Емерджентність

Емердже́нтність (англ. emergence — виникнення, поява нового)  в теорії систем — наявність у будь-якої системи особливих властивостей, не властивих її підсистемам і блокам, а також сумі елементів, не пов'язаних системоутвірними зв'язками; неможливість зведення властивостей системи до суми властивостей її компонентів.

Сніжинки, що формують складні симетричні візерунки, є прикладом емерджентності у фізичних системах.

Наприклад, вивчення окремих мурах наврядчи дасть об’єктивне уявлення про те, як влаштований мурашник. Зазвичай ціле відрізняється від суми складових його елементів, відтак сутнісна характеристика системи складнодосяжна без висвітлення специфіки взаємодії між окремими його частинами. При цьому різні типи взаємодій можуть підкорятися дуже простим однак міцно вкоріненим поведінковим практикам (приклад з економіки).

В еволюціоністиці виражається як виникнення нових функціональних одиниць системи, які не зводяться до простих перестановок вже наявних елементів.

У ґрунтознавстві: емерджентною властивістю ґрунту є родючість.

Емерджентні структури в природі

У деяких теоріях фізики частинок навіть такі базові структури, як маса, простір і час розглядаються як явища, що виникають з більш фундаментальних концепцій, таких як бозон Хіггса або струни. У деяких інтерпретаціях квантової механіки сприйняття детерміністичної реальності, в якій всі об'єкти мають певну позицію, імпульс і т.д., насправді є явищем, що виникає, причому справжній стан матерії описується замість хвильової функції, яка не потребує того, щоб мати єдину позицію чи імпульс.

Більшість самих законів фізики, як ми їх знаємо, схоже, виникли з часом, роблячи Емержентність найголовнішим принципом у Всесвіті і таким чином піднімаючи питання про те, що може бути найважливішим законом фізики, з якого виникли всі інші. Хімію, у свою чергу, можна розглядати як нестандартну властивість законів фізики. Біологія (разом з біологічною еволюцією) може розглядатися як невід'ємна властивість законів хімії. Аналогічно, психологію можна розуміти як невід'ємну властивість нейробіологічних законів. Нарешті, теорії вільного ринку розуміють економіку як незвичайну особливість психології.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.