Едуард фон Бауернфельд

Едуард фон Бауернфельд (нім. Eduard von Bauernfeld; 13 січня 1802 9 серпня 1890) — австрійський письменник. Писав під псевдонімами Rusticocampius, Feld.

Едуард фон Бауернфельд
нім. Eduard von Bauernfeld
Портрет Едуарда фон Бауернфельда.. Худ. Франц Добіашовскі. 1850.
Псевдо Eduard von Feld[1] і Rusticocampius[1]
Народився 13 січня 1802(1802-01-13)
Відень
Помер 9 серпня 1890(1890-08-09) (88 років)
Відень
Поховання Віденський центральний цвинтар
Країна  Австрія
Діяльність письменник
Alma mater Віденський університет
Знання мов німецька
Нагороди

Почесний доктор Віденського університетуd

Короткий життєпис

Едуард фон Бауернфельд народившись у Відні, рано осиротів і виростав у скрутних умовах життя, отож на свою освіту мав заробляти сам. Однак завдяки енергії і старанності він не тільки закінчив престижну католицьку гімназію Öffentliches Schottengymnasium der Benediktiner in Wien, але і поступив в університет. Спочатку він вивчав філософію, а потім переключився на юриспруденцію. З 1 вересня 1826 р. він працював на різних державних посадах і одночасно почав займатися літературною діяльністю. У 1845 розі він відправився у поїздку до південно-західної Німеччини, Парижу і Лондону. Побачене ним досить вільне суспільне життя закордоном у порівнянні з австрійським настілки його вразило, що він навіть хотів полишити Відень назавжди. Але тут настала революція 1848 р. і з нею надії на переміни. Як представник великонімецьких ліберальних кіл він гостро розкритикував у своїй комедії «Повнолітній» (Großjährig) порядки тодішньої Австрії. Він став членом Австрійської академії наук, але одночасно був звільнений з державної служби. Після цього він працював виключно як вільний письменник і став кінець-кінцем найуспішнішим комедіографом Австрії.

Едуард фон Бауернфельд вважається майстром жанрових картин Відня з місцевим колоритом і був працював головно для Бурґтеатру, в якому його п'єси до 1902 р. ставилися 1100 разів. 1882 Бауерсфельд був обраний почесним громадянство Відня, у наступному році йому було надане звання почесного доктора Університету Відня. Він мав тісні контакти і дружні відносини з відомими особистостями, такими як Моріц фон Швінд, Франц Шуберт, Франц фон Шобер, Ернст фон Фойхтерслебен, Ніколаус Ленау, Йоганн Габріель Зайдль і Франц Ґрільпарцер.

Едуард фон Бауерсфельд також писав твори політичного спрямування і тому часто був у конфлікті з цензурою. Його робота «Республіка тварин» (Die Republik der Tiere) критикувала умови в Австрії часів Меттерніха і цілком може бути порівнянна з «Скотним двором» Джорджа Орвелла.

Заповідана Бауернфельдом премія його імені вручається з 1894 року.

Його могила знаходиться в Центральному цвинтарі Відня. У 1890 році у 9-му районі Відня Альзерґрунд його іменем була названа площа, а у 1904 році в Деблінгу (19-й район) — провулок.

На картині "Сільська розвага" художник Мориц фон Швіндт відобразив спільну з Едуардом фон Бауенфельдом поїзду на село
Франц Лахнер (Franz Lachner) (ліворуч), Франц Шуберт (Franz Schubert) і Бауернфелд (праворуч) при чарці молодого домашнього вина. Ескіз Моріца фон Швінда. 1862

Твори

  • 1823 Der Magnetiseur (комедія) — «Магнетизер»
  • 1831 Leichtsinn aus Liebe — «Легкодухість з кохання»
  • 1834 Das letzte Abenteuer (Комедія) — «Останній авантюрист»
  • 1840 Zwei Familien (Драма) — «Дві родини»
  • 1840 Die Geschwister von Nürnberg (Комедія) «Сестри з Нюрнбергу»
  • 1846 Großjährig (Комедія) — «Повнолітній»
  • 1867 Aus der Gesellschaft — «З товариства»
  • 1872 Aus Alt- und Neu-Wien — «Зі старого і нового Відня».
  • 1881 Mädchensrache, oder Die Studenten aus Salamanka — «Дівоча помста, або: Студенти з Саламанки».

Примітки

  1. Czech National Authority Database

Література

  • Emil Horner: Bauernfeld. (= Dichter und Darsteller; 5). Seemann u. a., Leipzig u.a. 1900
  • Emil Horner. Bauernfeld, Eduard von // Allgemeine Deutsche Biographie. Leipzig, 1902, Band 46, S. 243–247.
  • Wilhelm Zentner: Studien zur Dramaturgie Eduard von Bauernfelds. Ein Beitrag zur Erforschung des neueren Lustspiels. Leipzig 1922 (Nachdruck: Kraus, Nendeln/Liechtenstein 1978, ISBN 3-262-00512-6)
  • Alphons Maria Amann: Das Verhältnis Eduard von Bauernfelds zur Romantik. Dissertation, Universität Wien 1932
  • Anna Artaker: Eduard von Bauernfeld in der politischen Bewegung seiner Zeit. Ein Beitrag zu Bauernfelds Biographie. Dissertation, Universität Wien 1942
  • Wilhelm Bietak. Bauernfeld, Eduard von. // Neue Deutsche Biographie. Berlin, 1953, Band 1, S. 648 f. (Digitalisat).
  • Dolores Hornbach Whelan: Gesellschaft im Wandel. Der Engel mausert sich. Das Bild der Frau in den Komödien Eduard von Bauernfelds. 1830—1870. (= Europäische Hochschulschriften; Reihe 1; 223). Lang, Bern u.a. 1978, ISBN 3-261-03048-8
  • Christine Jaschek: Eduard von Bauernfeld als Literaturrezipient. Untersuchungen zu literaturkritischen Äußerungen eines Vormärzschriftstellers. Dissertation, Universität Wien 1979

Джерела

Lexicon der deutschen Dichter und Prosaisten des neunzehnten Jahrhunderts. Gearbeitet von Franz Krümer. Leipzig. Verlag von Philipp Reclam jun.

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.