Дрозд Юрій Анатолійович

Юрій Анатолійович Дрозд (15.10.1944, м. Київ) — український математик, алгебраїст, член-кореспондент НАН України, доктор фізико–математичних наук, професор.

Дрозд Юрій Анатолійович
Народився 15 жовтня 1944(1944-10-15) (77 років)
Київ
Діяльність математик
Alma mater Київський університет
Заклад Інститут математики НАН України
Посада завідувач відділу
Ступінь доктор фізико–математичних наук
Науковий керівник Ігор Шафаревич
Аспіранти, докторанти Volodymyr Mazorchukd[1], Футорний Вячеслав Михайловичd[1], Viktor Ivanovich Bekkertd[1], Igor Burband[1], Abu A. S. Abbasd[1], Ali M. Muthanad[1], Anatoliy S. Timoshind[1], Boris Yu. Furchind[1], Gassan Aziz Numid[1], Sen Ghu Hond[1], Sun Ghen Lied[1], Liudmila V. Iziumchenkod[1], Marina A. Khibinad[1], Mark V. Zeldichd[1], Natalia S. Golovaschukd[1], Nikolai S. Grigirenkod[1], Serik K. Faisovd[1], Stefan Sakalosd[1], Viktor M. Turchind[1], Vladimir V. Bavulad[1], Yassin Halloufd[1], Yuriy V. Roganovd[1], Viktor Levandovskyyd[1], Eugene Kubichkad[1], Дрозд-Корольова Олена Юріївнаd[1], Lesya Bodnarchukd[1], Vitalii Bondarenkod[1], Pavlo Kolomietsd[1], Denys Voloshynd[1], Petro Kolesnykd[1], Vasyl Zembykd[1], Andriana Plakoshd[1] і Ruslan Skuratovskiid[1]
Нагороди

З життєпису

Закінчив Київський університет в 1966 році, аспірантуру Інституту математики НАН України в 1969.

В 1969—2006 працював на механіко-математичному факультеті Київському університету (викладач, доцент, професор). У 1980—1998 рр. завідував кафедрою алгебри та математичної логіки.

З 2006 року — завідує відділом алгебри і топології (до 2014 — відділ алгебри) Інституту математики НАН України.

Кандидатська дисертація «Про деякі питання теорії цілочисельних зображень» (1970), науковий керівник — І. Р. Шафаревич.

Докторська дисертація «Матричні методи в теорії зображень та кілець» (1981).

2007 року в складі групи вчених нагороджений Державною премією України в галузі науки і техніки за цикл наукових праць «Зображення алгебраїчних структур і матричні задачі в лінійних та гільбертових просторах».

У 2012 обраний членом-кореспондентом НАН України.

У 2015 році, разом з Р. І. Григорчуком та В. М. Яковенком, нагороджений Премією НАН України ім. М. М. Боголюбова за цикл робіт «Нові напрямки в теорії зображень та її застосуваннях».

У 2019 році, разом з О. і. Даниленком та В. Д. Кошманенком, нагороджений Премією НАН України ім. М. О. Лаврентьєва за цикл робіт «Розробка нових методів у теорії динамічних систем, групових дій і теорії зображень».

Підготував більше 30 кандидатів та 4 докторів наук.

Ю. А. Дрозд створив відому наукову школу з теорії зображень . Основним напрямом наукових досліджень є теорія зображень та її застосування: цілочисельні зображень, зображень скінченновимірних алгебр і теорія матричних задач, зображень груп і алгебр Лі, похідні категорії, категорії пучків та гомотопічних типів. Одержав результати про будову родів зображень, про кількість модулів у роді та про розподіл максимальних підрешіток, які узагальнюють класичні теореми теорії чисел. Довів для матричних задач і скінченновимірних алгебр класичну гіпотезу про дихотомію «ручність-дикість». Застосував техніку теорії зображень до задач алгебраїчної геометрії (будова векторних розшарувань та модулів Коена-Маколея) та гомотопічної топології, зокрема до класифікації стабільних гомотопічних типів.

Ю. А. Дрозд — автор понад 130 наукових праць, книг та посібників, зокрема:

  • Ю. А. Дрозд, В. В. Кириченко Конечномерные алгебры, Киев: «Вища школа», 1980, 192с. переклад китайською мовою, іспанською мовою, англійською мовою;
  • Finite dimensional algebras. Springer-Verlag, 1994 (у співавт. з В. В. Кириченком)
  • Теорія алгебричних чисел. К., 1997
  • Дрозд Ю. А. (1997). Теорія Галуа. Київ: РВЦ “Київський університет„. ISBN 966-594-022-8. (укр.)
  • Вступ до алгебричної геометрії. «Класика», Львів, 2004.
  • Основи математичної логіки, К., 2005
  • Vector Bundles over Projective Curves. IMPA, Rio de Janeiro, 2008.
  • Векторні розшарування над проективними кривими. К., 2010


Примітки

  1. Математична генеалогія — 1997.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.