Дуріс
Ду́ріс (дав.-гр. Δοῦρις) — давньогрецький вазописець з Афін, творчість якого припадає на середину 5 століття до н. е.
Дуріс працював у червонофігурному стилі і розписував переважно вази, виготовлені гончарем Піфоном. Славився зображеннями батальних сцен і сімпосіїв. За попередніми підрахунками, вазописцю Дурісу належить близько двухсот п'ятдесяти (250) ваз, що віднайдені археологами на початок 21 століття, вичищені, зклеєні з уламків та відреставровані. Для майстра першої третини 5 століття до н.е — це досить багато. Зазвичай він залишав власний підпис на вазах в ранній період творчості. Коли ж досяг зрілості і слави як художник, припинив підписувати власні твори. Тобто, лише п'ятдесят ваз мають підпис Дуріса, інші — приписують художнику за стилістичними ознаками.
До ранніх творів майстра відносять і кілікс зі сценою оплакування Мемнона. За сюжетом міфа, Мемнон загинув під стінами Трої. Богиня зорі Еос знайшла тіло загиблого сина, аби оплакати і віднести в Етіопію, аби поховати та батьківщини.
Кілікс з фрагментарною сценою сімпосія вазописця Дуріса зберігає також Музей образотворчих мистецтв імені Пушкіна в Москві.
Галерея
- Вазописець Дуріс. Сцена сімпосія, бл. 480 року до н.е. Державне античне зібрання, Мюнхен.
- Підпис вазописця Дуріса, кілікс зі збірок Лувра.
- Вазописець Дуріс. Геракл і Афіна, бл. 480 - 470 рр. до н.е. Мюнхен.
- Коло Дуріса, сцена умивання, Музей мистецтва Метрополітен.
Посилання
- The Getty Museum — Biography of Douris
- Douris kylix in Kimbell Art Museum
- Douris collection at the Museum of Fine Arts, Boston
- Diana Buitron-Oliver: Douris. A master-painter of Athenian red-figure vases. Mainz 1995. (Forschungen zur antiken Keramik Reihe II: Kerameus. Band 9) ISBN 3-8053-1357-8
- Diana Buitron-Oliver: Duris. In: Künstlerlexikon der Antike. Band 1. München, Leipzig 2001, S. 194—199.