Залізничні хобі

Залізничні хобі — збірна назва хобі, пов'язаних із залізницею. В англомовному світі любителів залізниць називають railfan або railbuff. В українській мові ніякого сталого терміна для позначення різних залізничних хобі немає. На деяких сайтах залізничної тематики, зокрема на відомому в середовищі любителів залізниць сайті parovoz.com використовується термін «ферроеквінологія», тобто вивчення залізного коня (з латини).

Різні аспекти хобі

Макет залізничної станції Anhumas, розташованої в бразильському місті Кампінас (Campinas), штат Сан-Паулу
  • Трейнспоттінг.
    Трейнспоттери займаються тим, що записують номери поїздів що проходять по певній ділянці.
  • Залізнична фотографія. Як правило, друга (після трейнспоттінга) стадія в розвитку залізничного хобі в середовищі ентузіастів. Деякі любителі намагаються сфотографувати всі локомотиви певної серії. Фотоальбом такого ентузіаста може виглядати досить дивно для необізнаного глядача: десятки (а то й сотні) фотографій однакових локомотивів, що розрізняються тільки номерами.
Модель електровоза ЧС2
Діюча модель паровоза в масштабі 1:8 вагою 300 кг, на створення якої Juhani Saloranta (Фінляндія) витратив 14000 годин, працюючи над моделлю протягом 15 років
  • Залізничний моделізм. Дуже багатопланове хобі. Можна виділити наступні напрямки:
    • Колекціонування залізничних моделей (які при цьому можуть просто стояти на полиці)
    • Відтворення в мініатюрі історичних станцій, залізничних ліній і т. д. Любителі цього напрямку часто ведуть архівний пошук з метою найточнішої реконструкції певного об'єкта.
    • Створення моделей локомотивів і вагонів. Мабуть, одне з найскладніших напрямів.
    • Садові залізниці. Створення модельних залізниць великого масштабу, призначених для використання під відкритим повітрям. Особливий напрямок — створення діючих моделей паровозів, повторюють не тільки зовнішній вигляд прототипів, але і їх внутрішній устрій.
  • Катання залізницею. Досить різнобічний хобі, може здійснюватися як з метою покататися на поїзді певного типу і вивчити його конструктивні особливості, так і з метою ближніх і далеких поїздок подорожей по різних залізничним лініям. Крім стандартних видів їзди в звичайних рейсових пасажирських поїздах, існують і інші варіанти:
    • Катання на екскурсійних поїздах. Такі поїзди рідко використовуються для перевезення пересічних пасажирів та їх рейси організовуються спеціально для залізничних любителів, нерідко за завищеною вартістю:
      • Ретропоїзди. Ретропоїзд може являти собою як поїзд з паровозом і звичайними вагонами, так і поїзд зі старовинними вагонами або стару електричку. Такі поїздки можуть організовуватись за визначеним графіком, так і бути приуроченим до залізничного свята або великій виставці, і в другому випадку проводиться безкоштовно. Як правило ретротури проводяться на залізницях загального користування, іноді для поїздок використовуються спеціалізовані залізниці.
      • Туристичні поїзди. Являють собою поїзди далекого прямування класу «люкс» для подорожі в комфортабельних умовах і милування краєвидами навколишнього місцевості.
      • Музейні залізниці. В Європі існує безліч залізничних ліній, де використовуються старовинні паровози і вагони. Як правило, вони експлуатуються добровольцями на громадських засадах.
      • Дитячі залізниці. Хоча й основною метою останніх є навчання дітей з залізничними спеціальностями, вони виконують і екскурсійну функцію для залізничних любителів, оскільки з транспортної точки зору є недоцільним для простих пасажирів.
    • Катання в кабінах поїздів. Зазвичай залізничні катаються любителі неофіційно — або за особистою домовленістю з машиністами, або проникнувши в неробочу (задню або проміжну) кабіну з використанням залізничних ключів. Може використовуватися як варіант безкоштовного подорожі.
    • Трейнсерфінг (Зачепінг) — катання зовні пасажирських поїздів та на товарних поїздах, використовується як вільна поїздка або екстрим. На багатьох залізницях даний вид їзди нелегальний і є адміністративним правопорушенням, але існують і залізниці, де зовнішня їзда дозволена (в тому числі туристичні). Також може використовуватися як спосіб безкоштовного подорожі.
    • Катання на ручних, вело, та мотодрезинах. Здійснюється по незадіяним або занедбаним залізничним лініям, часто вузькоколійним. Самі дрезини нерідко виготовляються любителями-ентузіастами для особистого катання або катання інших любителів.
Занедбані залізниці — об'єкт досліджень
  • Вивчення залізниць. Причому воно має не тільки пізнавальний характер. На заході любителі залізних доріг публікують журнали, де діляться результатами своїх досліджень. Нерідко видаються і книги. Дослідження мають, як правило, історико-технічний (наприклад, історія певного типу паровозів), архітектурний (опису вокзалів та іншої залізничної архітектури) або географічний характер (наприклад, дослідження сучасного стану вузькоколійних залізниць Польщі). Вивчення можна розділити на два напрямки:
    • Бібліографічно-архівний пошук.
    • Польові експедиції. Останні мають особливе значення при дослідженнях закритих залізничних ліній.
  • Колекціонування всього, що пов'язане із залізницею. Наприклад, колекціонування листівок залізничної тематики або штемпелів поштових вагонів і вокзалів, залізничних бонів.
  • Гра в симулятори поїздів. Крім безпосередньо водіння поїздів, гравці як правило можуть редагувати і створювати власні карти і встановлювати умови сесії. Серед гравців виділяють моделювання — людей, що створюють доповнення до гри (поїзда, об'єкти навколишнього світу, наближені по реалістичності до справжнім повноцінні карти). Найпопулярнішими симуляторами є Densha de GO![1], Microsoft Train Simulator (скор. MSTS) і Trainz. На даний момент існує єдиний симулятор поїздів з мультиплеер — Trainz 12. Крім того, любителі з країн колишнього СРСР часто грають у «віртуальний мультиплеер» на Microsoft Train Simulator — машиністи передають диспетчеру інформацію про своє місцезнаходження та отримують команди від нього. У такій грі диспетчер створює на дорогах «позаштатні ситуації» — обірвана контактна мережа, непрацююча стрілка і т. д., хоча ці ситуації в грі не відображаються і, крім того, нерідко для спрощення взаємодії в такій грі навіть не використовуються поїзда трафіку, керовані комп'ютером. При цьому можуть використовуватися спеціальні програми — «віртуальні самописці», які взаємодіють з грою і генерують віртуальну стрічку послідовності дій гравця і навколишнього його поїзд обстановки, за якої вже після сеансу гри диспетчер може розібрати помилки (наприклад перевищення швидкості на маршруті тощо).

Ентузіастами залізничного транспорту видається безліч як офіційно зареєстрованих, так і самвидавівських журналів. Одним з найстаріших журналів є «The Railway Magazine» видається в Лондоні з липня 1897 року, відомий також «Live Steam». У РФ раніше також існували видання подібного роду: альманах «Локотранс», журнал «Залізнична справа», самвидавський журнал «Семафор». (див. також Залізничні періодичні видання)

Перший університетський курс для любителів залізниць було відкрито у літній школі Талліннського університету в липні 2010 року (Railways Past and Future: a Comparative Study, англійською мовою).

в СНД

Наразіі у Росії залізничні хобі поширені слабо внаслідок економічної кризи 1990-х років і специфічного розвитку в СРСР. Раніше популярні книги по залізницях і залізничного моделізму не перевидаються або є бібліографічною рідкістю. В СРСР виробництво залізничних моделей мало свою специфічну історію і було розвинене не так сильно, як у країнах Західної Європи і США. В СРСР проводилися серійні стартові набори в типорозмірі H0 (масштаб 1:87) з паровозом Ів і двома пасажирськими вагонами на заводі Счетмаш в Курську і з четырехвагонным приміським дизель-поїздом ДР1 виробництва ПО «Сокіл» в Білгороді. З 1963 року в СРСР регулярно постачалися стартові набори і моделі, вироблені в НДР. В СРСР для фотографів залізничних об'єктів представляли труднощі ті норми, правила та законодавство, яке відносило об'єкти інфраструктури та рухомого складу до оборонним. І сьогодні фотографування залізниць нерідко перешкоджають правоохоронні органи. Питання фотографування на об'єктах залізниці роз'яснені в розпорядженні ВАТ «РЖД»  1513р від 18.07.2008 р. "Про затвердження Положення про проведення теле-, відео-, кіно - і фотозйомок на об'єктах інфраструктури загального користування, що належать ВАТ «Российские железные дороги». Підписано розпорядження президентом ВАТ «РЖД» В. І. Якуніним. Якщо залізничний фотограф буде при собі мати копію цього розпорядження, то, як показує практика, проблем з правоохоронними органами не виникає.

Посилання за темою

Примітки

  1. Densha De Go! (PlayStation) - Sales, Wiki, Cheats, Walkthrough, Release Date, Gameplay, ROM on VGChartz. www.vgchartz.com. Процитовано 2 листопада 2015.(англ.)

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.