Дискаунтер
Диска́унтер (нім. Discounter — псевдоангліцизм, від англ. discount — знижка) — крамниця, що торгує за зниженими цінами. Існує хибна думка про те, що дискаунтер — крамниця з вузьким асортиментом і мінімальним набором послуг для покупців. Це легко заперечують наявні в англійській мові різновиди дискаунтерів:
- англ. full-line discounter — універмаг або супермаркет знижених цін;
- англ. quality discounter — престижна крамниця знижених цін, що торгує якісними речами, часто дуже відомих брендів;
- англ. soft-goods discounter — торгує за зниженими цінами виробами легкої промисловості;
- англ. hard-goods discounter — торгує за зниженими цінами електронікою, металевими виробами, запчастинами для авто, мотоциклів і т. д.
По суті, це ті самі різновиди звичайних крамниць з тією лише відмінністю, що ціни на товари є нижчими ніж у інших продавців на ринку. Досягається це в різних умовах в різнних країнах неоднаковими шляхами. Згаданий quality discounter може продавати брендові якісні товари, але вже неактуальних для основних крамниць попередніх колекцій чи лінійок товарів.
![](../I/Aldigang.jpg.webp)
Дисконтні крамниці — це крамниці самообслуговування, які продають продукти харчування або непродовольчі товари за цінами, нижчими традиційних торгових підприємств, гіпермаркетів, супермаркетів. Дисконтні крамниці зазвичай пропонують мінімальний рівень обслуговування, не передбачаючи консультації продавців з мінімальним рівнем оформлення і презентації продукції, що продається.[1]
Історія
Перші крамниці низьких цін з'явилися в Німеччині у середині 1950-х років в умовах відносної економічної стабільності і мінімальної інфляції. Сьогодні на подібні крамниці припадає понад 40 % загального товарообігу, при цьому рентабельність торгової площі в таких торгових точках в десятки разів вища, ніж у традиційних крамниць, супермаркетів та універмагів.
Приклад Aldi є показовим і вписаний у підручники щодо роздрібної торгівлі. Саме ідея братів Альбрехтів призвела до зародження нового типу крамниць. Торгова зала, вона ж дрібно-гуртовий склад з обмеженою кількістю продумано відібраних товарів повсякденного або просто високого попиту, в основному продовольчих, з самообслуговуванням дозволили утримувати видатки, а отже і ціни на низькому рівні. Це забезпечило високу популярність та прибутковість.
Україна
В Україні досвід Альбрехтів успішно перейняли, і вже в 2000-х почали з'являтися перші вітчизняні мережі дискаунт крамниць.
На заході країни це, наприклад, Барвінок, зала якого максимально нагадує Aldi (в 2016 році мережа була поглинута іншим дискаунтером - АТБ-Маркет).
Найбільшою продуктовою мережею в Україні, що працює в форматі «дискаунтер», є «АТБ-Маркет». Мережа налічує понад 900 крамниць у 117 містах України.