Зоряне населення

Зоряне населення — умовний поділ зір на категорії (зоряні популяції або населення) залежно від їх металічності, що корелюється з віком зір, їх розташуванні в галактиці та їх типом. Популяції пронумеровано в порядку їх відкриття, що є зворотнім порядком за часом їх виникнення: гіпотетична популяція III — це найперші світила у Всесвіті практично без важких елементів (), популяція II — старі зорі з дуже низькою металічністю (на один-два порядки менше, ніж у Сонця[1]), популяція I — найновіші зорі (з досить високою металічністю).

Поділ населення галактик на типи доволі умовний. Кожне населення складається із декількох підтипів, які мають свої характерні особливості[2] (рос.). Також не існує єдиної думки щодо існування зоряного населення III, деякі дослідники вважають, що перші зірки у Всесвіті належать до особливої підкатегорії населення II.

Виникнення концепції

Уперше поняття про зоряні популяції запровадив у 1940-х роках німецький астроном Вальтер Бааде, спираючись на те, що діаграма Герцшпрунга-Рассела для зір у ядрах спіральних галактик радикально відрізняється від такої діаграми для зір в околицях Сонця, і нагадує діаграму Герцшпрунга-Рассела для кулястих зоряних скупчень.

Населення III

Населення III — гіпотетична популяція надзвичайно масивних та гарячих зір, що виникла на самому початку існування Всесвіту, одразу після Великого вибуху. Формувалися ці перші світила виключно із водню та гелію, практично не містили важких елементів, окрім незначної кількості ізотопів літію, що також, як і водень та гелій, утворився під час первинного нуклеосинтезу.

На початок 2013 року не було знайдено достеменних доказів існування зір населення III, але їх існування органічно випливає з сучасних космологічних концепцій. Адже у Всесвіті лише зорі є «виробниками» важких елементів, а, отже, існування таких елементів свідчить про наявність у минулому зір, в яких утворилися найперші важкі елементи Всесвіту[3]. Припускається, що існування слабких блакитних галактик пояснюється існуванням зір населення III. Також, можливо, ці зірки спричинили період реіонізації.

Серед дослідників немає єдиного погляду щодо існування, класифікації та точного визначення характеристик зоряних популяцій. Існують припущення, що було два покоління зір населення III. З іншого боку, не всі підтримують саму можливість існування такої популяції, вважаючи перших продуцентів металів у Всесвіті особливою частиною зір населення II[3].

Населення II

Зоряне населення II типу утворює сферичну складову (гало), до якої належать перш за все кулясті скупчення. Це здебільшого старі об'єкти[1].

Населення I

Зоряне населення I типу зосереджено в дисковій підсистеми нашої Галактики. Це переважно молоді об'єкти (порівняно з зорями населення II типу)[1].

Див. також

Посилання

  1. Населення зоряне // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — 548 с. : іл. — ISBN 966-613-263-X.
  2. Населения звёздные
  3. Bernard J. Carr COSMOLOGY, POPULATION III (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.