Ебеко

Ебеко стратовулкан, лежить у північній частині острова Парамушир за 6 км на північний захід від міста Сєвєро-Курильськ, в північній частині хребта Вернадського. За частотою вивержень Ебеко — один з найактивніших вулканів Курил. Координати вершини: 51° 41' північної широти і 15° 01' східної довготи. Висота вулкана 1156 метрів.

Ебеко
50°41′20″ пн. ш. 156°00′54″ сх. д.
Тип стратовулкан
Країна  Росія
Місце знаходження Сєверо-Курильський район
Висота 1156 м
Ідентифікатори і зовнішні посилання
GeoNames 2125822
Global Volcanism Program 290380
Ебеко

Параметри

Породи вулкана: андезито-базальти і андезити. Вік — 2400 років (діючий вулкан). Фундаментом вулкана Ебеко є змінені породи сильно зруйнованих вулканічних утворень пізньоплейстоценового-ранньоголоценового віку.

Ебеко — складний вулкан типу «Сомма-Везувій», входить до складу вулканічного ланцюга хребта Вернадського. Сомма — залишки стародавнього зруйнованого при кальдероутворенні (вибуху або обваленні) вулкана, створюючи кільцевий або напівкільцевий вал навколо молодшого внутрішнього вулканічного конусу. Сомма вулкана діаметром 3-5 кілометрів. Вершина центрального конуса, витягнута в меридіональному напрямі, ускладнена трьома дотичними кратерами діаметрами 250—320 метрів і глибинами 70-100 метрів. У численних бічних кратерах — цирках і вибухових воронках — зосереджені центри фумарольної (виділення гарячого вулканічного газу з тріщин або каналів на дні і в стінках кратера вулкана) і гідротермальної діяльності.

Дослідження

В кінці 1950-х — на початку 1960-х років співробітник Геологічного інституту АН СРСР К.Зеленов досліджував склад вод, що витікають з кратера вулкана Ебеко. Ним було виявлено залізо, алюміній, марганець в значних кількостях: у одному літрі води міститься 435 міліграм алюмінію, 220 міліграм заліза. Річка, що утворилася від злиття численних струмків, що стікають схилом, тільки за одну добу відносить в Охотське море близько 35 тонн розчиненого у воді заліза і 65 тонн алюмінію. Ці елементи витягують з вулканічних порід ґрунтові води, нагріті і насичені газами і елементами магми.

Загрози

Потенційну небезпеку при виверженнях вулкана представляють попільні хмари, попелопади, лахарі (грязьові вулканічні потоки), хмари сірчистого газу і сірководню. Попільні викиди вулкана (до 5 кілометрів) небезпечні для аеропорту в місті Сєвєро-Курильськ і для місцевих авіаліній з висотами польотів 400-8000 метрів.

Пеплопади можливі в місті Сєвєро-Курильськ (7 кілометрів від вулкана), селищі Озерновський (90 кілометрів), місті Петропавловськ-Камчатський (315 кілометрів).

Спостереження показують, що в періоди підвищення активності вулкана в районі Северо-Курильська різко зростає небезпека отруєння токсичними газами.

Примітки

    Посилання

    1. Знаходиться на території, непідконтрольній Японії (див. Проблема Північних територій).
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.