Замок у Пщині

Замок у Пщині (пол. Zamek w Pszczynie) — давня магнатська резиденція у місті Пщина у Верхній Сілезії.

Замок у Пщині
північний фасад замку

49°58′41″ пн. ш. 18°56′25″ сх. д.
Тип палац
Статус спадщини культурна спадщина Польщіd і об'єкт культурної спадщини
Країна  Польща
Розташування м.Пщина, Сілезьке воєводство
Архітектурний стиль необароко
Засновано 17 століття
Будівництво XI або XII ст.  
Сайт zamek-pszczyna.pl
Ідентифікатори й посилання
GeoNames 6285261
Замок у Пщині (Польща)

 Замок у Пщині у Вікісховищі

Разом з історичними ландшафтним парком в англійському стилі, площею 156 га, створює палацово-парковий комплекс. У 1946 році перетворений на музей, в даний час діє під назвою «Музей замковий у Пщині» (пол. Muzeum Zamkowe w Pszczynie). Зареєстрований в Державному реєстрі музеїв. На відміну від багатьох інших замків та палаців в Сілезії, пошкоджених в результаті Другої світової війни і відразу ж після неї, в замку у Пщині збереглися оригінальні інтер'єри та меблі, які роблять його однією з найцінніших пам'яток житлової архітектури в Польщі.

Історія замку

Замковий парк

Згідно записів Генрика Шаффера, літописця Пщинського князівства у XIX ст., початки Пщинського замку слід шукати у XI або XII століттях, коли він був побудований за правління династії П'ястів як сторожова вежа на торговому шляху з Київської Русі до Моравії, виступаючи також як мисливський замок (це друга функція залишалася аж до ХХ століття). У ті часи Пщинська земля належать до Малопольщі. Увійшла до складу Сілезії в 1178 році, коли краківський князь Казимир II Справедливий подарував її князеві Мєшку I Плясоногому, правителю Ратиборського князівства. У 1327 році князь Лєшек Ратиборський був змушений платити данину королю Богемії Яну Люксембурзькому (у збереженому документі Пщина зазначається як місто civitas), що свідчить про належність Пщинської землі до сфери впливу Чехії. Після смерті Лєшека в 1336 році його землі перейшли до брата — опавського князя Миколи II з роду Пржемисловичів.

На початку п'ятнадцятого століття представниця російсько-литовського роду княгиня Олена,[1] донька чернігівського князя Дмитра Ольгердовича Корибута, побудувала тут цегляний готичний замок. Протягом наступного століття будівля переходила з рук в руки, і в 1549 році її купив Вроцлавський єпископ Балтазар Промніц, який перебудував замок і перетворив його в резиденцію в ренесансному стилі. За наступні двісті років володіння замком родом Промніца він ще більше змінився, ставши двоповерховим палацом в стилі бароко. Останній раз будівля реконструювалася французьким архітектором в кінці дев'ятнадцятого століття. Палац зберігся до наших днів в ідеальному стані — всі біди, включаючи Другу Світову війну, обійшли його стороною (під час війни тут розташовувалася саперна школа) і сьогодні тут можна побачити автентичні інтер'єри, колекцію зброї і мисливських трофеїв.[2]

Цікаві факти

Замок у Пщині — улюблене місце молодят. Їм дуже подобається фотографуватися на фоні значної старовинної споруди.[3]

Примітки

  1. у трилогії «Саґа про Рейневана» Анджея Сапковського згадується як Гелена з Пщини, або «Вдова на Пщині»
  2. Замок князей Пшчинских. turbina.ru (рос.). Архів оригіналу за 18 жовтня 2012. Процитовано 19 березня 2013.
  3. Замок в Пшчине. sightseen.turistua.com (рос.). Архів оригіналу за 12 листопада 2012. Процитовано 19 березня 2013.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.