Дмоховський Леонтій-Людомир

Лео́нтій-Людоми́р Дмохо́вський (англ. Leon Dmochowski; 1 липня 1909, Тернопіль 26 серпня 1981, Мехіко, Мексика, похований у Х'юстоні, США[1]) професор вірусології Колумбійського та Техаського університетів; першовідкривач вірусної природи ракових пухлин, основоположник школи онкологічної вірусології. Першопроходець у застосуванні електронної мікроскопії.

Леонтій-Людомир Дмоховський
Народився 1 липня 1909(1909-07-01)
м. Тернопіль
Помер 26 серпня 1981(1981-08-26) (72 роки)
Мехіко, Мексика, похований у Х'юстоні, США
Національність українець
Діяльність лікар, вірусолог
Alma mater Львівський університет, Варшавський університет
Галузь вірусологія
Заклад Колумбійський університет, Техаський університет
Звання професор
Ступінь доктор медицини

Біографія

Походив із греко-католицького священичого роду. 1927 року закінчив Державну гімназію з українською мовою навчання в Перемишлі.[2] 1933 року закінчив Львівський університет, член Українського лікарського товариства. У 1935 переїхав до Варшави. В 1935—1938 — асистент в Інституті гігієни, займався проблемами раку в лабораторії професора Гіршфельда. 1937 року здобув ступінь доктора медицини у Варшавському університеті.

З 1938 — у Лондоні, працював у Королівському інституті дослідження раку. У 1949 році здобув ще один докторат з медицини в Університеті у Лідсі. З 1951 — у США, займався дослідженнями у галузі імунології, серології пухлин, вірусології, генетики, ендокринології. 1953 року одним з перших відкрив вірусне походження злоякісних пухлин. З 1954 — керівник відділу вірусології й електронної мікроскопії при Інституті раку США університету штату Техас. Автор та співавтор понад 450 наукових праць у царині імунології, серології, ендокринології, вірусології та їх зв'язку з експериментальною та клінічною онкологією. Першовідкривач у застосуванні електронної мікроскопії в онкологічній вірусології, першим відкрив віруси у лейкемії та у злоякісних пухлинах грудей мишей. Подальшими дослідами довів присутність таких вірусів у людей. Висловив оригінальні погляди та застосував методи вивчення співвідношення вірусів до раку. Підтвердження його досліджень прийшло вже після його смерті — з відкриттям у 1982 році генів раку.

Більшість онкологічних вірусологів світу були учнями доктора Дмоховського чи фахово сформувалися під його впливом; японські вчені того часу майже всі вдосконалили свої знання під його керівництвом. Консультант Інституту раку США та академічних і дослідницьких установ, почесний член американських й міжнародних організацій. Пошанований численними нагородами та почесними академічними ступенями. Довголітній член Українського лікарського товариства Північної Америки та Наукового товариства ім. Т. Шевченка.

Примітки

  1. Леонтій Дмоховський. www.ukrainiansintheuk.info (укр.). Процитовано 21 червня 2017.
  2. Звідомлення Виділу «Кружка Родичів» при Державній Ґімназії з українською мовою навчання в Перемишлі за шкільний рік 1935—1936 — 2-ге вид. — Кліфтон, 1976. — С. 171.

Джерела

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.