випустила свою першу книгу Prime Time (1988), яка стала бестселером, не дивлячись на негативні відгуки критиків, а потім і ще кілька книг і автобіографій. Також як і на екрані, Коллінз і в житті має образ гламурної жінки-вамп, завдяки своїм п'яти шлюбам і бездоганного стилю[4]. У 2015 році Коллінз була удостоєна Ордена Британської імперії[6].
Ранні роки
Джоан Коллінз народилася в сім'ї Ельзи Бессант (1906—1962), вчительки танців і власниці нічного клубу, і театрального агента Джозефа Вільяма Коллінза (1902—1988)[7]. Батько був єврейського походження і уродженцем Порт-Елізабет. Його батьки емігрували до ПАР з Лондона. Мати була англійкою англіканського віросповідання. У Джоан була молодша сестра, Джекі Коллінз, яка стала письменницею, і брат Білл. Середню Джоан отримала у Франко-голландській школі, після закінчення якої вступила до Королівської академії драматичного мистецтва. У 17 років Коллінз підписала контракт з кінокомпанією Дж. Артура Ранка, яка на той час була дуже престижна у Великій Британії[8].
Кар'єра
Кар'єра в кіно
У 1951 році Джоан Коллінз дебютувала в британському кіно, а перша головна роль у неї з'явилася вже через рік у фільмах «Я вірю в тебе» і «Ночі Декамерона»[8]. Тоді ж вона багато знімалася для британських пін-ап-журналів і була названа найкрасивішою дівчиною Великої Британії. Часто в той період Коллінз опинялася в центрі уваги преси, в тому числі коли в 1954 році заявила, що лондонські кіностудії не намагаються підтримувати жінок-акторів.
У 1955 році Джоан Коллінз вирушила до Голлівуду і підписала контракт з кінокомпанією 20th Century Fox і незабаром актриса стала їхньою відповіддю Елізабет Тейлор і MGM[8]. Її перша головна роль у Голлівуді була в епічному фільмі «Земля Фараонів» режисера Говарда Гоукса. Після цього вона зіграла Евелін Несбіт в картині «Дівчина в рожевій сукні» і знялася в ролі молодої конкурентки героїні Бетт Дейвіс в епосі «Королева-діва». Твердо закріпивши свій статус в Голлівуді, Джоан Коллінз, продовжувала грати головні ролі в таких фільмах як комедія «Протилежна стать» (1956), екранізація роману Джона Стейнбека «Заблукав автобус» (1957) і спірна, але комерційно успішна драма «Острів Сонця» (1957). Пізніше вона знімалася з Грегорі Пеком у вестерні «Бравадос», з Полом Ньюманом у «Збирайтеся навколо прапора, хлопці!», з Едвардом Г. Робінсоном у «Сім злодіїв» і головну роль в релігійному епосі «Есфірь і цар». У 1962 році вона зіграла в комедії «Дорога до Гонконгу» з Бінгом Кросбі і після взяла невелику перерву в кар'єрі, щоб народити першу дитину.
Спад
У другій половині шістдесятих кар'єра Джоан Коллінз у великому кіно зайшла в глухий кут після декількох провальних у прокаті стрічок[4][8]. У той же час вона відкрила для себе телебачення і була запрошеною зіркою в ряді популярних у той період серіалах, серед яких були «Бетмен», «Зоряний шлях», «Місія нездійсненна», «Жінка-поліцейський» «Старскі і Гатч».
У сімдесятих роках вона повернулася до британського кіно і знялася в декількох фільмах жахів, в тому числі «Байки зі склепу», «Страх в ночі», «Оповідання, свідки божевілля» та «Імперія мурах». Мабуть, найбільшим успіхом Коллінз у сімдесятих стала головна роль в екранізації роману її сестри Джекі Коллінз «Жеребець» (1978) і його продовження «Сука» (1979), що зібрали більше двадцяти мільйонів в прокаті[9].
«Династія» і повернення успіху
У 1981 році кар'єра Джоан Коллінз фактично пережила відродження, після того як вона була запрошена на роль Алексіс Колбі, красивої, але мстивої колишньої дружини біржового магната Блейка Керрінгтона (Джон Форсайт), у прайм-тайм мильній опері каналу ABC «Династія»[4][8]. До Коллінз серіал транслювався один короткий сезон і був на межі закриття, але із введенням її героїні рейтинги різко пішли вгору. Саме їй приписують рейтинговий зростання серіалу і подальше становлення його повноцінним хітом, а не посереднім клоном «Далласа»[10].
У 1985 році «Династія» нарешті очолила річну рейтингову таблицю найпопулярніших програм, випередивши «Даллас»[8], а Коллінз — найбільш високооплачуваною актрисою на телебаченні. З 1982 по 1987 роки Джоан шість разів номінувалася на премію «Золотий глобус» за найкращу жіночу роль у телевізійному серіалі — драма за свою роль і виграла нагороду в 1983 році. У 1984 році вона номінувалася на премію «Еммі» за найкращу жіночу роль у драматичному телесеріалі, а в 1985 отримала нагороду «Вибір народу» як улюблена телезірка. У 1983 році Коллінз отримала власну зірку на Голлівудській «Алеї слави»[5].
У п'ятдесятирічному віці Джоан Коллінз знялася для журналу Playboy[4][11]. У 1986 році, на хвилі успіху серіалу, Коллінз виступила продюсеркою і виконавицею головних ролей у міні-серіалах «Гріхи» і «Монте-Карло». «Династія» тривала аж до 1989 року, а в 1991 році був знятий міні-серіал «Династія: Примирення», що завершував ц історію.
Наступні роки
Після завершення «Династії» Джоан Коллінз знімалася менш активно і вважала за найкраще виступати в театрі і писати автобіографії. У 1992 році відбувся бродвейський дебют Джоан Коллінз у постановці «Приватне життя бягузів».
У 1990-ті роки вона продовжила свою кар'єру в кіно, і на телебаченні. Найбільш відомими фільмами за її участі стали «Зимова казка» (1995), «Флінтстоуни у Віва Рок-Вегасі» (2000) та телевізійні фільми «Енні: Королівська пригода» (1995) та «Старі шкапи по-американськи» (2001), разом із Деббі Рейнольдс, Ширлі Маклейн і Елізабет Тейлор.
У 1997 році за свій внесок у мистецтво і благодійну роботу Джоан Коллінз отримала титул Офіцера Британської імперії. У тому ж році вона була запрошена у новий проект Аарона Спеллінга «Тихі палісади», який прагнув аби актриса повторила ситуацію з порятунком «Династії». У 2002 році вона була запрошеною зіркою в декількох епізодах мильної опери «Дороговказне світло».
У 2005 році актриса Аліса Кріге зіграла роль Джоан Коллінз у телефільмі «Династія: За лаштунками сексу, жадібності й інтриг»[12].
Особисте життя
Джоан Коллінз п'ять разів була заміжня. Її першим чоловіком був ірландський актор Максвелл Рід, з яким вона була разом з 1952 по 1956 роки. Пізніше у неї був зв'язок з Сідні Чапліном, братом Чарлі Чапліна, Артуром Лоу і Ворреном Бітті, який був молодше її на 4 роки.
У 1963 році вона вийшла заміж за співака і актора Ентоні Ньюлі. Вона народила від нього сина і дочку, а в 1971 році вони розлучилися.
В третє вона одружилась у 1973 році з керівником студії «Apple Records» Роном Касом, який став батьком її дочки. Вони розлучилися в 1983 році. Джоан, через два роки, вийшла заміж за шведського співака Пітера Холма. Після скандального розлучення в 1987 році Коллінз на час покинула США і повернулася до Лондона.
Її п'ятим чоловіком у 2002 році став театральний менеджер Персі Гібсон, який молодше Джоан на 32 роки. На питання про те, чи не бентежить її різниця у віці, актриса пожартувала: «Якщо він помре — значить, помре». Джоан є хрещеною моделі Кари Делевінь[13].
У своїй автобіографії 1978 року Коллінз повідомила, що вона завагітніла у віці трохи більше 20-ти років від тодішнього нареченого Воррена Бітті, але зробила аборт[14].
Фільмографія
Повнометражні фільми
- 1951 — Леді Годіва знову в сідлі / Lady Godiva Rides Again — Красива королева учасників змагань
- 1952 — The Woman's Angle — Марина
- 1952 — Відстрочений вирок / Judgment Deferred — Лил Картер
- 1952 — Я вірю в тебе / I Believe in You — Норма Гарт
- 1953 — Ночі Декамерона / Decameron Nights — Пампінея/Марія
- 1953 — Cosh Boy — Рене Коллінз
- 1953 — Поверніть ключ м'яко / Turn the Key Softly — Стелла Джарвіс
- 1953 — The Square Ring — Френкі
- 1953 — Наша дівчина П'ятниця / Our Girl Friday — Сейді Петч
- 1954 — The Good Die Young — Мері Голсі
- 1955 — Земля Фараонів / Land of the Pharaohs — Принцеса Нелліфер
- 1955 — Королева-діва / The Virgin Queen — Бет Трогмортон
- 1955 — Дівчинка в розовому платті / The Girl in the Red Velvet Swing — Евелін Незбіт
- 1956 — Протилежна стать / The Opposite Sex — Крістал Аллен
- 1957 — Автобус, що заблукав / The Wayward Bus — Еліс Чікой
- 1957 — Острів Сонця / Island in the Sun — Джоселін Флері
- 1957 — Sea Wife — Sea Wife
- 1957 — Stopover Tokyo — Тіна Ллуеллін
- 1958 — Бравадос / The Bravados — Хосефа Веларді
- 1958 — Збирайтеся навколо прапора, хлопці! / Rally 'Round the Flag, Boys! — Анджела Хоффа
- 1960 — Сім злодіїв / Seven Thieves — Мелані / Мадам де Лакрус
- 1960 — Есфір і цар / Esther and the King — Есфір
- 1962 — Дорога в Гонконг / The Road to Hong Kong — Діана (агент «3-го Ешелону»)
- 1965 — Мільйон доларів / La congiuntura — Джейн
- 1967 — Warning Shot — Джоуні Веленс
- 1968 — Виверт / Subterfuge — Енн Ленглі
- 1969 — Недовга любов / L'amore breve — Роберта
- 1969 — Чи зможе Хайронімус Меркін колись забути Мерсі Хампп і знайти справжнє щастя? / Can Heironymus Merkin Ever Forget Mercy Humppe and Find True Happiness? — поліестер Пунтенг
- 1969 — Якщо сьогодні вівторок, то це повинна бути Бельгія / If It's Tuesday, This Must Be Belgium — Дівчина на тротуарі
- 1970 — Кат / The Executioner — Сара Бут
- 1970 — Up in the Cellar — Пет Кембер
- 1971 — Помста / Revenge — Керол Редфорд
- 1971 — Заради любові / Quest for Love — Оттілі / Трейсі Флетчер
- 1972 — Байки зі склепу / Tales from the Crypt — Джоанн Клейтон
- 1972 — Страх в ночі / Fear in the Night — Моллі Кармайкл
- 1973 — Темні місця / Dark Places — Сара
- 1973 — Розповіді, свідки божевілля / Tales That Witness Madness — Белла Томпсон
- 1974 — L'arbitro — Єлена Сперані
- 1975 — Елфі, дорога / Alfie Darling — Фей
- 1975 — Я не хочу народжуватися / I Do not Want to Be Born — Люсі Карлес
- 1975 — Вой вовка / Il richiamo del lupo — Сония Кендалл
- 1976 — Il pomicione
- 1976 — The Bawdy Adventures of Tom Jones — Чорна Бесс
- 1977 — Poliziotto senza paura — Брижитт
- 1977 — Імперія мурах / Empire of the Ants — Мерилін Фрайзер
- 1978 — Вічний сон / The Big Sleep — Агнес Лозелль
- 1978 — Від нуля до шістдесяти / Zero to Sixty — Глорія Мартін
- 1978 — Жеребець / The Stud — Фонтейн Каледі
- 1979 — Сука / The Bitch — Фонтейн Каледі
- 1979 — Сонячний опік / Sunburn — Нера
- 1979 — Гра для стерв'ятників / Game for Vultures — Ніколлен
- 1982 — Лускунчик / Nutcracker — Мадам Лаура Каррере
- 1982 — Домашня робота / Homework — Діана
- 1994 — Любов вчотирьох / Decadence — Хелен / Сібіл
- 1995 — Зимова казка / In the Bleak Midwinter — Маргаретт Дарсі
- 1999 — Таємний шлюб / The Clandestine Marriage — Місіс Гейдельберг
- 1999 — Йосип і його дивовижний кольоровий одяг / Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat — Місіс Потифар
- 2000 — Флінстоуни в Віва Рок-Вегасі / The Flintstones in Viva Rock Vegas — Перл Слегхупл
- 2001 — Оззі / Ozzie — Макс Хеппі
- 2004 — Елліс в Країні гламуру / Ellis in Glamourland — Сьюзен
- 2006 — Оззі / Ozzie — Макс Пеппі
- 2013 — Моллі Мун: Незабутній гіпнотизер / Molly Moon: The Incredible Hypnotist
- 2013 — Порятунок Санти / Saving Santa — озвучка
- 2016 — Просто приголомшливо / Дама біля басейну
Телесеріали
- 1964 — Людські джунглі / The Human Jungle — Ліз Крос
- 1966 — Бігти від твого життя / Run for Your Life — Джиліан Уельс
- 1966 — Людина від дядька / The Man from U. N. C. L. E. — Баронеса Бібі де Шейзер
- 1967 — Зоряний шлях / Star Trek — Сестра Едіт Кілер
- 1967 — Вирджинець / The Virginian — Лорна Марі Маршалл
- 1967 — Бетмен / Batman — Сирена
- 1967 — Годину Денні Томаса / Danny The Thomas Hour — Майра
- 1969 — Місія нездійсненна / Mission: Impossible — Ніколь Іде
- 1972 — Майстри умовлянь / The Домовленостей! — Сідоні
- 1972 — Зал слави Hallmark / Hallmark Hall of Fame — Лоррейн Шелдон
- 1973 — Великі таємниці / Great Mysteries — Джейн Блейк
- 1975 — Еллері Квін / Ellery Queen — Леді Дейзі Фроли
- 1975 — Switch — Джекі Саймон
- 1975 — Space: 1999 — Кара
- 1976 — Баретта / Baretta — Лінн Стайлс
- 1976 — Жінка-поліцейський / Police Woman — Лорелея Френк
- 1976 — Міняйли (Артур Хейлі) / Arthur Hailey's the Moneychangers — Авріл Деверо
- 1976 — Гиббсвиль / Gibbsville — Андреа
- 1977 — Фантастична подорож / The Fantastic Journey — Королева Геляна
- 1977 — Поліцейський з майбутнього / Future Cop — Ів Ді Фалько
- 1977 — Старскі і Гатч / Starsky and Hutch — Дженіс
- 1979 — Невигадані історії / Tales of the Unexpected — Клер Дакуерт і Джулія Роуч / Сюзі Старр / Наталія Тертон
- 1980 — Берні / Bernie
- 1980 — Острів фантазій / Fantasy Island — Люсі Атуелл
- 1981 — Династія / Dynasty — Алексіс Колбі
- 1983 — Човен кохання / The Love Boat — Джанін Адамс
- 1983 — Театр чарівних історій / Faerie Tale Theatre — Мачуха/Відьма
- 1991 — Сьогодні ввечері о 8:30 / Tonight at 8.30 — Доріс Гау
- 1993 — Розанна / Roseanne — Ронні, кузіна Розанни
- 1996 — Няня / The Nanny — Джоан Шеффілд
- 1997 — Тихі палисади / Pacific Palisades — Христина Гобсон
- 2000 — Вілл та Грейс / Will & Grace — Гелена Барнс
- 2002 — Дороговказне світло / The Guiding Light — Александра 'Алекс' Сполдінг он Халкейн Торп № 3
- 2004 — Бенідорм / (Benidorm) — Крістал / Crystal Hennessy-Vass
- 2005 — Рабство і успіх Америки / Slavery and the Making of America — Reenactor
- 2006 — Готель Вавилон / Hotel Babylon — Леді Імоджин Паттон
- 2006 — Дружини футболістів / Footballers' Wives — Єва де Вольф
- 2010 — Заборонена любов / Verbotene Liebe — Леді Джоан (камео)
- 2015 — Члени королівської сім'ї / The Royals — Велика герцогиня Оксфорда
- 2018 — Американська історія жахів: Апокаліпсис / American Horror Story: Apocalypse — Іві Галлант / Бабблз Макгі
- 2019 — Гаваї 5.0 — Менді (сезон 9 серія 18).
Телевізійні фільми
- 1972 — Людина, яка прийшла на обід / The Man Who Came to Dinner — Лоррейн Шелдон
- 1973 — Drive Hard, Drive Fast — Керол Бредлі
- 1982 — Паперові ляльки / Paper Dolls — Расін
- 1982 — The Wild Women of Chastity Gulch — Енні Маккалох
- 1983 — Створення манекенника / Making of a Male Model — Кей Діллон
- 1984 — Як вона побувала чоловіком / Her Life as a Man — Пем Дуган
- 1986 — Гріхи / Sins — Елен Жюно
- 1984 — Справа Картьє / The Cartier Affair — Картьє Ренд / Мерилін Галліфакс
- 1986 — Монте-Карло / Monte Carlo — Катріна Петрівна
- 1991 — Червоні перці / Red Peppers — Лілі Пеппер
- 1991 — Династія: Примирення / Dynasty: The Reunion — Алексіс Моррелл Керрінгтон Колбі Декстер Роуан
- 1993 — Mama's Back — Тамара Гамільтон
- 1995 — Енні: Королівське пригода / Annie: A Royal Adventure! — Леді Едвіна Хогботтом
- 1995 — Харт і Харт: два Харта в темпі 3/4 / Hart to Hart: Two Harts in 3/4 Time — Леді Камілла
- 1998 — Солодкий обман / Sweet Deception — Аріанна, мати Різі
- 2001 — Старі шкапи по-американськи / These Old Broads — Едді Голден
- 2009 — Міс Марпл Агати Крісті: Гра дзеркал / Marple: They Do It with Mirrors — Рут Ван Рейдок
Нагороди та номінації
Перемоги
- Премія «Золоте яблуко»
- 1982 — Актриса року
- Премія «Золота камера»
- 1999 — Нагорода тисячоліття
- Премія «Золотий глобус»
- Премія «Золота німфа»
- 2001 — Найкраща актриса
- Премія «People's Choice Award»
- 1985 — Улюблена актриса (разом з Ліндою Еванс)
- Премія «Soap Opera Digest Awards»
Номінації
- Премія «Сатурн»
- 1978 — Найкраща кіноактриса (за фільм «Імперія мурах»)
- Премія «ACE»
- 1983 — Актриса в драматичній сцені (за телесеріал «Театр чарівних історій» (епізод «Гензель і Гретель»))
- Премія «Еммі»
- Премія «Золотий глобус»
- 1982 — Найкраща актриса серіалу (драма) (за телесеріал «Династія»)
- 1984 — Найкраща актриса серіалу (драма) (за телесеріал «Династія»)
- 1985 — Найкраща актриса серіалу (драма) (за телесеріал «Династія»)
- 1986 — Найкраща актриса серіалу (драма) (за телесеріал «Династія»)
- 1987 — Найкраща актриса серіалу (драма) (за телесеріал «Династія»)
- Премія «Золота малина»
- 2001 — Найгірша актриса (за фільм «Флінтстоуни в Віва Рок-Вегасі»)
- Премія «Soap Opera Digest Awards»
- Премія «TV Land Award»
Примітки
- Person Profile // Internet Movie Database — 1990.
- SNAC — 2010.
- Student & graduate profiles — Королівська академія драматичного мистецтва.
- Joan Collins- Biography. Yahoo!. Архів оригіналу за 21 серпня 2012. Процитовано 20 серпня 2012.
- Awards for Joan Collins. Internet Movie Database. Архів оригіналу за 21 серпня 2012. Процитовано 20 серпня 2012.
- Joan Collins receives damehood from Prince Charles. Los Angeles Times. 26 марта 2015. Процитовано 30 березня 2015.
- Генеалогия семьи Коллинз
- Joan Collins- Biography. Turner Classic Movies. Архів оригіналу за 20 листопада 2012. Процитовано 19 листопада 2012.
- David Gritten (26 ноября 1979). Imperfect Past Behind Her, Joan Collins Says She Likes Turning Homebody. People. Архів оригіналу за 20 листопада 2012. Процитовано 19 листопада 2012.
- Schemering, Christopher. The Soap Opera Encyclopedia, September 1985, pp 80-81, ISBN 0-345-32459-5 (1st edition)
- George Hurrell (21 июля 2008). Photographer of the Week - George Hurrell. Practical Photography. Архів оригіналу за 20 листопада 2012. Процитовано 19 листопада 2012.
- If You've Got It, Flaunt It: ABC Trumpets an 80's Hit. The New York Times. 1 января 2005. Архів оригіналу за 20 листопада 2012. Процитовано 29 жовтня 2012.
- Collins laughs off age difference(англ.).
- 23 Celebrities Who Have Shared Their Abortion Stories to Help End the Stigma