Закон Вальраса

Закон Вальраса (англ. Walras's law) — це принцип теорії загальної ринкової рівноваги, згідно з яким сума надлишкового попиту (пропозиції) завжди дорівнює нулю. Логічною основою такої ідеї є припущення про те, що для кожного індивіда сума його доходів зазвичай дорівнює сумі його витрат.

Історія поняття

Закон Вальраса названий на честь франко-швейцарського економіста Леона Вальраса[1] з Лозаннського університету, який сформулював цю концепцію в своїх «Елементах чистої економіки» (англ. Elements of Pure Economics, 1874)[2]. Загалом ця концепція була сформульована в загальних рисах раніше, проте її автор Джон Стюарт Мілль у своїх «Нарисах до деяких невирішених питань політичної економії» (англ. Essays on Some Unsettled Questions of Political Economy, 1844) виразив її менш математично жорсткою мовою. Вальрас описав математично цю модель і довів, що якщо розглядати будь-який конкретний ринок, в умовах, коли всі інші ринки економіки знаходяться в рівновазі, то цей конкретний ринок також повинен бути в рівновазі. Математично цей закон можна подати таким чином:

,

де  — ціна товару j і та  — попит і пропозиція товару j.

Термін «закон Вальраса» був введений Оскаром Ланге [3], щоб відрізнити його від закону Сея [4]. Деякі економічні теоретики також використовують цей термін для твердження про те, що загальна вартість надлишкового политу не може перевищувати загальної вартості надлишкової пропозицій.

Суть закону

Ринок конкретного товару знаходиться в рівновазі, якщо за поточними цінами на всі товари, кількість товару, що вимагається потенційними покупцями, дорівнює кількості товару, що постачається потенційними продавцями. Наприклад, припустимо, що поточна ринкова ціна на вишні становить 1 долар за фунт. Якщо всі вишневі фермери, зібрані разом, готові продати всього 500 фунтів вишень на тиждень за 1 долар за фунт, і якщо всі потенційні клієнти разом, готові придбати 500 фунтів вишень за тиждень, погодившись з ціною 1 долар на фунт, тоді ринок вишні знаходиться в рівновазі, оскільки не існує ні дефіциту, ні надлишків вишні.

Економіка в цілому рівноважна, якщо кожен окремий ринок економіки знаходиться в стані часткової рівноваги. Не тільки ринок вишні повинен бути рівноважним, але і всі ринки інших товарів (яблук, автомобілів тощо), а також усіх ресурсів (праці, капіталу) та всіх фінансових активів, включаючи акції, облігації та гроші.

«Надмірний попит» означає ситуацію, коли ринок не перебуває в рівновазі за конкретною ціною, оскільки кількість одиниць потрібного товару перевищує кількість цього товару, що постачається за цією конкретною ціною. Надмірний попит призводить до економічного дефіциту. Негативний надлишковий попит є синонімом надлишкової пропозиції, і в цьому випадку буде економічний надлишок товару або ресурсу. «Надмірний попит» може використовуватися в більш загальному вигляді для позначення алгебраїчної величини потрібної кількості товару за мінусом поставленої кількості товару, позитивної чи негативної.

Див. також

Примітки

  1. Barron, John M.; Ewing, Bradley T.; Lynch, Gerald J. (2006), Understanding macroeconomic theory, Taylor & Francis, p. 1, ISBN 978-0-415-70195-2
  2. "Walras' Law". Investopedia. Retrieved March 17, 2015.
  3. Ariyasajjakorn, Danupon (2007), Trade, foreign direct investment, technological change, and structural change in labor usage, ProQuest, p. 55, ISBN 978-0-549-30654-2
  4. Lange, O. 1942. Say's law: A restatement and criticism. In Lange, O., F. McIntyre, and T. O. Yntema, eds., Studies in Mathematical Economics and Econometrics, in Memory of Henry Schultz, pages 49–68. University of Chicago Press, Chicago

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.