Йола (Нігерія)

Йола (англ. Yola) — місто на сході Нігерії, столиця штату Адамава.

Йола

Координати 09°13′48″ пн. ш. 12°27′36″ сх. д.

Країна  Нігерія
Штат Адамава
Площа 831 км²
Висота центру 190 м
Офіційна мова англійська мова (Адамава)
Населення 88 500  (2004)
Часовий пояс UTC+1
GeoNames 2318044
Офіційний сайт adamawa.gov.ng:80/visit.php
Йола
Йола (Нігерія)
Міст через р. Бенуе у м Йола

Населення — 88 500 осіб (2004).

Розташоване біля річки Бенуе і приблизно за 800 км вище її впадання в р. Нігер.

До 1955 року місто складалося з двох районів: старої Йола, де знаходиться резиденція еміра й нової частини Йола-Джимета (нині виділена в окреме місто). Великий вплив на виникнення і розвиток Йола-Джимета надали європейці, якими тут в 1980 році було споруджено міст на р. Бенуе, побудовані нові дороги, котеджі тощо.

Велика частина торгівлі в Йола тепер перемістилася в місто Джимета.

У другій половині сезону дощів — з липня по жовтень річка Бенуе доступна для судоплаванье.

У районі Йола проводиться збір арахісу, бавовни, шкур тварин, які відправляються для збуту в дельту річки Нігер в порти Буруту і Варрі.

Розвинена торгівля сорго, просом, горіхами, солодкою картоплею, рисом, цукровою тростиною, арахісом, цибулею, перцем, індиго, рибою, великою рогатою худобою, козами, птицею, вівцями і бавовною.

Історія

Вид з міста на р. Бенуе

Назва міста походить від слова yolde, що мовою фула означає поселення на узвишші . Йола була заснована в 1841 році і розвивалася, як адміністративно-політичний центр емірату Адамава, коли засновник емірату Фула — Моддіба Адама (англ. Modibbo Adama), заклав поселення Йола для джихада Фульбе проти мешкаючих тут корінних народів Бата (Bаttа) і Вірі (Verre).

У 1891 році лейтенант Луї Мізон, переконав еміра визнати французькі територіальні претензії. До 1893 року англійці поширили свій контроль над цією частиною емірату, і незабаром після цього «Royal Niger Company» створила торгове представництво в місті. У 1901 році емір Lauwal Zubeiru змусив компанію покинути Йолу, але після втручання британських експедиційних частин — положення британців і «Royal Niger Company» було відновлено.

У 1914 році німецькі колонізатори вторглися в Йолу з Камеруна, але англійці місто втримали.

У місті розташовані Федеральний технологічний університет (заснований в 1981 р), центральна мечеть та Римо-католицький костел.

Побудований аеропорт.

Посилання

Шаблон:Нігерія

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.