Змієві вали Київщини

50°16′34″ пн. ш. 30°28′01″ сх. д.

Змієві вали біля села Іванковичі

Змі́єві вали́ Ки́ївщини — ділянка Змієвих валів на Київщині[1]. Найбільша в Україні система укріплень на правому березі Дніпра, яка складається з валів різної висоти та довжини. За протяжністю вали Київщини найдовші.

Опис південної ділянки валу

Південна ділянка валу починається біля села Круглик, що тягнеться від заплави р. Сіверка і закінчується у луговій заплаві Дніпра. Умовне з'єднання південної і північної ділянок валу зараз під водою штучного круглицького ставу. Первісні вали були побудовані, ймовірно скіфами, у VI-V століттях до н. е. для захисту цілої низки поселень-городищ, а саме:

  • «Малого» Ходосівського городища;
  • «Великого» Ходосівського городища;
  • «Круглого» Ходосівських городищ;
  • недослідженого городища, яке було знищене будівництвом котеджного містечка «Маєток»[2].
Змієвий вал, с. Мотижин

Південна ділянка, на відміну від північної, була відновлена за часів Київської Русі і слугувала для оборони від Дикого поля південних рубежів Києва.

Змієві вали скіфської доби розташовані підковою і охоплюють територію загального городища-сховища площею 2000 га і тягнуться на відстань 12 км. Дуже ефективна оборонна споруда.

ДВТ 152 у Круглику, вбудований у вали Ходосівського городища

Під час навали загарбників люди з навколишніх поселень, лук і полів разом із худобою, реманентом та іншим майном ховалися під захист валів до городища-сховища, і разом з постійними мешканцями, а можливо і військовою залогою чинили опір ворогам. Кочова кіннота своєю лавою впиралася у нездоланну для неї перешкоду — земляні вали, які разом із частоколом були заввишки понад десять метрів. Вона була вимушена рухатися уздовж валу, шукаючи проходу і потрапляючи таким чином під обстріл стрілами, камінням з пращ та інших пристроїв захисників городища, поступово втрачаючи силу натиску і воїнів доти, доки не втрапляла у заплаву річки Сіверки до суцільного болота. Якщо навіть у посушливі роки або взимку по кризі їм і вдавалося перейти через болото, то на тому боці їх знову чекала вже північна ділянка валу, і вони були вимушені ходити по колу уздовж валів, знову ж таки втрачаючи під обстрілом коней і людей.

Західна ділянка валів

Змійові вали біля села Плесецьке

Західна ділянка валів проходила по лінії Чорногородка Радомишль.

Значення

Хотівське городище

Пам'ятка культурної спадщини національного значення, що занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.


Див. також

Джерела

Література

  • Анатолій М. Ч. Альманах «Ветер странствий» (вып. 11. М., 1976, с. 40-49). Змієві вали

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.