Другий східний тюркський каганат

Другий східний тюркський каганат - середньовічна тюркська держава на території Монголії в 682-744 роках зі столицею в Отюкені на березі річки Орхон.

Другий східний тюркський каганат
(каганат)
682  744


Столиця Отюкен
Мова(и) давньотюркська
Спадкоємність
Східно-тюркський каганат
Танська імперія
Уйгурський каганат

Історія

Засновник держави Більге-Кутлуг-каган об'єднав тюркські племена і після тривалої боротьби з Китаєм (Танська імперія) відродив перший східний тюркський каганат, захоплений китайцями у 630 році. Більге-Кутлуг прийняв титул «Ельтеріш-каган». Радником перших каганів був Тоньюкук.

В каганаті була встановлена військово-адміністративна структура влади, яка раніше існувала в Тюркському каганаті. Каганат поділявся на два територіальних об'єднання за територіальною ознакою: західне крило тардушів та східне крило телісів. Глава держави - каган - мав повноваження правителя та верховного судді.

Ельтеріш-каган і його наступник Капаган-каган завдали низки поразок Китаю і розширили межі держави до Хінгану, Танну-Ула, Алтаю і Тарбагатаю. Після перемоги над племенем байруків у 706–707 роках тюрки зайняли землі, що простягалися від верхів'я річки Керулен до озера Байкал. У 709–710 роках тюркські війська підкорили собі Аз і Чик, перетнули Саяни і завдали нищівної поразки єнісейським киргизам.

У 711 році тюркські війська на чолі з Тоньюкуком перетнули Монгольський Алтай, зіткнулися з армією Тюргешув Джунгарії на річці Болучу і здобули перемогу. Тоньюкук, переслідуючи тюргешів, переправився через Сирдар'ю, привівши свої війська до кордону Тохаристану. Однак у боях з арабами під [[Самарканд]о]м тюркські війська, відрізані від своїх тилових служб, зазнали значних втрат; вони з труднощами повернулись на Алтай у 713–714 роках. Там вони посилили армію, яка готувалась до облоги Бешбалика. Облога була невдалою, і, програвши в шести сутичках, тюрки зняли її.

На початку 8-го століття держава перебувала на межі розпаду, посилились міжусобні сутички. Західні землі відокремились, і після смерті Капаган-кагана володар Тюргешу Сулук-чор проголосив себе каганом.

Більге-кагану вдалось на певний час стабілізувати ситуацію та відбити наступ китайців.

Після смерті Тенгрі-кагана держава почала розпадатись. Розпочалась війна з племенами уйгурів, карлуків та басмилів. Вождь уйгурів Кутлуг-Більге захопив Отюкен і вбив Озмиш-тегінв. Протягом декількох років уйгури заволоділи Внутрішньою Азією та заснували Уйгурський каганат. В цей же час китайський імператор Сюань-цзун вирішив остаточно знищити тюркську державу і відправив війська проти тюрків. Син Озмиш-тегіна Баймей-хан був розгромлений. Він намагався втекти, але був схоплений та страчений уйгурами. Більшість тюрків змушені були втікати до інших племен.

Список правителів

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.