Дуб черешчатий (Херсон, Шевченківський парк)
Херсонський дуб — належить до виду дуб звичайний — Quercus robur L. (розлогий черешчатий дуб) у центральному парку міста, якому 130—140 років, один із символів Херсона. Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення[1].
Статус пам'ятки природи був наданий розпорядженням обласної Ради народних депутатів від 22.04.1964 № 238. Перезатверджено рішенням облвиконкому від 19.08.83 № 441/16. Дерево перебуває у віданні Шевченківського парку.
Історична цінність об'єкта
Найстаріший у місті парк був закладений за розпорядженням князя Потьомкіна Таврійського в 1785 році, але в XIX ст. дерева вирубали, перетворивши це місце в плац — парадну площу, тут же проводилися кінні скачки. У 1869 році парк було відроджено з ініціативи віце-губернатора Дениса Гавриловича Карновича. Саме він прийняв рішення відновити парк і розпорядився висадити тут дерева. У його честь парк до революції називався «Денисівський».
У 1880 році, відзначаючи 25-річчя правління імператора Олександра II, парк перейменували в Олександрівський[2].
У самому центрі парку розрісся величезний черешчатий дуб[3][4] [5].
Дуб — своєрідне ядро парку, від нього розходяться в різні боки, як промені, вісім тінистих алей. У реєстрі-довіднику вказано, що дуб посаджений під час закладки парку в 1869 році[6]. У книзі «Пам'ятки природи Херсонської області» вказано дату взяття дуба під охорону у 1972 році та дату посадки дуба — 1896 рік[7]. А на поштовій листівці з його зображенням написано: «Херсон. Дуб в парке, посаженный Императором Александром III». Самодержець Росії помер у 1894 році. Враховуючи роки активної державної діяльності Олександра III та його відвідини Херсона, датою посадки дуба можна вважати 1885—1890 роки[8].
«К сожалению, нет точных сведений о том, когда именно Александр ІІІ посадил дерево в Херсоне. Известно, что он приезжал с отцом на юг в 1875 году. В Одессе Александр ІІ тогда высадил мемориальный дубок. Может, и его сын испробовал легкость своей руки в Херсоне? А может, это случилось в 1888 году, когда, уже как император, Александр ІІІ вновь посетил Херсонскую губернию»[9].
Рекреаційна цінність об'єкта
Даний заповідний об'єкт має певну рекреаційну цінність. Пам'ятка природи є одним з визначних місць Херсона, яке відвідують мешканці та гості міста. Під час свят територія навколо є місцем масових гулянь та проведення культурних заходів. Цьому сприяє розвинена рекреаційна інфраструктура прилеглої території. Завдяки сприятливому розташуванню дуба у центрі міста, біля нього знаходяться лави для відпочинку, атракціони, розважальний комплекс, кафе, торговельні кіоски. А отже, люди мають можливості для повноцінного відпочинку, спілкування, оздоровлення.
Примітки
- Центр екологічної інформації. Херсон
- Соціально-екологічний атлас Херсона [Текст] / Василенко Л. М., Гайдученко М. І., Крайнюк Н. М. та ін.; тех. ред. Бринцев О. М. — Херсон: Наддніпряночка, 2008. — 84 с.
- Алеферко О., Алеферко С. Сквозь годы и судьбы. Современный Херсон. — Херсон: Фотокнига-гид, изд-во «Надднепряночка», 2003. — 224 с.
- Пиворович В. Б., Дяченко С. А. Улицами старого Херсона. — Херсон, 2002. — 196 с.: ил.
- Костюк Л. И., Ракович В. Ф. Херсон. Улицы помнят. — Симферополь: Таврия, 1987. — 112 с.
- Природно-заповідий фонд Української РСР (реєстр-довідник заповідних об'єктів) / В. С. Одноралов, В. П. Давидюк, О. Б. Божко та ін.: за ред. М. А. Воїнственського. — К.: Урожай, 1986. — 224 с.
- Памятники природы Херсонской области / Вирлич А. Э. — Симферополь: Таврия, 1984. — 112 с.
- Гривна СВ, 2005. — 14 октября (№ 42). — С. 4
- С. Алеферко. Херсон. Из прошлого в настоящее [Текст] / С.Алеферко, О.Алеферко. — Херсон: Наддніпряночка, 2010. — 156 с.