Жорже Алвареш

Жорже Алвареш (порт. Jorge Álvares, помер 8 липня 1521) — португальський дослідник. Він вважається першим європейцем, який досяг території Китаю морськм шляхом в епоху Великих георграфічних відкриттів. Заснування ним поселення і торгової місії на острові на території нинішнього Гонконгу досі вважається значним досягненням «за встановлення комерційних угод з китайцями [і для] підтримання миру»[2].

Жорже Алвареш
порт. Jorge Álvares
Пам'ятник Жорже Алварешу в Макао
Народився 15 століття[1]
Фрейшу-ді-Ешпада-а-Сінта
Помер 8 липня 1521(1521-07-08)
імперія Мін
Країна  Португалія
Діяльність мандрівник-дослідник
Знання мов португальська[1]

Дослідження

У травні 1513 року Алвареш прибув в дельту річки Чжуцзян у джонці з Пегу з капітаном португальської Малакки Руї де Бріто Паталімом. Експедицію супроводжували ще п’ять джонок. Сам Алвареш був у супроводі двох інших португальських моряків[3].

Алвареш здійснив перший контакт на китайській землі на острові поблизу міста Кантон (Гуанчжоу) в південному Китаї[4]. Розташування острова, який португальці назвали Таман (Tamão), точно не відомо, за винятком того, що він знаходився в дельті річки Чжуцзян (дельті Перлової річки). Довго вважалось, що цим островом міг бути сучасний острів Лінтін, проте останнім часом китайські дослідники запропонували в якості потенційні кандидата сусідній більший острів Лантау[2].

Висадившись на Тамані, Алвареш встановив падран від короля Португалії[3]. На основі інформації від свого капітана португальці сподівалися встановити тут торгові відносини з китайцями. Незабаром після цього Афонсу де Альбукеркі, губернатор Португальської Індії, відправив Рафаеля Перестрелло — двоюрідного брата Христофора Колумба[5] — із завданням встановити торговельні відносини з китайцями. На кораблі з Малакки Рафаель Перестрелло висадився на південних берегах Гуандун пізніше в тому ж, 1513 році[5].

Відповідно до книги Ж. М. Браги 1955 року, Алвареш «дізнався про китайську культуру, релігію, фінанси та військову, цінну інформацію для короля Мануела I»[6].

Смерть і спадщина

Він помер 8 липня 1521 року на о.Таман на руках у свого друга Дуарте Коельо[7]. Окрім сумнівів щодо місця розташування острова, історики також не мають даних щодо причини смерті Алвареша[2].

Хоча спосіб його смерті не був зафіксований, Таман був атакований китайським флотом у 1521 році, після чого португальці його покинули і повернулись до Малакки, в Малайзії. Протягом наступних років спогади про значення його досліджень і заснованого ним поселення згасли. «Роль Алвареша була зведена до короткої згадки»[2].

Згідно з National Geographic, «Макао, можливо, ніколи б не існувало, якби не Таман», де португальці дізналися, «як працюють Китай, дельта річки Чжуцзян і Південно-Китайське море». Португальське поселення і Жорже Алвареш «започаткували ланцюг подій, які в кінцевому підсумку призвели до винекнення Макао»[2].

Див. також

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. O’Connell, Ronan (15 березня 2021). The long lost city of Tamão is hiding in plain sight. Travel (англ.). Процитовано 1 лютого 2022.
  3. Porter, Jonathan. [1996] (1996). Macau, the Imaginary City: Culture and Society, 1557 to the Present. Westview Press. ISBN 0-8133-3749-6
  4. Edmonds. [2002] (2002) China and Europe Since 1978: A European Perspective. Cambridge University Press. ISBN 0-521-52403-2
  5. Brook, 124.
  6. O’Connell, Ronan (15 березня 2021). The long lost city of Tamão is hiding in plain sight. National Geographic. Процитовано 16 березня 2021.
  7. Braga, J. M. (May 1939). The "Tamao" of the Portuguese Pioneers. Tien Hsia Monthly VIII (5): 423.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.