Збіжність (вимірювання)

Збіжність (англ. repeatability) прецизійність в умовах збіжності.[прояснити: ком.]

Умови збіжності — умови, за яких незалежні результати вимірювань однієї і тієї ж величини одержують за однією і тією ж методикою, в одній і тій же лабораторії, одним і тим же оператором, з використанням одного і того ж обладнання, в межах короткого проміжку часу за одних і тих же значень впливних величин.

Іншими словами, збіжність — ступінь наближення результатів вимірювань однієї і тієї ж величини, одержаних в однакових умовах.

Одержані в одних і тих же умовах результати можуть відрізнятися через дію випадкових ефектів, іншими словами, спостережувана мінливість результатів за умов збіжності обумовлена випадковою похибкою вимірювання.

Кількісною характеристикою збіжності виступає стандартне відхилення збіжності  — стандартне відхилення результатів вимірювань, одержаних в умовах збіжності.

Практичне використання

В практиці вимірювань широко використовується границя збіжності  — значення, яке з ймовірністю 0,95 не перевищує абсолютної різниці між крайніми результатами (найбільшим та найменшим), одержаними в умовах збіжності. Границя збіжності виступає критерієм для виявлення промахів — якщо різниця між крайніми результатами перевищує границю збіжності, то найімовірніше один із результатів (або і обидва) є промахами. Таким чином, якщо різниця між результатами не перевищує границю збіжності, вони є метрологічно сумісними.

Значення можна знайти через стандартне відхилення збіжності за формулою: . Тут  — коефіцієнт, значення якого залежить від числа результатів вимірювань . Наприклад, для =2 =2,77 за умови, що результати розподілені за нормальним законом.

Поряд з терміном «збіжність» іноді використовують термін «повторюваність».

Див. також

Джерела

  • ДСТУ ГОСТ ISO 5725-1:2005 Точність (правильність і прецизійність) методів та результатів вимірювання. Частина 1.Основні положення та визначення.
  • ДСТУ 2681-94. Метрологія. Терміни та визначення.
  • Сергеев А. Г., Крохин В. В. Метрология: Учеб. пособие для вузов.— М.: Логос, 2001.— 408 с.
  • Величко О. М., Коцюба А. М., Новіков В. М. Основи метрології та метрологічна діяльність / Навчальний посібник. — Київ, НаУКМА, 2000. — 226 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.