Забалківський цвинтар

Забалківський цвинтар — один з найстаріших некрополів Херсона. Виник у районі Забалка у ХVIII-ХIХ ст. Нині знаходиться у Корабельному районі міста Херсона. Найстаріше зі збережених поховань датується 1806 р.

Забалківський цвинтар
Забалківський цвинтар
Забалківський цвинтар
Інформація про цвинтар
46°38′12″ пн. ш. 32°34′00″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Херсон
Корабельний район
Забалка
Відкрито ХVIII-ХIХ ст.
Закрито 1964
Статус закрито єврейський цвинтар і колишній цвинтар
Площа 8,84 Га (88 401 м²)

Забалківський цвинтар
Забалківський цвинтар (Херсонська область)

Історія цвинтаря

Передмістя Забалка на поштовій листівці початку ХХ ст.

Забалківський цвинтар виник на межі ХVIII-ХIХ ст. Назва цвинтаря походить від місцевості, яку тутешні мешканці називали по-українські "За балкою", тобто за глибоким ровом, що відмежував це передмістя від міста Херсона.

Спершу цвинтар не мав християнської ділянки і був поділений на єврейське і караїмське кладовища. Так відображено на плані міста Херсона 1872 року. Єврейська ділянка Забалківського цвинтаря також називалась Старим єврейським кладовищем і була першим найдавнішим місцем поховання євреїв у Херсоні. Старе єврейське кладовище не збереглось, сьогодні це ділянка між вулицями Куйбишева і Овражною, що забудована приватними котеджами.[1]

З розвитком цвинтаря його територія розширилась з іншого боку Старо-цвинтарної вулиці, яка стала проходити прямо через некрополь. Нова ділянка була більшою за дві старі разом узяті, це вже був християнський цвинтар.

У пpимiщeннi, якe нинi зaймaє cepeдня шкoлa № 5, poзтaшoвувaвcя тимчacoвий шпитaль, у якoму poзмiщувaли пopaнeниx, щo пpибувaли з Ceвacтoпoля у роки Кримської війни 1853-1856 рр. Xoвaли пoмepлиx бiля муpoвaнoї oгopoжi шпитaля. Саме тут був сформований Ратницький цвинтар, де спочивають загиблі в боях різних воєн і померлі від ран у шпиталях. Походженя назви пов'язують із тим, що cepeд пoxoвaниx пepeвaжaли oпoлчeнцi[2].

Нaд бpaтcькoю мoгилoю вcтaнoвили cпoчaтку дepeв'яний, a згoдoм кaм'яний xpecт з нaпиcoм: «Здecь пoкoицa пpax бpaтcт aбopoны Ceвacтoпoля 1855 г.»[3]. У 1920-х роках цей хрест було демонтовано.

У роки Кримської війни у церкві Святого Миколая співали захисників Севастополя, які померли в херсонських шпиталях. На початку XX століття храм був розширений за рахунок прибудови до нього з півночі та з півдня болів Святого Серафима Саровського та Казанської Ікони Божої Матері.

На цвинтарі є окрема ділянка поховань воїнів, полеглих у боях за Херсон у роки Радянсько-німецької війни. Ця невеличка ділянка, у порівнянні з рештою цвинтаря, знаходиться в досить доброму стані.

Власне ділянка, що збереглась - це християнська ділянка, котра зараз називається Забалківський цвинтар. У 1964 році цвинтар був закритий а його територія вже частково забудована.

У 1960-1990-х роках на кладовищі неодноразово знаходили трупи непохованих осіб: як вбитих, так і померлих природною смертю[4].

Втрачені поховання

Васильєв Олександр Харитонович (1895 † 22.02.1918) херсонський міщанин, розстріляний під час більшовицького панування у Херсоні. [5]

Письменний Григорій Георгійович (1898 † 22.02.1918) херсонський міщанин, розстріляний під час більшовицького панування у Херсоні. [5]

Гервасій Петрович Руденко (1895 — † 08.08.1919) — підхорунжий Добровольчої армії. Вбитий з необережності. [6]

Сучасний стан

Ракурс на Забалківський цвинтар з вулиці Смольної на Запорізьку.

Цвинтар, за довгі роки бездіяльності, став пусткою та піддався значному розоренню. Нині Забалківський цвинтар — це зарослий високою травою пустир з окремими напівзруйнованими пам'ятниками та хрестами. Єдина ділянка цвинтаря, що зберігається у пристойному стані — могили воїнів РСЧА періоду Другої світової війни.

Легенди і перекази

Серед місцевих мешканців, як і серед херсонців заголом, надзвичайно поширені легенди про привидів, що мешкають у приватних садибах, збудованих у 1970-1990-х роках на одній з частин кладовища. Оповідачі стверджують, що оскільки ексгумації поховань не відбулось — нові будинки будували в буквальному сенсі "на кістках". Як наслідок — власників будинків постійно переслідують нещастя, загодовкі летальні випадки, хвороби тощо. Доведеним і визнаним фактом є те, що від низки будинків, що розташовані на колишній частині цвинтаря, власники намагаються позбутися усіма можливими засобами. Дехто продав житло за безцінь, інші просто виїхали, лишивши нерухомість на самозаселення циган і безхатьків[7]. В центрі цих легенд будинок №2 по вулиці Сумській[8].

Посилання

  1. Персональный сайт - Херсон. necropolural.narod.ru. Процитовано 15 грудня 2019.
  2. На окраинах старого города » Мой город — Херсон (ru-RU). Процитовано 19 грудня 2021.
  3. Військовий некрополь Херсонщини часів кримської війни. khersonci.com.ua. Процитовано 17 грудня 2021.
  4. Где в Херсоне находится дом с привидениями? - Херсон Daily. khersondaily.com (рос.). Процитовано 19 грудня 2021.
  5. Державний архів Херсонської обл., Ф.137, Оп.8, спр.40, арк.119
  6. Державний архів Херсонської обл., Ф.137, Оп.13, спр.63, арк.187
  7. Невесть что на Забалке: потусторонняя «месть». ХЕРСОН Онлайн общественно политическое интернет издание (ru-RU). Процитовано 19 грудня 2021.
  8. В Херсоне сняли на видео три дома с привидениями. Видео. Типичный Херсон. 13 вересня 2019. Процитовано 19 грудня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.