Енергоощадна лампа

Енергоощадна лампа або енергоефективна лампа електрична лампа, що має значно більшу світловіддачу (співвідношення між світловим потоком і споживаною потужністю), наприклад, порівняно з найбільш поширеними в побуті, станом на 2010 рік, лампами розжарення (жарівками). Завдяки цьому, заміна ламп розжарення на енергоощадні, сприяє заощадженню електроенергії.

Освітлювальні лампи

Порівняльні характеристики ламп

Енергоощадними лампами згідно Директиви Європейського Союзу 2005/32 / ЄC(2010) є лампи освітлення з класом енергоспоживання А (див. діаграму праворуч).

Якщо поглянути на порівняльні теплові знімки ламп розжарення та компактної люмінесцентної, які зроблено за допомогою тепловізора, легко можна знайти підтвердження того, що лампа розжарення перетворює 95 % підведеної до неї електроенергії, на тепло і лише — 5 % на світло (світлова віддача-12 Лм/Вт). Це добре для використання цих лампочок для обігріву, лікування, але аж ніяк не для освітлення.

З часом з'явилися удосконалення цих ламп: нанесення дзеркального напилення на колбу для відбивання світла, додавало 10 % ефективності лампам розжарення, а заповнення колби парами галогенних металів, дозволило досягти більшого нагрівання спіралі лампи (до 250 градусів), що збільшило її яскравість і підняло ефективність до 30 % (світлова віддача 15-27 Лм/Вт) та дозволило різко зменшити її розміри.

Трубчасті ртутні люмінесцентні лампи низького тиску за рахунок світіння люмінофору досягали ефективності відносно ламп розжарення вже до 60 %, а з появою електронних баластів (компактні люмінесцентні лампи) енергоефективність зросла до 80 %, світлова віддача до 40-65 Лм/Вт.

Діаграма

Металгалогенова газорозрядна лампа (дуговий розряд відбувається у парах галогенних металів) перевищує енергоефективність лампи розжарення на 85 % (світлова віддача 50-117 Лм/Вт). Сучасні світлодіодні лампи мають енергоефективність на 90 % більшу за лампи розжарення (світлова віддача 80-150 Лм/Вт). Лідером з показником +95 % енергоефективності у світі, є газорозрядна натрієва лампа (розряд відбувається у парах натрію).

Світлова віддача такої лампи, досягає 100—200 Лм/Вт. Тому, наприклад, у Німеччині у побуті, світлодіодні лампи поступово замінюють, інші види ламп, а у промисловості, ртутні лампи високого тиску, поступово замінюються на металгалогенові та натрієві. Натрієва лампа за усіх своїх переваг, має одну ваду (дуже низький індекс передавання кольору) — вона заливає все жовтим світлом так, що навіть важко розібрати колір предметів, які потрапили у межі її світіння. Тому їх насамперед, треба використовувати для освітлення промислових майданчиків, вулиць міст, оранжерей тощо.

Якщо ще врахувати, що виробництво натрієвої лампи значно дешевше за металгалогенову, висновок можна зробити впевнено.

Основні напрямки з енергоощадження в освітленні

18 березня 2009 року Європейська комісія створила Регламент (ЄC) 244/2009 на основі директиви 2005/32 ЄC (Директива-дизайну Eco) Європейського

парламенту та Ради щодо визначення вимог до побутових лампочок, який містить план поступового (за шість етапів) переходу на енергоощадні лампи. Термін «енергоощадні лампи» може бути використано лише для ламп з класом енергоспоживання A, оскільки це, визначає Директива ЄС 2005/32 / ЄC (2010).

На першому етапі — з 1 вересня 2009 року, виробництво та імпорт ламп гіршого класу енергоефективності, (див.

діаграму праворуч) було заборонено. Спочатку заборонено було лампи з максимумом 950 люменів світлового потоку, що відповідає 75 ватній лампі розжарювання, а також деяких видів, таких як рефлекторні стандартні R63, R80 та інше. Ця межа відповідно, знизилася до першого вересня з наступних років — 725 лм / 60 Вт і 450 лм /40 Вт ; станом на вересень 2012 року, правило виключення стало діяти у цілому.

На п'ятому етапі — 2013, вимоги було посилено, стосовно компактних люмінесцентних ламп, на шостому етапі 2016 року, буде остаточно завершене виведення з ужитку ламп з енергоефективністю класу С.

Див. також

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.