Затонська Олена Самійлівна

Оле́на Самі́йлівна Зато́нська — український лікар. Перший президент Всеукраїнської психоневрологічної академії.

Олена Самійлівна Затонська (Раскіна)
Народилася близько 1890
ймовірно Кам'янець-Подільський, Російська імперія
Померла до 1974
Київ, УРСР
Місце проживання Кам'янець-Подільський, Київ, Харків
Діяльність лікарка
Посада президент Всеукраїнської психоневрологічної академії
У шлюбі з Володимир Затонський
Діти Дмитро Затонський

Біографічні відомості

Дівоче прізвище Раскіна. Жила в Кам'янці-Подільському.

19 липня 1915 року стала дружиною Володимира Затонського. 2 липня 1922 року в Одесі в них народився син — майбутній літературознавець, академік НАН України Дмитро Затонський.

Працювала лікарем в одній із київських клінік.

З 1927 року - інспектор спеціальних видів медичної допомоги Народного комісаріату охорони здоров'я УРСР (НКОЗ УРСР), голова одонтологічної комісії Вченої медичної ради НКОЗ УРСР. З початку 1930 року була відповідальним редактором журналу «Одонтологія».[1]

1932 року в Харкові на базі Українського науково-дослідного психоневрологічного інституту, Українського інституту клінічної психіатрії і соціальної психогігієни і психоневрологічного факультету медичного інституту було створено Всеукраїнську психоневрологічну академію (нині Інститут неврології, психіатрії і наркології Академії медичних наук України). Першим президентом академії стала Олена Затонська.

У 1934—1937 роках працювала в Києві директором Українського науково-дослідного інституту травматології та ортопедії (нині [[Інститут травматології та ортопедії НАМН України|Інститут травматології та ортопедії Академії медичних наук України]]).

Заарештована разом із чоловіком у листопаді 1937 року. Перебувала у таборі Темлаг. У таборі страждала на сухоти хребта, а після звільнення - на психічні розлади. Померла у психіатрічній кліниці.[2]

Оцінки

На думку історика Миколи Аржанова, «вирішувала всі питання, що стосувались організації зуболікувальної і зуботехнічної допомоги... будучи для галузі чужою. Всі зітхнули з полегшенням, коли дружину наркома перекинули на посаду президента Всеукраїнської психоневрологічної академії». Протистояла школі харківського стоматолога Юхима Гофунга, вважаючи, що «в питанні стоматологічної освіти Україні доведеться піти шляхом Москви».[1]

За свідченнями В. Г. Недовесової, що перебувала у таборі разом із Затонською, остання була освіченою людиною.[2]

Примітки

  1. Аржанов, Н. П. (2009). Дауге против Гофунга. Эпилог. Стоматолог 3: 52–55.
  2. Недовесова В. Г.; Герт Ю. М. (1990). Записки врача. Темлаг. Раскрепощение. Алма-Ата: Жазуши. с. 41. с. 253. ISBN 5-605-00834-X.

Література

  • Морозов Василь. Володимир Петрович Затонський. — К., 1967. — С. 22.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.