Жан-Батист Дені

Жан-Батист Дені (фр. Jean Baptiste Denis 1643 - 3 жовтня 1704) - французький лікар, відомий тим, що здійснив перше задокументоване переливання крові людині. Навчався в Монпельє, був особистим лікарем короля Людовика XIV.

Жан-Батист Дені
фр. Jean Baptiste Denis
Народився 1640[1][2][3]
Париж, Королівство Франція
Помер 3 жовтня 1704(1704-10-03)[4][1][…]
Париж, Королівство Франція
Країна  Франція
Діяльність філософ, лікар
Знання мов французька[4]

Біографія

Жан-Батист Дені народився в 1643 році в місті Париж, Королівство Франція. Освіту здобув в університеті Монпельє. З 1664 року почав читати публічні лекції з фізики, математики та медицини у своєму власному будинку в Парижі, і навіть видав їх окремою книгою.

Дені 15 червня 1667 року перелив близько 12 унцій овечої крові п'ятнадцятирічному хлопчикові, що страждає лихоманкою, після чого хворий швидко одужав. Незабаром здійснив ще одне переливання-робітникові, який також вижив. Третім пацієнтом став шведський барон Густав Бонде, якому медик зробив два переливання, після другого Бонде помер. Взимку 1667 року зробив три переливання крові теляти Антуану Моруа, який помер після третього.

У 1673 році Жан-Батист Дені запрошений до Англії королем Чарльзом II. Під час бесіди король побажав дізнатися докладніше про експерименти з переливанням крові та про інші способи лікування. Перебуваючи в Англії, вчений досить успішно полікував французького посла і кілька важливих людей з суду.

Незважаючи на пропозиції залишитися, Дені повернувся в Париж, де продовжив свої заняття математикою та іншими точними науками. Але ніколи більше не повертався до медицини, і, тим більше, до проблеми переливання крові.

Після цього навколо діяльності Дені виникло багато суперечок: дружина Моруа стверджувала, що Дені відповідальний за смерть її чоловіка, і в підсумку медик був звинувачений у вбивстві, виправданий, але потім звинувачений дружиною Моруа в заподіянні смерті. У підсумку будучи виправданим судом, Дені, тим не менш, залишив медичну практику. Пізніше слідство встановило, що Моруа помер насправді від отруєння миш'яком.

Резонанс

Експерименти Дені з переливанням людині крові тварин викликали у Франції бурхливу полеміку, що призвело до офіційної заборони цієї практики в 1670 році. Знову переливання крові було дозволено тільки в 1902 році, коли були відкриті чотири групи крові людини.

Примітки

  1. Early Modern Letters Online
  2. Універсальна ЕнциклопедіяEncyclopædia Britannica.
  3. тезаурус CERLConsortium of European Research Libraries.
  4. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.