Ельдорадо (футбол)

Ельдорадо — період у колумбійському футболі, коли національний чемпіонат був одним з найсильніших у світі. Тривав п'ять років (1949—1953).

Історія

1948 року в Колумбії була створена загальнонаціональна професіональна ліга. Вона отримала назву Ліга Демайор, що в перекладі означає Старший дивізіон. З наступного року керівники клубів почали запрошувати до складів своїх колективів відомих легіонерів і при цьому ігнорували правила ФІФА щодо виплати коштів за трансферні переходи колишнім командам. У великій мірі цьому спряв страйк футболістів в Аргентині, які вимагали збільшення заробітної плати. У такій ситуації багато аргентинських гравців погодилися виступати в колумбійських командах.

Міжнародна федерація футболу, через порушення клубами трансферних правил, позбавила членства Федерацію футболу Колумбії. Санкції були накладені і на збірну Колумбії, якій було заборонено брати участь у міжнародних турнірах.

Першим значним трансфером стала поява у складі столичного «Мільйонаріоса» 30-річного аргентинця Адольфо Педернери з «Рівер Плейта». Згодом до нього приєдналися співвітчизники Альфредо Ді Стефано, Хуліо Коцці, Нестор Россі, Уго Реєс, Антоніо Баес, уругваєць Рамон Вільяверде, парагваєць Хуліо Сезар Рамірес та інші.

Цей шлях обрали і інші команди ліги. Більшу частину складу «Депортіво Калі» складали аргентинські футболісти. Кольори «Депортіво Перейри» захищали кращі гравці з Парагваю. «Індепендьєнте Медельїн» зконцентрувався на перуанських футболістах, а «Універсидад» з Боготи — на косториканцях. По одному сезону відіграли за «Кукута Депортіво» чемпіони світу 1950 року Шуберт Гамбетта і Еусебіо Техера, всього у цій команді грало 12 уругвайців.

«Атлетіко Хуніор» запросив гравців збірної Бразилії Елено Де Фрейтаса і Тіма, віце-чемпіона світу 1938 року Белу Шароші і півзахисника ужгородського «Спартака» та італійського «Луккезе» Михая Урама. Ще один віце-чемпіона світу 1938 року Дьюла Женгеллер грав за «Депортіво Самаріос». У складі цієї команди виступали 10 колумбійців, 8 угорців, 2 югослава, австрієць, аргентинець, італієць і румун.

Син власника столичного клубу «Санта-Фе» навчався в Англії, і за його рекомендацією були запрошені гравці «Сток Сіті» Ніл Франклін, Джордж Маунтфорд і Чарлі Міттен з «Манчестер Юнайтед». Ще двоє «манкуніанців» Генрі Кокберн і Джон Астон — відмовилися переїджати до Колумбії. «Мільйонаріос» також залучив до свого складу футболістів з Британських островів: Боббі Флавелла («Хартс» Единбург) і Біллі Хіггінса («Евертон» Ліверпуль). Запрошень було набагато більше, але британці остерігалися санкцій з боку власної федерації.

У чемпіонаті 1949 року на поле виходили 222 футболісти, у тому числі: 13 аргентинців, 8 перуанців, 5 уругвайців, по два чилійця, еквадорця і домініканця, а також іспанець. Через два сезони кількість легіонерів збільшилася до 320 футболістів. В основі найсильнішого клуба, «Мільйонаріоса», грав лише один колумбієць Франсіско Сулуага. 1952 року «Блакитний балет» запросили на турнір присв'ячений 50-річчю мадридського «Реала». Команда з Боготи стала переможцем з трьома перемогами і двома нічиїми, у тому числі були сильнішими від ювілярів — 4:2 (дубль на рахунку Ді Стефано). Між цими командами відбулися ще чотири матчі, у Колумбії та Венесуелі: латиноамериканці здобули дві перемоги і два поєдинки завершилися внічию.

У тогочасному чемпіонаті Колумбії було втілено декілька прогресивних ідей. Вперше в світовому футболі командам дозволялося робити по дві заміни, вперше в Латинській Америці на футболках гравців були номери. На ігри запрошувалися арбітри з Англії і Іспанії.

1951 року був підписаний «Пакт Ліми», який врегульовував відносини з Міжнародною федерацією. Гравці мали повернутися у свої колишні команди безкоштовно до 15 жовтня 1954 року, або за них виплачувалася компенсація. Колумбійським клубам було заборонено до цього терміну продавати футболістів. Ця заборона поширювалася і на їх колишні команди.

Найбільш відомим гравцем епохи Ельдорадо є Альфредо Ді Стефано, який п'ять разів здобував Кубок європейських чемпіонів у складі мадридського «Реала» і двічі визнавався найкращим футболістом Європи.

Турніри

Підсумкові міця клубів у чемпіонатах епохи Ельдорадо:

Команда Місто Чемпіонат
1949 1950 1951 1952 1953
«Депортес Кіндіо» Арменія 55
«Атлетіко Хуніор» Барранкілья 98610
«Депортіво» Барранкілья 13
«Спортінг» Барранкілья 117149
«Мільйонаріос» Богота
«Санта-Фе» Богота 8694
«Універсидад» Богота 6121710
«Атлетіко» Букараманга 116121512
«Америка» Калі 1010137
«Бока Хуніорс» Калі 87
«Депортіво» Калі 446
«Кукута Депортіво» Кукута 585
«Депортес Кальдас» Манісалес 410
«Онсе Депортіво» Манісалес 91610
«Депортіво» Манісалес 12
«Атлетіко Насьйональ» Медельїн 71515137
«Індепендьєнте» Медельїн 5416
«Уракан» Медельїн 121418
«Депортіво Перейра» Перейра 14131111
«Уніон Магдалена» Санта-Марта 14118
  1. 1951 року «Атлетіко Мунсіпаль» був перейменований на «Атлетіко Насьйональ».
  2. 1952 року «Депортес Кальдас» і «Онсе Депортіво» об'єдналися в одну команду під назвою «Депортіво Манісалес».
  3. 1953 року «Депортіво Самаріос» був перейменований на «Уніон Магдалена».

Легіонери

Список відомих легіонерів Ліги Демайор (1949—1953)

Команда Місто Гравці-легіонери
«Депортес Кіндіо» Арменія
«Атлетіко Хуніор» Барранкілья Тім, Елено Де Фрейтас (обидва — Бразилія), Ласло Секе, Імре Данко, Бела Шароші, Фернеш Ньєрш, Михай Урам (всі — Угорщина)
«Депортіво» Барранкілья
«Спортінг» Барранкілья Дельфін Бенітес (Парагвай), Рубі Серіоні (Аргентина)
«Мільйонаріос» Богота Адольфо Педернера, Альфредо Ді Стефано, Хуліо Коцці, Нестор Россі, Антоніо Баес, Рейнальдо Моурін, Уго Реєс, Маріо Фернандес[1] (всі — Аргентина), Боббі Флавелл («Хартс» Шотландія), Рамон Вільяверде, Рауль Піні (обидва — Уругвай), Біллі Хіггінс («Евертон» Англія), Ісмаель Соріа (Перу), Хуліо Сезар Рамірес (Парагвай)
«Санта-Фе» Богота Ектор Ріал, Рене Понтоні, Герман Антон, Маріо Фернандес (всі — Аргентина), Ніл Франклін, Джордж Маунтфорд, Чарлі Міттен (всі — Англія)
«Універсидад» Богота Хесус Марія Лірес (Аргентина)
«Атлетіко» Букараманга Арістобуло Деамброссі (Аргентина)
«Америка» Калі Рафаель Анхель Гарсія (Коста-Рика), Сесар Кастаньйо (Аргентина)
«Бока Хуніорс» Калі Атіліо Лопес, Франсіско Солано (обидва — Парагвай)
«Депортіво» Калі Валеріано Лопес (Перу), Каміло Сервіно (Аргентина)
«Кукута Депортіво» Кукута Шуберт Гамбетта, Еусебіо Техера, Антоніо Сакко, Бібіано Сапірайн, Рамон Вільяверде, Алсідес Манія, Хуан Тулік, Луїс Мілок, Хуліо Улісес Терра (всі — Уругвай)
«Депортес Кальдас» Манісалес Вітаутас Кріщунас (Литва)
«Онсе Депортіво» Манісалес
«Депортіво» Манісалес
«Атлетіко Насьйональ» Медельїн
«Індепендьєнте» Медельїн Роберто Драго, Сегундо Кастільйо (обидва — Перу)
«Уракан» Медельїн
«Депортіво Перейра» Перейра Енріке Авалос, Касіміро Авалос, Марселіно Варгас, Сесар Фретас, Кармело Коломбо (всі — Парагвай), Луїджі Ді Франко (Італія)
«Уніон Магдалена» Санта-Марта Дьюла Женгеллер (Угорщина), Їржи Ганке (Чехословаччина), Бруно Джерцеллі, Коррадо Контін, Алессандро Адам (всі — Італія), Рудольф Штріттіх (Австрія), Звонко Монсідер, Мілош Драголович (обидва — Югославія)

Примітки

  1. Маріо Фернандес на сайті National-Football-Teams.com (англ.)

Посилання

  • Савин А. В. «Футбол». Энциклопедия (том 2). — М.: Человек, 213 — С. 376—382 (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.