Зейдбюрт

Зе́йдбюрт (нід. Zuidbuurt) — село у провінції Південна Голландія, Нідерланди. Підпорядковується муніципалітету Зутервауде. Розташований за 1 км на південь від головного міста муніципалітету, Зутервауде-Дорп.

Село
Зейдбюрт
Zuidbuurt
Розташування Зейдбюрта (виділено зеленим) відносно муніципалітету Зутервауде (рожева область)

Координати 52°06′34″ пн. ш. 4°30′19″ сх. д.

Країна  Нідерланди
Провінція Південна Голландія
Муніципалітет Зутервауде
Площа 1,03 км²
Населення 415 осіб (2011)
Густота населення 423  осіб/км²
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+2
Зейдбюрт
Зейдбюрт (Нідерланди)
Зейдбюрт
Зейдбюрт (Південна Голландія)

Історія та опис

До XX століття Зейдбюрт був невеликим присілком, на якому налічувалося близько 20 фермерських господарств, розташованих уздовж каналу Зейдбюртсе Ватерінг. У другій половині XIX століття тут було зведено римо-католицьку церкву Усікновення Голови Івана Хрестителя (сучасна будівля зведена у 1920–1904 роках). Пізніше при ній з'явився францисканський монастир, дитячий садок, школа для дівчат і невеликий католицький притулок для літніх людей.

Вздовж каналу Зейдбюртсе Ватерінг пролягає шлях Зейдбюртсевег; будинки з іншого берегу каналу сполучаються зі шляхом мостами. До 1963 року був забудований лише один бік шляху, а у 1960-1970-х роках присілок розрісся, тут з'явилися дві околиці — Зейдхоф (нід. Zuidhof), на захід від каналу, та Зоннегарде (нід. Zonnegaarde) на сході.

Зейдбюрт сполучається з містом Зутервауде-Дорп шляхом Зейдбюртсевег, із присілком Вейпорт — двома ґрунтовими дорогами. Шлях на Зутервауде-Дорп був прокладений у 1850-х роках і довгий час закінчувався глухим кутом, проте 1883 року був продовжений крізь польдери до села Стомпвейк[1].

На захід від Зейдбюрта лежать польдери Зветпольдер і Гроте-Бланкартпольдер, на схід — Хаасбрукпольдер.

Незважаючи на малі розміри, Зейдбюрт до 1 вересня 1998 року був центром великого деканату, що спершу підпорядковувалася Гарлемській дієцезії, а з 1956 року Роттердамській.

Релігійні споруди

Перша церква у Зейдбюрті з'явилася у XVI столітті, проте в ті часи у Європі починалася Реформація, протестанти захоплювали приміщення католицьких храмів, тому церква в Зейдбюрті була так званою «схованою церквою» (нід. schuilkerk) і розташовувалася осторонь житлової забудови. На додачу до цього, у Нідерландах до 1853 року було заборонено зводити римо-католицькі церкви у містах і селах. Зейдбюрт у ті часи був крихітним присілком, тому 1843 року тут було зведено вже не «приховану», а повноцінну церкву, яку у 1902–1904 роках замінила нова будівля у стилі неоготики. Авторами проекту були архітектори Ян Стейт і Йозеф Кейперс. 12 червня 1964 року церква згоріла, лишилася лише дзвіниця. Впродовж наступних кількох років архітектор П. Н. А. Сіпс (P.N.A. Sips) відбудував церкву, проте не у повній відповідності до оригіналу.

За церквою Усікновення Голови Івана Хрестителя розташований цвинтар, де, з-поміж інших служителів церкви, похований архіпресвітер Голландії, Зеландії та Західної Фрисландії Іоанн ван Баннінг (Joannis van Banning).

Навпроти церкви з 1881 року до кінця 1960-х років існував жіночий францисканський монастир[2].

Пам'ятки історії та архітектури

У Зейдбюрті розташовані три пам'ятки, внесені до Державного реєстру пам'яток архітектури:

  • ферма першої чверті XIX століття;
  • ферма, зведена у XVII–XVIII століттях;
  • вітряк Вестбрукмолен, зведений у 1900 році.

Галерея

Примітки

  1. Jongere bouwkunst en stedebouw 1800-1945. www.cultureelerfgoed.nl. Архів оригіналу за 7 березня 2016. Процитовано 20 травня 2015.(нід.)
  2. Databestand kloosters in Nederland. www.erfgoedkloosterleven.nl. Процитовано 20 травня 2015.(нід.)

Джерела

  • Dorrepaal J. Oude prentbriefkaarten vertellen over Zoeterwoude-Dorp/Rijndijk en Stompwijk. — Zoeterwoude : B.P.M. van Leeuwen, 1971.
  • Roozen L.C.J. De zeven zaligheden van Zoeterwoude. — Zoeterwoude : De Boer, 1946.
  • Leeuwen B.P.M. van. 700 jaar Zoeterwoude, een familieportret. — Princo B.V. te Culemborg, 1977.
  • Juffermans P.J.A. De stichting van de statie Zoeterwoude.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.