Жак Фреско
Жак Фреско́ (англ. Jacque Fresco; 13 березня 1916, Нью-Йорк, США — 18 травня 2017, Сібрінг, Флорида) — виробничий інженер, промисловий дизайнер, соціальний інженер і футуролог, який проживав у Флориді. Здобув всесвітню популярність завдяки фільмові «Дух часу: Додаток». Засновник Проєкту Венера.
Жак Фреско | |
---|---|
Jacque Fresco | |
| |
Народився |
13 березня 1916[1] Бруклін, Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США[2] |
Помер |
18 травня 2017[3] (101 рік) Сібрінг (Флорида), Флорида, США ·хвороба Паркінсона |
Громадянство | США |
Національність | США |
Місце проживання | Флорида |
Діяльність | Виробнича інженерія, промисловий дизайн, Соціальна інженерія (соціологія), Футурологія |
Знання мов | англійська |
Брати, сестри | David Frescod |
IMDb | ID 0294347 |
Сайт | thevenusproject.com |
Основні теми його лекцій: холістичний дизайн, пасивний будинок, міста зі стійким розвитком, економіка, заснована на ефективному використанні природних ресурсів («ресурсо-орієнтована економіка»), загальна автоматизація.
Життєпис
Дитинство
Жак Фреско народився 13 березня 1916 року в Брукліні — районі Нью-Йорка[4], в родині єврейських емігрантів з Туреччини, сефардів . Його дитинство пройшло на вулицях рідного міста. Фреско навчався в місцевій загальноосвітній школі. За словами самого Жака, вже з малого віку він почав розуміти необхідність мислити глобально[5] — багато в чому на це вплинув його дід. На одному зі шкільних занять Жак відмовився давати традиційну клятву вірності прапору США[6], пояснивши свою поведінку тим, що багато досягнень були зроблені представниками різних народів. Тому він вважав за краще б дати клятву вірності планеті Земля і всьому живому, а не прапору конкретної країни[7] . В результаті директор дозволив Жаку займатися самостійно за умови, що він буде щотижня звітувати йому про те, що дізнався. Приблизно через два роки директор школи помер, і Жак був позбавлений своїх привілеїв. Тоді, в дванадцять років, він покинув школу[8] . У цей час Жак почав цікавитися літаками, прагнув зрозуміти принцип їх руху[9]. У віці чотирнадцяти років, під час Великої депресії, Фреско пішов з дому, подорожуючи автостопом[10] .
Як розповідав сам Фреско, в 1931 році він відвідав зустріч з Альбертом Ейнштейном, що запам'ятав на все життя[11][12] . У віці вісімнадцяти років, в 1934 році, Жак почав займатися конструюванням[13] .
Молоді роки
Жак деякий час працював у соціальному центрі надання допомоги наркоманам, алкоголікам і важким підліткам. Однак дуже швидко він усвідомив, що його робота позбавлена сенсу в довгостроковій перспективі. Поки ти займаєшся однією людиною, що потрапила в біду, система породжує тисячі нових. Тоді Жак вирішив, що необхідно займатися пошуком і усуненням реальних причин виникнення проблеми, а не марно боротися з її наслідками.
У пошуках рішень і відповідей на свої питання, Жак Фреско вирушив на Південно-Тихоокеанські острови Туамоту[14], де спілкувався з аборигенами — носіями незайманих традицій суспільства.
Найважливішим для мене стало те, як ці люди розподіляли між собою ресурси — це у буквальному сенсі відкрило мені очі. Саме тоді я усвідомив, наскільки катастрофічними є наслідки дефіциту і як сильно це впливає на поведінку людей і на формування їхніх цінностей. На острові, після ловлі риби, тубільці просто ходили та роздавали її всім в окрузі. Риби було так багато, що її було вдосталь для всіх і навіть більше. Проблеми починаються тоді, коли з тих чи інших причин немає можливості прогодувати все плем'я. У цьому випадку людська поведінка сильно змінюється: вони починають ховати їжу, красти і навіть битися. |
- Велика депресія
Події Великої депресії сильно потрясли тринадцятирічного Фреско. Мільйони людей голодували і ледь тягнули жалюгідне існування, у той час, як всі заводи і фабрики стояли на своїх місцях, було достатньо сировини та матеріалів. Проте у людей не було грошей, і все суспільство зупинислось паралізоване. Наслідком роздумів Фреско над всім цим виявились розробки та ідеї, викладені у Проєкті Венера.
Протягом усього часу основною мотивацією, яка спонукала мене робити те, що я робив, було споглядання нескінченних війн, кризи, марні людські страждання, злидні, корупційність і повна байдужість влади до проблем людей. Серйозними стимулами для мене завжди були і залишаються некомпетентність урядів і практично повна відсутність пропозицій з боку наукових кіл. На жаль, більшість людей не бачить загальної картини: вузька спеціалізація в окремих науках та дисциплінах заважають універсальному розумінню навколишньої дійсності. Науковці та політики дивляться на проблеми, що виникають, зсередини тієї системи, в якій вони перебувають, в той час як саме ця система і є основною причиною цих проблем у першу чергу. Я дуже розчарований тими, хто так посилено працює над проблемами терраформування інших планет, коли на нашій рідній Землі до цього часу — війни, злидні та ігнорування турбот про довкілля. |
Авіаційна промисловість
За словами самого Фреско, він почав працювати в компанії Douglas Aircraft у 1939 році[15], представивши альтернативні розробки літаючих крил, літаків у формі диска, створених ним на початку 1930-х років, незамерзаючого електростатичного обладнання для авіаційних крил, нових типів коліс для збереження гуми за допомогою мінімізації зносу при посадці, а також сотень інших аеродинамічних систем, серед яких були варіанти систем безпеки літака. Деякі з його креслень свого часу були відхилені як непрактичні[16] .
У 1942 році Жак Фреско служив в армії США . Він займався технічним проєктуванням у відділі розробок на авіабазі поблизу поля Уїлбура Райта в Огайо . Однією з спроектованих їм моделей було «радикальне крило змінного прогину», за допомогою якого пілот був здатний регулювати товщину крила під час набору висоти і подальшого польоту[17] . Розробка була запатентована і використовувалася у військово-повітряних силах США. Незважаючи на успіх, Фреско був звільнений зі служби через проблеми з дисципліною[18].
Великий вплив на ідеї Жака Фреско мав «Манхеттенський проект»[19] . Він вважав, що сили і ресурси, витрачені на створення зброї масового ураження, можна було направити на поліпшення якості життя і досягнення оптимальної симбіотичного зв'язку людини з природою[20] .
Проєкт «Трендовий будинок»
Фреско співпрацював з Ерлом Мюнц на проектуванні житла малої вартості. Спільно з Гаррі Джіаретта і Елі катранах був створений дизайн, який влітку 1948 року втілився в проєктний будинок, побудований переважно з алюмінію і скла[21] . «Трендовий будинок» (англ. Trend Home) три місяці демонстрували всім бажаючим в одному з відділень студії Warner Bros. в Голлівуді[21] . Виручка від показу пішла на фінансування «Товариства запобігання раковим захворюванням» (англ. Cancer Prevention Society). «Трендовий дому» було потрібно федеральне грошове забезпечення, але запит на підтримку проєкту було відхилено[22].
Наукові дослідні лабораторії
В кінці 1940-х років Жак Фреско став директором створених ним в Лос-Анджелесі Наукових дослідних лабораторій (англ. Scientific Research Laboratories[23]). Тут він проводив лекції, викладав технічне проєктування, досліджував, винаходив і був науковим консультантом[24] . У 1955 році через фінансові труднощі Фреско покинув Каліфорнію після того, як його лабораторія була знесена для побудови автомагістралі I-5[25] .
Середній вік
У 1950-х роках Жак Фреско переселився в Маямі, Флориду. Він зайнявся психологічним консультуванням. Не маючи університетської підготовки в цій галузі[26] та отримавши негативні відгуки від «Американської психологічної асоціації», Фреско перестав займатися цією справою[26]. В цей же час Жак спеціально вступав в націоналістичні організації, щоб перевірити можливість зміни переконань і поведінки людей. За його словами, він вступив в локальний ку-клукс-клан і централізовану організацію White Citizens 'Council з метою змінити погляди членів цих спільнот на проблему расової дискримінації[27] .
У Маямі Фреско запропонував проект циркулярного міста[28], ідею якого підказало йому зубчасте колесо[29]. Він також працював в якості промислового дизайнера в компаніях Alcoa і Major Realty[30]. Такий будинок, що складався здебільшого з збірних компонентів з алюмінію, продавався за 2950 доларів (або за 7500, але з усією внутрішньою начинкою)[31]. В цей час Фреско фінансував свої проекти за рахунок власної корпорації Jacque Fresco Enterprises, що займається дизайном збірних алюмінієвих конструкцій[32].
З 1955 по 1965 роки Жак Фреско називав свої соціальні ідеї «Проєкт Американа» (англ. Project AmericanaProject Americana)[33].
«Погляд у майбутнє»
Книга «Погляд у майбутнє» (англ. Looking Forward) була випущена в 1969 році. Кеннет С. Кіз мл. став співавтором книги спільно з Жаком Фреско. У цій книзі автори описують кібернетичне співтовариство, в якому відпадає необхідність у роботі і робочих професіях, а у членів самого співтовариства з'являються зовсім інші орієнтири[34] .
Соціокібернетіка
Жак Фреско утворив корпорацію «Соціокібернетіка», що налічувала 250 членів[35]. Він читав лекції в містах Маямі-Біч та Корал-Гейблз[36]. Фреско рекламував свою організацію в університетах, на радіо і по телебаченню[37]. «Соціокібернетіка» згодом була розформована, була придбана земельна ділянка в іншому місці — в місті Вінус у Флориді. Жак побудував тут свій будинок і дослідницький центр[38].
Корпорація «Соціокібернетіка» стала згодом передвісником організації «Проєкт Венера»[39].
Проєкт Венера та подальша кар'єра
Роксана Медоуз надавала допомогу Жаку Фреско з 1976 року. В якості партнера і адміністративного колеги вона контролювала значну частину менеджменту «Проєкту Венера»[40]. У 1994 році Жак Фреско заснував некомерційну міжнародну неурядову організацію «Проєкт Венера»[41]. Основною метою «Проєкту Венера» стало створення суспільного устрою на базі ресурсо-орієнтованої економічної моделі, заснованої на широкому застосуванні технічних і технологічних рішень.
Фреско спільно з Роксаною Медоуз підтримували організацію в 1990-х за рахунок коштів, отриманих від сторонніх контрактів, промислової інженерії, архітектурного моделювання та консультацій з винаходів[42][43].
У 2002 році Жак опублікував свою головну працю «Все найкраще, що не купиш за гроші» (англ. The Best That Money Can't Buy)[44][45]. У 2006 Вільям Газецький зняв частково біографічну кінокартину про Фреско під назвою «Спроєктоване майбутнє» (англ. Future by Design)[46]. У 2008 Пітер Джозеф в кінофільмі «Дух часу: Додаток» досить докладно виклав ідеї Фреско про майбутнє. У січні 2011 року відбулася прем'єра фільму «Дух часу: Наступний крок», в якому також знімався Фреско; в кінокартині розповідалося про «Проєкті Венера». У квітні 2012 організація «Проєкт Венера» і рух «Дух часу» розійшлися зважаючи на розбіжності щодо цілей і характеру дій[47].
У 2010 році Жак Фреско подав заявку на реєстрацію фрази «ресурсо-орієнтована економіка» в якості товарного знака. Фраза була визнана занадто універсальною, через що заявка на реєстрацію була відхилена[48].
У квітні 2012 року Роксана Медоуз випустила фільм «Рай або забуття» (англ. Paradise or Oblivion), в якому викладаються цілі та пропозиції організації «Проєкт Венера»[49]. У червні 2012 року Майя Борг показала на Единбурзькому кінофестивалі свій фільм «Майбутнє, любов моя» (англ. Future, My Love), освітивши роботу Жака і Роксани[50].
Фреско помер 18 травня 2017 року під час сну в своєму будинку в Сібрінгзі, Флорида, від ускладнень хвороби Паркінсона у віці 101 року[51][52].
Особисте життя та сім'я
Фреско походить із сім'ї емігрантів з Близького Сходу. Батько Жака Фреско, Ісаак (1880—1963), був землевласником із Константинополя (зараз Стамбул, Туреччина), з початком Великої депресії втратив роботу. Мати Жака, Лена (1887—1988), іммігрувала з Єрусалима, була домогосподаркою, яка підробляла на шитті. У нього також був старший брат Давид, який уплинув на звернення Жака до релігії через еволюційну теорію, і молодша сестра Фреда. Фреско був одружений двічі. Перший шлюб припадає на період, коли він жив у Лос-Анжелесі, другий— на час перших років його життя в Маямі. Жак розлучився з другою дружиною — Патрицією — в 1957 році і відтоді більше не одружувався. Патриція народила йому сина Річарда (1953—1976) та доньку Бамбі (1956—2010).
Думки про Жака Фреско
- Критичне ставлення Фреско до сучасної економіки порівнювали з концепцією «хижацької фази людського розвитку» Торстейна Веблена, писав журнал Society and Business Review[53].
- Теоретик синергетики Артур Коултер називає проекти міст Жака «органічними» і «скоріше еволюційними, ніж революційними»[54], вважаючи дані міста реалізацією ідеї Уолтера Кеннона про досягнення гомеостазу в суспільстві[54].
- Робота Жака Фреско свого часу привернула ентузіаста наукової фантастики і літературного критика Фореста Экермана. Згодом Жак привернув одного з аніматорів серіалу " Зоряний шлях " Дуга Дрекслера для роботи над декількома комп'ютерними рендерами дизайнів Фреско[55].
- Фізик Пол Хьюит при згадці Фреско сказав, що саме він надихнув його на кар'єру в області фізичної науки[56].
- На думку марксистів, Проєкт Венера близький до утопічного соціалізму[57]. Шлях до подолання економічних криз Фреско бачить у знищенні грошової системи. Але Проєкт Венера є не продовженням розвитку сучасного суспільства, а лише пропонованою альтернативою приватній власності на засоби виробництва. Передбачається, що люди повинні просто свідомо його обрати. У цьому суб'єктивному підході марксисти вбачають утопізм такого соціального проєкту. Фреско не запропонував варіантів виходу з кризи, він лише вважав, що після реалізації проєкту Венера криз не буде.
Нагороди
У липні 2016 Жак Фреско був удостоєний нагороди Novus Summit в номінації Міське проектування / Спільнота, за підтримки департаменту ООН з економічних і соціальних питань[58], за внесок в досягнення цілей сталого розвитку[59].
Фільмографія
- «Проєкт Венера: Реконструкція культури», 1994
- «Ласкаво просимо в майбутнє», 2001
- «Морські міста», 2002
- «Самозводжувані міста», 2002
- «Спроєктоване майбутнє», 2006
- «Рай чи небуття», 2012
- «Вибір за нами», 2016[60]
Бібліографія
- «Погляд у майбутнє» (1969; співавтор — Кен Кейс)
- «Введення в соціокібернетику» (1977)
- «Соціокібернетика презентує: міста в перехідний період» (1978)
- «Соціокібернетика презентує: детерминанти поведінки» (1978)
- «Структурні системи і системи структур» (1979)
- «Проєкт Венера: зміна культури» (1995)
- «І світ об'єднається» (1997)
- «Проєктування майбутнього» (2002)
- «Все найкраще, що не купиш за гроші» (2002)[61]
Інтерв'ю та виступи
Див. також
Примітки
- SNAC — 2010.
- The view from Venus // Orlando Weekly — 2011.
- In Honor of Jacque Fresco (1916 - 2017)
- Sandomir, Richard (24 травня 2017). Jacque Fresco, Futurist Who Envisioned a Society Without Money, Dies at 101. The New York Times (англ.). 0362-4331. Процитовано 9 липня 2017.
- Слайдшоу о Жаке Фреско, страница № 6 (на английском). «Проект Венера». Архів оригіналу за 13 вересня 2015. Процитовано 7 жовтня 2015.
- Peter Joseph. Zeitgeist: Moving Forward. Zeitgeist. YouTube.
- Jacque Fresco 97 years - at school do not teach! | Encyclopedia of safety. survincity.com. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Jacque Fresco — Childhood: Интервью с Жаком Фреско(англ.)
- Слайдшоу о Жаке Фреско, страница № 14. «Проект Венера». Архів оригіналу за 13 вересня 2015. Процитовано 8 жовтня 2015.
- The view from Venus
- JF Timeline RBE Project TVP Approved (англ.). interactivetimeline.com. Архів оригіналу за 26 листопада 2017. Процитовано 9 липня 2017.
- Ribeiro, Mário Rui André, João (27 травня 2017). Morreu Jacques Fresco, um dos homens do futuro. Shifter (порт.). Процитовано 9 липня 2017.
- Lionel Rolfe (23 вересня 2016). How Important Are Flying Wings In These Coming Years Of City Planning And Grand Universal Design (англ.). Huffington Post. Процитовано 9 липня 2017.
- The Venus Project on V-RADIO to talk about the film(англ.)
- Smith, Mac (31 грудня 1961). A Look Ahead Through Fresco's Window. Florida Living Magazine (Miami), pages 2-3.
- Rolfe, Lionel (1998). Unpopular Science. Fat Man on the Left. Los Angeles: California Classics Books. с. 158–161. ISBN 978-1-879395-01-5.
- Popular Science, Vol. 150, No. 5, page 115. Wing Changes It's Camber. — Bonnier Corporation, Май, 1947 год. — 294 с.
- Rolfe, Lionel (1998). Unpopular Science. Fat Man on the Left. Los Angeles: California Classics Books. с. 158–161. ISBN 978-1-879395-01-5.
- Интервью с Жаком Фреско (на английском). Проект Венера. Архів оригіналу за 25 липня 2013. Процитовано 8 жовтня 2015.
- Tio Trom. The Venus Project Magazine, Issue no. 1. — № 1. — С. 3—4.
- Официальная брошюра проекта «Трендовый дом». — . — Июнь.
- Ivanovic, Josip. Who is Jacque Fresco? - Australian Science (англ.). Australian Science. Процитовано 21 жовтня 2015.
- A Trip to the Moon // Miami Herald : журнал. — Aminda Marqués González, . — Апрель. — С. Section G. Архівовано з джерела 27 серпня 2013.
- Popular Mechanics. Plastics with a Charge Have Magical Effects. — Hearst Magazines, 1955-12-01. — 300 с.
- Smith, Mac (31 грудня 1961). A Look Ahead Through Fresco's Window. Florida Living Magazine (Miami), pages 2-3.
- Smith, Mac (31 грудня 1961). A Look Ahead Through Fresco's Window. Florida Living Magazine (Miami), pages 2-3.
- The Immaculate Pig Experiment by Jacque Fresco // TVPMagazine. — January 28, 2012.
- Floating Cities and Resource-Based Economies - Costa Rica Star News (англ.). Costa Rica Star News. Процитовано 8 жовтня 2015.
- Слайдшоу о Жаке Фреско, страница № 8. Проект Венера. Архів оригіналу за 13 вересня 2015. Процитовано 8 жовтня 2015.
- Smith, Mac (31 грудня 1961). A Look Ahead Through Fresco's Window. Florida Living Magazine (Miami), pages 2-3.
- $2,950 House Shell Made of Aluminum. The New York Times. 28 травня 1961.
- Jacque Fresco Enterprises, Inc. Florida Department of State Division of Corporations.
- Слайд-шоу о Жаке Фреско, страница 37 (на английском). The Venus Project. Архів оригіналу за 13 вересня 2015. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Cross, Michael S. Review: “Looking Forward”. — Library Journal. — 1970 год.
- Environmentalists Put City of Future on Display. Hollywood Sun Tattler (Hollywood, FL). Архів оригіналу за 12 січня 2016. Процитовано 8 жовтня 2015.
- Jenrette, David (11 лютого 1971). Jacque Fresco. Gold Coast Free Press.
- Larry King Interview. 19 серпня 1974.
- Venus Is Headquarters For Sociocyberneering Research Center. Sociocyberneering, Inc. Архів оригіналу за 12 січня 2016. Процитовано 8 жовтня 2015.
- Jacque Fresco | The Venus Project. The Venus Project (англ.). Процитовано 16 вересня 2017.
- Резюме Роксаны Медоуз. The Venus Project. Процитовано 21 жовтня 2015.
- The Venus Project, Inc. Florida Department of State Division of Corporations.
- Eyman, Scott (14 липня 1985). The Great Idea Chase. Sun-Sentinel.
- Gore, Jeff (13 жовтня 2011). The View From Venus. Orlando Weekly (Orlando, FL).
- News, Blasting. Jacque Fresco dead at 101 years of age. Blasting News (англ.). Процитовано 16 вересня 2017.
- A city without the use of money, barter, credit or servitude of any kind. NewsComAu. Процитовано 16 вересня 2017.
- William Gazecki (2006). Future by Design. Future by Design. YouTube.
- Gore, Jeff (13 жовтня 2011). The View From Venus. Orlando Weekly (Orlando, FL).
- Resource Based Economy Trademark. United States Patent & Trademark Office. Процитовано 9 жовтня 2015.
- Free Documentary Solves Global Debt Crisis in 48 Minutes. PRWeb. 12 квітня 2012.
- Adams, Mark (22 червня 2012). Future My Love (Review). Future My Love. Screen Daily.
- Sandomir, Richard (24 травня 2017). Jacque Fresco, Futurist Who Envisioned a Society Without Money, Dies at 101. The New York Times (англ.). 0362-4331. Процитовано 9 липня 2017.
- RIP Jacque Fresco, the mind died but the idea lives on. (англ.). Indestructible Ideas. 22 травня 2017. Процитовано 27 липня 2017.
- Transformative Learning in Troubling Times: Investing in Hopenull // Society and Business Review. — 2011. — Т. 6, вип. 1 (8 лютого). — С. 27—38. — ISSN 1746-5680. — DOI: .
- Coulter, Arthur. The Venus Project: A Review // Journal of the Synergetic Society. — 1996. — № No. 247: 10 (Октябрь).
- Doug Drexler. YouTube. 2006.
- Hewitt, Paul G. Conceptual Physics. — Boston: Pearson/Addison-Wesley, 2010. — С. 122. — ISBN 978-0-13-137583-3.
- Олександр Гавва. Проект Венера — утопічний соціалізм 21 століття
- Вручення нагороди NOVUS Жаку Фреско на саміті ООН - Проєкт Венера українською.
- Jacque Fresco (Social Engineer) – NOVUS Award Ceremony, NOVUS Summit 2016 (англ.). webtv.un.org. 17 липня 2016. Процитовано 17 лютого 2017.
- Резюме: Жак Фреско (рос).
- Розширене резюме Жака Фреско. З офіційного сайту Проєкту Венера (англ).
Посилання
- Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Жак Фреско
- Audio of Jacque Fresco lecture at City University, London, 3rd October 2009
- Jacque Fresco Official YouTube Page
- Future by Design a film about Jacque Fresco directed by William Gazecki
- Jacque Fresco — The Venus Project — London Real Academy. London Real Academy.